Meglepetéseket is tartogathat Donald Trump közel-keleti útja

Az elnök belengette, hogy átugorna Törökországba – ahol nem mellesleg Putyin és Zelenszkij is találkozhatnak éppen ekkor.

Miért szüntette meg Trump a Szíria elleni szankciókat? Az Atlantic Council által megkérdezetett szakértők válaszoltak!
„Mindent visszavonunk” – Donald Trump amerikai elnök kedden bejelentette, hogy Washington feloldja az összes szankciót a szíriai kormány ellen. A bejelentés öt hónappal azután történt, hogy Aszad rezsimjét megdöntötte az Ahmed Huszejn es-Sar korábbi Al-Kaida tag által vezetett gyors offenzíva.
Az új szíriai vezetés és támogatói a szankciók enyhítését szorgalmazták, arra hivatkozva, hogy segítsék a több mint egy évtizedes polgárháború utáni újjáépítést, és ígéretet tettek egy szabadabb és toleránsabb Szíria létrehozására.
De sokan aggódnak, mert es-Sar hatalomra kerülése óta az alaviták és más kisebbségek ellen több atrocitás és támadás is történt.
Hogyan fogja befolyásolni az amerikai szankciók feloldása Szíria gazdaságát és az Egyesült Államok és Szíria jövőbeli kapcsolatait? És milyen tágabb következményei lesznek a régióra nézve? Az Atlantic Council több szakértő segítségével kereste ezekre a választ.
A lapnak nyilatkozó egyik elemző szerint Trump döntése, hogy feloldja az Egyesült Államok szíriai szankcióit, egy döntő fordulat, amely meghatározhatja a közel-keleti politikájának örökségét.
A lépés ugyanis lehetőséget kínál az Egyesült Államok számára, hogy hosszú távú győzelmet arasson Szíriában a régió stabilizálásával, riválisai, például Oroszország és Kína ellensúlyozásával.
Egy stabil Szíria csökkentené a menekültáradatot, gyengítené a Hezbollah és az iráni Forradalmi Gárda erejét, és megszüntetné Szíria fenyegetését Izrael számára.
Egy másik elemző szerint Trump döntése, hogy feloldja a Szíria elleni gazdasági szankciókat, szükséges segítséget nyújt Szíria küszködő gazdaságának, összhangba hozza Washington szíriai politikáját a regionális arab hatalmakéval, és egyértelműen jelzi az Egyesült Államok eltökéltségét, hogy megakadályozza Iránnak, hogy újraépítse jelenlétét és befolyását ebben a kulcsfontosságú országban.
Az elemzés szerint ugyanis Szíriában egyre növekszik a társadalmi elégedetlenség – többek között es-Sar és új kormánya iránti kritika – a rossz gazdasági helyzet és az életkörülmények miatt.
Az amerikai szankciók feloldása utat nyit a regionális és nemzetközi segélyek, beruházások és szakértelem beáramlásának, amelyek segíthetnek az ország újjáépítésében és a politikai instabilitás elhárításában.
Egy elemző megjegyzi: a szankciók feloldása egy bonyolult feladat lesz és komoly stratégiát igényel annak meghatározásához, hogy mely szankciókat kell megszüntetni és mikor, valamint hogy milyen intézkedéseket kell hozni a szankciók újbóli bevezetése érdekében, amennyiben a szíriai helyzet romlana. Több szakértő is óvatosságra int, hiszen Szíria rendkívül instabil, ezért félő, hogy bármikor újra polgárháborús helyzet alakulhat ki. Többen arra is rámutatnak, hogy es-Sar nem megbízható, és nem véletlen, hogy Izrael például nagyon óvatos vele.
A hírek szerint Trump már szerdán találkozhat es-Sarral, bár ez valószínűleg csak egy röpke találkozó lesz.
A Fehér Ház közleménye szerint Trump beleegyezett abba, hogy szerdán Szaúd-Arábiában „üdvözli” Szíria ideiglenes elnökét, a közel-keleti körútja keretében.
Nyitókép: Damaszkuszban a szankciók visszavonását ünneplik/Rami Alsayed / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Az elnök belengette, hogy átugorna Törökországba – ahol nem mellesleg Putyin és Zelenszkij is találkozhatnak éppen ekkor.