Nagy terve van XIV. Leó pápának, ha sikerrel jár, mindenki fellélegezhet

Meloni is megszólalt az ügyben, minden szem a Szentatyára szegeződik.

Az olasz miniszterelnök szerint ez akkor lehetséges, ha a Vatikán is belegyezik.
Olaszország támogatja Donald Trump amerikai elnök javaslatát, miszerint a Vatikán közvetíthetne az ukrajnai tűzszüneti tárgyalásokon, miközben Trump mintha háttérbe vonulna a folyamattól – írta a BBC. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök hivatala közölte, hogy
Olaszország kész „előkészíteni a kapcsolatokat és dolgozni a békéért” Ukrajnában, valamint „pozitívan értékeli” a pápa azon törekvését, hogy a Vatikán otthont adjon a tárgyalásoknak.
A BBC azonban arra figyelmeztet, valójában azonban még nincs konkrét megállapodás a további megbeszélésekről: az orosz és ukrán tisztviselők múlt pénteki isztambuli találkozója nem hozott előrelépést, sőt Moszkva újabb követelésekkel állt elő.
Leó pápa a múlt héten kijelentette, hogy a Vatikán „mindig kész” összehozni az ellenséges feleket, és „minden erőfeszítést megtesz” a béke érdekében. A Szentszék azonban hangsúlyozta, hogy a tárgyalások megrendezése vagy közvetítése – amit Trump felvetett – egyelőre inkább csak remény, mint konkrét terv.
Ha a közvetlen tárgyalások folytatódnak, Ukrajna nyitottnak tűnik a Vatikán, mint helyszín ötletére.
Volodimir Zelenszkij kedden az X-en azt írta, hogy Giorgia Melonival tárgyalt, többek között „a lehetséges platformokról az oroszokkal folytatott tárgyalásokhoz”.
Az olasz miniszterelnök – Zelenszkij szerint – „mint mindig, most is remek ötletekkel” állt elő, bár Törökországot és Svájcot is említette alternatív helyszínekként.
A Kreml valószínűleg Törökországot részesítené előnyben. „Isztambul Plusz” néven emlegetik a folyamatot, amely a Törökországban korábban megkezdett tárgyalások folytatását jelentené. A BBC szerint helyszín valójában kevéssé érdekli a Kremlt: az egyetlen, ami számít, hogy a tárgyalások Vlagyimir Putyin feltételei szerint zajlanak.
De vajon a Vatikán erkölcsi tekintélye segíthetne valamilyen kompromisszum elérésében?
– teszi fel a kérdést a portál. A katolikus egyháznak van tapasztalata a konfliktusok közvetítésében, és már részt vett fogolycserékről szóló tárgyalásokban, bár ezekben mások is hasonló feladatokat láttak el. A Vatikán – különösen az új pápa részvétele – más hangvételt hozhatna a tárgyalásokba. A Vatikán csendes diplomáciája éles ellentétben áll Trump harsány stílusával.
A Vatikán büszke diplomáciai hagyományaira: amikor mások megszakították a kapcsolatot Moszkvával a katolikus egyház fenntartotta a kapcsolatait Oroszországgal. Ez azonban felháborította az ukránokat, különösen, amikor Ferenc pápa azt sugallta, hogy Oroszországot a NATO „provokálta” az invázióra, majd úgy vélte, Kijevnek meg kellene adnia magát. „Putyin meg tudja magyarázni az álláspontját a pápának, mert úgy véli, hogy az igazságos. Az ő fejében Ukrajna az, amely nem veszi komolyan a béketárgyalásokat” – mondta Tatiana Stanovaya, a Carnegie Oroszország Eurázsia Központ munkatársa. „Egy pillanatig sem hiszem, hogy a pápa képes lenne befolyásolni Putyin gondolkodását” – tette hozzá.
„Ha a pápa segíthetne nyomást gyakorolni Ukrajnára, Putyinnak nem lenne problémája [a részvételével]”
– tette hozzá Stanovaya.
Nyitókép forrása: Alberto Pizzoli / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Meloni is megszólalt az ügyben, minden szem a Szentatyára szegeződik.
***