A tálibok 2021 augusztusában, az amerikai csapatok kivonulását követően vették át az uralmat Afganisztánban. Azóta Németország nem ápol hivatalos diplomáciai kapcsolatokat a tálib kormánnyal, amelyet nem ismer el legitimnek – írja a DW. Tavaly Németország repülővel szállította Afganisztánba azokat az afgán migránsokat, akiket bűncselekmények miatt elítéltek. A kiutasítás állítólag titkos tárgyalások után történt, amelyekben Katar közvetített.
Az az elképzelésem, hogy közvetlenül Afganisztánnal kössünk megállapodásokat a hazaszállításról”
– mondta Alexander Dobrindt német belügyminiszter a német Focus magazinnak adott interjúban.
„Még mindig szükségünk van harmadik felekre, hogy tárgyalásokat folytassanak Afganisztánnal. Ez nem maradhat végleges megoldás” – tette hozzá. Dobrindt a konzervatív Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa, amely Friedrich Merz kancellár CDU pártjának bajor testvérpártja.
A radikális jobboldal felemelkedése közepette a migráció központi téma volt a CSU és a CDU választási kampányában a februári általános választásokon.