Rendkívüli: megsemmisítették Romániában az elnökválasztás eredményét

A román alkotmánybíróság pénteken úgy döntött: meg kell ismételni az elnökválasztás teljes folyamatát.

A magyarok „örüljenek, hogy földet és vizet kapnak Romániában” – az alufóliasisakos tábornok otthagyja a politikát, de nagyon gazdag örökséget hagy hátra.
Jönnek a mélyrománok – írhatta volna a román Spiró, de ritka az önreflexió (pláne az öngyűlölet) arrafelé, ahol még a leginternacionalistább ideológiák is elsősorban a nagy nemzetállami célokat szolgálták-szolgálják a felszín alatt.
A rossz kormányzás, egekbe szökő államháztartási hiány, befagyasztott fizetések és az infláció végül utolérte a sokak által mintaként emlegetett szomszédunkat, ahol megindult az a fajta erjedés, amelynek fékezetlen habzása magasba emelte a fenti történelmi kontinuitásban megképződött, elméletileg ellenérdekelt csoportok furcsa szövetségét. Amelynek magját alkották jelesül a hadsereg, sőt a volt kommunista titkosszolgálat egykori tisztjei, akiket zavart a sok amerikai katona Romániában; az utóbbiakkal elvi ellentétben, ám gyümölcsöző gyakorlati együttműködésben lévő népi ortodox egyház; a balhét és trikolort kedvelő focihuligánok csoportjai; a klasszikus szélsőjobbos legionáriusfiókák; s ezekhez csapódott utóbb a covid-káosz idején a rosszabbnál rosszabb döntésekkel felhizlalt alufóliasisakos légió, utóbb pedig egyre több mezei elégedetlen, akik úgy érezték, minden magyarországi híreszteléssel ellentétben hazájuk minden, csak nem „bezzegország”.
Ennek az egész történetnek pedig volt egy szimbolikus pillanata, amikor a román mélyállam is rádöbbent, micsoda szörnyet sikerült teremteni: ez nem volt más, mint az a pillanat, amikor az úzvölgyi sírgyalázó operettpogromból született Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) egykori miniszterelnök-jelöltje, Călin Georgescu minden előzetes várakozások ellenére tavaly november 24-én megnyerte a román elnökválasztás első fordulóját.
Ezt is ajánljuk a témában
A román alkotmánybíróság pénteken úgy döntött: meg kell ismételni az elnökválasztás teljes folyamatát.
Georgescuról ekkor keveset lehetett tudni; az persze megvolt róla, hogy az AUR kormányfőjelöltje volt 2020-ban és ’21-ben is, meg körülbelül az, hogy a Hitler-csatlós Ion Antonescuról és a fasiszta legionáriusvezér Corneliu Zelea Codreanu méltatása miatt 2022-ben az AUR-nak is kényelmetlenné vált, ezért kizárták a pártból.
Pedig múltja alapján lehetett volna például egy unalmas zöldpolitikus is, minden adott volt hozzá.
A kis Călin igazi mérnök-kádergyerek volt: édesapja mérnök-agronómus, édesanyja a Ceausescu-rendszer mezőgazdasági miniszterének titkára volt; ott nőtt fel az egykori királyi, jelenlegi elnöki palota árnyékában, élte a rendszer kegyeltjeinek középosztálybeli életét.
Sportolt, dzsúdóból feketeövet szerzett, balkáni bajnoki címet is magáénak mondhat, versenyszerűen futott.
Bukarestben végezte egyetemi tanulmányait a Bukaresti Agrártudományi és Állatorvosi Egyetemen, majd a kor Romániájában kissé atipikus módon az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban kapott megbízásokat, noha bevallása szerint se ő, se édesapja nem volt a Román Kommunista Párt tagja (anyukáról ezekben a saját bevallásokban ritkábban esett szó, ráadásul volt évfolyamtársai részéről felmerült, hogy Georgescu a Securitaténak jelentett).
Akárhogy is, Georgescu 1999-ben doktorált, a talajtan doktora lett, időközben pedig megkezdte szakpolitikusi karrierjét, miután pár évet mérnökösködött pár évig; a rendszerváltás után dolgozott a Környezetvédelmi Minisztériumban tanácsadóként, a külügyminisztériumban igazgatóként, volt a Környezetvédelmi Minisztérium főtitkára, dolgozott több mint egy évtizedet 2000 és 2011 között a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Központ ügyvezetőjeként, részt vett az ENSZ fenntarthatósági programjaiban, rendszeresen hangoztatta a fenntarthatóság, a környezetvédelem fontosságát.
Ám ahelyett, hogy belezöldült volna a vonatkozó szakpolitikába, vagy megmaradt volna háttérben mosolygó, szimpatikus bácsinak, Georgescu finoman szólva is kezdett különutas politikát folytatni. Számos összeesküvés-elmélet népszerűsítésében részt vett, kikelt többek között
ellen.
A szélsőjobbos-ortodox fordulatot, ami az oltásellenesség és a régi román katonaerényekre való rátalálása segítségével aztán a Covid adta végső lökéssel az AUR ölelésében találta magát.
Eddigre már nagyjából sikerült lerombolnia szakpolitikusi imázsát, bár igyekezett pozicionálni magát politikai téren, kritizálva a NATO- és az EU-tagságot, dicsérve Vlagyimir Putyin orosz elnököt, Donald Trump amerikai elnököt és a román nacionalisták furcsa szokásához híven Orbán Viktort, ezzel jószolgálatot téve a nyugati mainstreamnek, amely pedig előszeretettel mossa össze a számára nem kedves magyar kormányfőt az orosz autokratával és amúgy a román szélsőségekkel.
A magyarokkal szemben viszonylag ritkán foglalt állást, de azért megtette, ami tőle telt: arról fantáziált, hogy a magyarok majd felgyújtják a házát, illetve rögzítette, hogy a kisebbségek jobban tennék, ha nem kérnének jogokat, miután földet és vizet kaptak Romániától.
Ezt is ajánljuk a témában
A szélsőjobboldali politikus a magyar kisebbséget (is) sértően fogalmazott, majd azt állította, hogy Románia igényt tarthat ukrán területekre.
Az elnökválasztás eredményeinek megsemmisítését sokan félszívvel ünnepelték – mégis csak erővel nyúltak bele az állam működésébe, és magyar szempontból Georgescu inkább csak habókos, mint ellenséges figurának tűnt, bár ezen kétségkívül igen hamar változtatott volna, ha a politikai dinamikák úgy kívánják.
Hogy végül az Alkotmánybíróság leszedte, sőt az újra kiírt elnökválasztásokon való indulását is megakadályozta, felszította a tiltakozás lángját. A többi is közismert: jött George Simion, az utolsó talpon maradt radikális jelölt, aki felvette Georgescu zászlaját. Georgescu jobb híján pedig beállt mögé, mellé, hozzá, miközben folyamatosan harcolt a hatóságokkal.
Simion időközben belemasírozott egy még otthon kimagyarázható vereségbe az elnökválasztás második fordulójában május 18-án.
Georgescu pedig bejelentette: visszavonul az aktív politizálástól, a továbbiakban pedig családjának szenteki az életét.
Ezt is ajánljuk a témában
Feladta a harcot Calin Georgescu.
Pontosabban: nem akar egyetlen párt élére sem állni, vagy saját politikai mozgalmat alapítani, és ebben a helyzetben nem akar semmilyen állami tisztséget betölteni – azért hozzáfűzte: ebben a helyzetben.
Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP