Megvan Románia új elnöke: Nicușor Dan győzött – íme az adatok

Több szavazattal vezet Nicușor Dan, mint amennyi megszámlálandó voks maradt hátra. Nem változhat meg a végeredmény.

Elég ránézni a térképre, és a napnál is világosabb, hogy az „úgynevezett” Székelyföld nagyon is létezik; a magyarok voksa és a bizalma viszont egyben elvárás is.
Bizalom, mégis milyen bizalom, teheti fel a kérdést Ön is, kedves Nicușor, hiszen, bár az RMDSZ megmozgatott minden követ, hogy a magyarok Önre voksoljanak, azért érezhető volt, hogy
nagyrészt a veszélyérzet is hajtotta őket a román elnökválasztás második fordulójában vasárnap.
Hogy nem akartak sírgyalázó focihuligán elnököt, nem akarták a magyar nyelv eltörlésére felesküdött Dan Tanasăt kulturális miniszternek, a magyar házgyújtogatással riogató Călin Georgescut miniszterelnöknek, rettegtek a neolegionárius és klerikofasiszta brigádok felbátorodásától, és nagyon is joggal tettek így. Olyannyira, hogy sok településen
másfélszer-kétszer annyi magyar ment el voksolni Önre, mint az első körben Antonescura és Önre összesen.
Ezt is ajánljuk a témában
Több szavazattal vezet Nicușor Dan, mint amennyi megszámlálandó voks maradt hátra. Nem változhat meg a végeredmény.
Rajcsányi Gellért kollégánk múlt héten megírta: félj a görögtől, ha ajándékot hoz is – vagyis nem szabad automatikusan hinni Simion mézes-mázos szavainak, árgus szemekkel kell figyelni, hogy mit tesz a magyar közösség ügyében; hasonlóképpen vélekedett Kacsoh Dániel is.
Ekkor még a legrosszabbra készültünk,
és Budapesten feltehetőleg megfogalmazódott a vészforgatókönyv egy modus vivendi kialakítására – hiszen felelős magyar kormány nem köszönhet el öt évre az erdélyi magyaroktól azzal, hogy majd találkozunk, ha éppen nem lesz fasiszta elnökötök, addig vigyázzatok magatokra; hanem muszáj valahogy szót érteni azokkal, akiken több mint egymillió honfitársunk sorsa múlik. Szerencsére alaptalannak bizonyult az aggodalom, hogy Simion-korszak jön, s az is nagy szerencse, hogy
az erdélyi magyarok bölcsessége felülírta az RMDSZ megbüntetése iránti vágyukat, nem lett igaza az uszítóknak,
és azt hiszem, magamat is beleértve, emberemlékezet óta először láttam ilyen sok konzervatív embert egy liberális jelöltnek drukkolni.
Ezt is ajánljuk a témában
Szerinte „az erdélyi, székelyföldi kultúra egyik központja” csaknem 100 százalékos magyarságából 29 százaléknyian a magyarellenes jelöltre szavaztak, mire követői körében beindult a gyűlöletcunami. Csakhogy ez nem igaz.
Elnök Úr! Ha ránéz a térképre, látja: ezt a viszonylag szoros meccset a több százezer magyar voks nélkül aligha sikerült volna ilyen simán hozni. Ha felteszi az olvasószemüvegét, azt is látja a földabroszon: Székelyföld, amit volt párttársai, az USR közigazgatási reformcsomagjával még megye szinten is eltöröltek volna, nagyon is létezik, kontúrjai élesen kirajzolódnak a térképen.
Elnök Úr! Dicséretes, hogy a szerencsétlen, székely zászló tiltására vonatkozó tévévitás mondatai után – amelyeket, csak megjegyzem, Dan Tanasă is mondhatott volna –
vette a fáradságot, és gesztust gyakorolt, üzent a magyar közösségnek is,
így kevésbé volt keserű a magyarok szájíze, amikor Önre tették a pecsétet.
