Nógrádi György kifakadt: „Gratulálok Von der Leyennek – hatszoros áron vesszük az orosz olajat” (VIDEÓ)

2025. május 22. 08:52

Olaszország PR-offenzívája, romániai politikai meglepetés, Európa globális impotenciája – a biztonságpolitikai szakértő kielemezte az elmúlt napok legfontosabb történéseit.

2025. május 22. 08:52
null

„Ez már a csoda kategória” – jelentette ki Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az Ultrahang című műsorban, amikor a romániai elnökválasztás váratlan fordulatáról kérdezték. A beszélgetés során azonban nemcsak a román belpolitikáról, hanem Ukrajna háborús helyzetéről, Giorgia Meloni diplomáciai akcióiról, Nyugat-Európa szereptévesztéséről és az uniós szankciók hatásairól is kendőzetlenül beszélt.

Szerinte a nyugat-európai vezetők illúzióban élnek, amikor azt hiszik, hogy globális tényezők maradtak. 

Nyugat-Európa nem hajlandó tudomásul venni, hogy nem globális játékos” 

– fogalmazott. Úgy látja, a valós döntések továbbra is Washington és Moszkva között születnek, és miközben Brüsszel újabb és újabb szankciókat vezet be, valójában saját versenyképességét ássa alá. 

Gratulálok Von der Leyennek – kiszorítottuk az oroszokat, most hatszoros áron vesszük vissza a nyersanyagot”

 – mondta keserű iróniával.

Ezt is ajánljuk a témában

A műsorban részletesen szó esett Giorgia Meloni olasz miniszterelnök rendkívül aktív diplomáciai szerepléséről is, aki egyetlen nap alatt felhívta a pápát, Zelenszkijt, Macron-t, a brit, finn és német vezetőket, hogy a Vatikánt közvetítőként kínálja fel az ukrajnai béketárgyalásokra. Nógrádi szerint azonban ez az akció inkább PR-mutatvány, mintsem komoly béketerv. 

Ezt is ajánljuk a témában

Ha ez nem ilyen komoly műsor lenne, azt mondanám: Meloni próbálja visszaállítani a Római Birodalmat. De ez még viccnek is rossz”

 – jegyezte meg. Úgy véli, Meloni valójában csak próbálja visszahozni az olasz diplomáciát a porondra, amely régóta kiszorult a geopolitikai döntéshozatalból.

Az ukrán fronthelyzetről Nógrádi kijelentette: Ukrajna léte ma már kizárólag az amerikai támogatáson múlik. 

Az ukránoknak tartalékaik minimálisak, és a létük az amerikai támogatástól függ”

 – fogalmazott. Szerinte a fronton zajló harcoknál sokkal fontosabb, hogy az Egyesült Államok hajlandó-e fenntartani az eddigi támogatási szintet. Ha nem, Ukrajna katonailag és gazdaságilag is összeomolhat.

Kiemelt figyelmet kapott a romániai választások meglepő eredménye, ahol az esélyesnek tartott AUR-jelölt vereséget szenvedett, és a bukaresti polgármester győzött. 

A világ biztos volt benne, hogy az AUR jelöltje győz. Ami bekövetkezett, az a csoda kategória”

 – értékelte az eseményeket Nógrádi, hozzátéve, hogy ez komoly siker az RMDSZ számára. Ugyanakkor figyelmeztetett: Románia társadalma rendkívül megosztott és gazdaságilag súlyosan széttagolt, különösen a város és vidék között húzódó szakadék miatt.

Franciaország geopolitikai törekvéseiről szólva kifejtette: Emmanuel Macron igyekszik külpolitikai sikereket felmutatni, hogy elterelje a figyelmet belpolitikai kudarcairól. Ugyanakkor Nógrádi nem hiszi, hogy Franciaország képes lenne Európát vezetni. 

Franciaország mögött nincs meg az a gazdasági erő, ami szükséges lenne Európa vezetéséhez” 

– mondta, hozzátéve, hogy a volt francia gyarmatok sorra zárják ki Párizst, Észak-Afrika pedig már nem Franciaország játszótere.

Az Európai Unió újabb szankciós csomagjáról – amely a „árnyékflotta” olajszállító hajóit és pénzügyi közvetítőit célozza – Nógrádi úgy nyilatkozott, hogy ezek fájhatnak ugyan Oroszországnak, de hosszú távon Európa látja a nagyobb kárt. 

Az oroszok egyszerűen átirányítják az energiát Ázsiába” 

– mutatott rá. Úgy látja, hogy az EU politikai sikernek próbálja eladni, hogy kiszorítja az oroszokat, miközben az energiaimport költségei megugranak, és ez tovább gyengíti az európai gazdaságot.

A beszélgetés végén Nógrádi megerősítette, hogy szerinte a konfliktus hosszú távú megoldásához nélkülözhetetlen az Egyesült Államok és Oroszország közvetlen tárgyalása. A jelenlegi európai békekezdeményezések szerinte inkább szimbolikus jelentőségűek, semmint hatékonyak.

Ezt is ajánljuk a témában

A teljes beszélgetés itt nézhető meg:

Nyitókép: Ludovic MARIN / AFP

 

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
masikhozzaszolo
2025. május 22. 10:59
A gazdasági háború a nem gazdasági bevezetője.
obi-wankenobi
2025. május 22. 10:14
Egy Lár Púr Lár előadás azzal kezdődött, hogy Besenyő Pista Bácsi oldalról lépkedett be a színpadra, kezében egy játék pisztollyal. Megállt, megcélozta a saját lábát és lőtt. Jujj de fáj!! Majd sántítva tovább lépkedett. Ismét megállt és ismét lőtt, és ismét felkiáltott. Jujj de fáj!! Úgy lett volna hitelesebb a jelenet, ha Besenyő Pista Bácsit valaki hátulról, egy sötét csuklyás ember utasítja, hogy lője lábon magát. Ez zajlik most Európában. Bocsánat az európai pöce gödörben.
Dixtroy
2025. május 22. 09:54
A szankció akkor hatásos, ha nagyon nagy szüksége lenne a dologra az alanynak. Ha nincsen, vagy meg tudja oldani máshogy, akkor szart sem ér. A magyar és szlovák energiahordozó nem egy jelentős tétel, nem rokkannak bele az oroszok, sőt, eladják másnak, akkor mi értelme? Sok kicsi sokra megy, szó a duma. Nos nem, ez arra megy ki, hogy a saját belső konkurenciájuk menjen tönkre, mert közben képmutató módon tovább veszik az orosz energiahordozót, csak mi ne vegyük. Az árnyékflotta elleni szankció is erről szól, Kazahsztánon keresztül rendben van a kamu, ti meg ne hajókázzatok.
tapir32
2025. május 22. 09:47
Idegen hatalmak, idegen gazdasági társulások befolyásolásának nem engedhet teret egy demokrata. A demokrácia lényege az, hogy a nép saját maga dönt a jövőjéről. Más demokráciákban is van átláthatósági törvény. Pl.: Franciaország, USA. Ez a demokrácia alapja! Az volt a baj, hogy eddig nem volt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!