Retteg a Politico Trump lépésétől: már a lehetséges forgatókönyveket is felvázolták

2025. május 27. 19:19

Pedig elkerülhetetlennek tűnik ez a döntés a békéhez.

2025. május 27. 19:19
Donald Trump pauses during a video section of his speech during a campaign rally at Macomb Community College in Warren, Michigan, November 1, 2024.
ROBERTO SCHMIDT / AFP

Moszkva krími megszállásának legalizálása veszélyes üzenetet küldene más agresszív hatalmaknak is – állítja a Politico. 

Áprilisban a Trump-kormány felvetette annak lehetőségét, hogy az ukrajnai háború befejezéséről szóló megállapodás részeként elismerjék, hogy a Krím jogilag Oroszországhoz tartozik.

„Nagyon veszélyes precedenst teremtene, ha ilyen kérdések egyáltalán felkerülnének a béketárgyalások napirendjére” 

– figyelmeztetett Iryna Marchuk, a koppenhágai egyetem nemzetközi büntetőjog professzora. „Ez nem lehet tárgyalási téma.”

A Politico szerint kockán forog az az elv, amely a második világháború vége óta irányítja a nemzetközi kapcsolatokat: a határok nem változtathatók meg erőszakkal. A lap nem említi, hogy ez az elv már több esetben felül lett írva.

A szakértők attól tartanak, hogy Kína felhatalmazva érezné magát, hogy elfoglalja Tajvant. 

„Hol fog ez precedenst teremteni? Nehezebb lesz kritizálni egy közepes méretű hatalmat, ha hasonlóra vállalkozik a saját háztájiában, mert hivatkozhat erre és azt mondhatja: »Nézzék, mi történt ott – miért ne tehetném én is ugyanezt?«” 

mondta Lauri Mälksoo, az észtországi Tartui Egyetem nemzetközi jog professzora. 

Az elcsatolás jogi elismerése az orosz megszállás óta elkövetett bűncselekmények számonkérését is megnehezítené. Az Európai Emberi Jogi Bíróság 2021-es ítéletében megállapította, hogy Oroszország felelős a Krímben elkövetett emberi jogi jogsértésekért, ideértve a kínzást, a jogellenes fogva tartást és az erőszakos eltűnéseket. Ha a Krím orosz területnek lesz elismerve akkor a nemzetközi jogászok szerint a bíróság nem vizsgálná meg ezeket a jogsértéseket. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
letsgobrandon-2
2025. május 27. 21:00
a krim ősi ukran fold
Pametan
2025. május 27. 20:36
Persze... nem változhatnak a határok, ha más szeretne ilyen joggal élni. Egyáltalán miért került döntően oroszok által lakott terület ukrán fennhatóság alá? Mert a nyugat már akkor pontosan erre a háborúra készült. És mi a helyzet a Balkánon? Vagy mi a helyzet a SZU felbomlása körül? Esetleg Grönland?
zsocc44
2025. május 27. 20:35
Tajvan. Jut eszembe! Csang Kaj-Sek, menekült Tajvanra miután a kirabolta a kinai kincstárat és a mindig Kínához tartozó szigeten kikiáltotta a saját kis szemétdombját
zsocc44
2025. május 27. 20:32
Csak halkan merem megemlíteni a volt Jugoszláviát… ha jól rémlik, ott sem sok határ született… meg ENSZ bt felhatalmazás nélküli bombázás 78 napig… röviden a durva anyádat “professzor”
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!