Ezt is ajánljuk a témában
Nicusor Dan liberális jelölt nem kér a székely zászló hivatalos használatából, George Simion eközben Orbán politikáit vezetné be Romániában.
Szeretném elhinni, hogy igaz, amit az Ön (és egyébként a román-magyar megbékélés) feltétlen híve, Cristian Marchiș írt, vagyis hogy a zászló tiltására vonatkozó szavai „csupán egy matematikus válasza egy olyan témában, amiben az általa ismert adatok alapján döntött”,
mert tévesen azt gondolta, hogy az az „ország szétdarabolása”.
Marchiș megbékélésre szólított fel, nem is lehetne vele jobban egyetérteni. A megbékélésnek viszont kétoldalúnak kell lennie.
Amit Ön kapott, az ténylegesen bizalom, a magyarok bizalma – de nem vakbizalom.
Ezt Ön minden bizonnyal tudja, ahogy azt is láthatta, hogy ennek a bizalomnak a megszerzése talmi eszközökkel könnyű, de annál keserűbb a csalódás, miképpen Traian Băsescu majd Klaus Iohannis esetében is így volt.
S ha már magyar voksok segítették elnöki székbe, kezdhetné ezt Ön azzal, hogy – miként Tudor Duica transzilvanista román publicista írta –
nemcsak a moldovaiaknak, hanem az erdélyi magyaroknak is megköszöni a választási eredményeket, afféle minimum-gesztusként, kezdetnek,
ha már a követői képesek voltak erre. Folytathatná azzal is, hogy jelét adja: elfogadja, hogy ennek a több mint egymillió embernek különleges viszonya van az anyaországgal, részt vesz annak politikai döntéshozatalában, és legitimálja a budapesti kormányt, ezért, ha ideológiában nem is, a gyakorlati kérdésekben már csak a saját választóinak igénye miatt is érdemes fenntartani a jó viszonyt Magyarországgal és a mindenkori kormánnyal.
S bár biztosan előbb-utóbb igyekeznek majd egyesek belemagyarázni, de Ön is biztosan tudja, hogy
a kapott bizalom nem egy biankócsekk egy ultraliberális politika folytatására
– értve ez alatt azt az etnocidista, brüsszeli központú liberalizmust, amely minden kisebbséget elismer, jogokkal halmoz el, és piedesztálra emel, kivéve az őshonos közösségeket, amelyekkel ignoránsan, olykor egyenesen kegyetlenül bánik. Ha már liberalizmus, az élni és élni hagyni szelleme sokkal jobb alternatíva lenne mindannyiunk számára.
A bizalom annak is szól, hogy sikerül tennie arról, hogy Románia ne omoljon össze,
ahogyan sokan sejtik, várják, és valahogy, ha egy mód van rá, román Bokros-csomag nélkül kievickélnek a válságból. Annak is, hogy jó kormányzással, bárhogy is sikerül kormányt alakítania, a protestszavazók tömegeit – akik nem véletlenül jelentek meg az AUR-nál, miután úgy érezték, mindenki, legvégül az USR is elárulta őket – sikerül visszacsatornázni a normalitás irányába. S végül annak is, hogy mindennek eredményeképpen nem azt látjuk majd egy-két év múlva, hogy a késsel-villával evő, csak hébe-hóba magyarellenes, újragombolt mainstream a mostaninál is nagyobbat bukik, és
Simion bevonul az abszolút többség fehér lován ülve, mert az tényleg a vég kezdete lenne.
Elnök Úr, kedves Nicușor! Ha úgy érzi, hogy magasabb a mérce Önnel szemben a magyarok részéről, mint Simionnal szemben lett volna, igaza van – s ezt tekintse elismerésnek.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Egy dolgot el kell ismerni: a románok sosem engedtek jottányit sem a maguk nacionalista logikájából. Ungváry Zsolt írása.
Ezt is ajánljuk a témában
#bezzegrománia eddig is csak Parászka Boróka, Stefano Bottoni, Nyáry Krisztián, Tompa Andrea stb. fejében létezett. Demeter Szilárd írása.