
A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szerint ezek csak ambíciók.
Emmanuel Macron francia elnök ambiciózus tervekkel szeretné felpörgetni a francia hadiipart, de egyelőre komoly pénzügyi akadályok állnak az elképzelések útjában – számolt be az Infostart.
A francia lakosság több mint 70 százaléka támogatja a hadiipari fejlesztéseket, ám a megvalósítás számos kihívással szembesül.
Fejérdy Gergely, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója szerint a legnagyobb problémát a pénzügyi források hiánya, a belpolitikai instabilitás és az európai partnerek bizonytalan hozzáállása jelenti.
Ráadásul kérdéses, hogy a francia hadiipar hatékonysága elegendő-e egy ilyen mértékű fejlesztéshez – fogalmazott a szakértő.
Franciaország jelenleg a világ második legnagyobb fegyverexportőre az Egyesült Államok után, és célja, hogy 2030-ra a GDP 3,5 százalékát védelmi kiadásokra fordítsa.
Azonban a 2024–2030 közötti költségvetési tervezetben jelentős forráshiány mutatkozik – folytatta a kutató.
A finanszírozásra több lehetőség is felmerült: közös európai hitelfelvétel, a francia lakosság megtakarításainak mozgósítása, vagy a maastrichti kritériumok módosítása úgy, hogy a hadiipari kiadások ne számítsanak bele a költségvetési hiányba.
Az Egyesült Államokkal való együttműködés kérdése is fontos tényező, hiszen az európai fegyverek 64 százaléka amerikai eredetű, míg a francia arány mindössze 15 százalék.
Fejérdy Gergely szerint a francia politika hosszú távú stratégiai önállóságra törekszik, ami nagyobb függetlenséget jelentene az Egyesült Államoktól és más hatalmaktól is.
Macron tervei közé tartozik a francia nukleáris védőernyő kiterjesztése Európa fölé, amely különösen fontos lenne, ha az USA visszavonná védelmi garanciáit.
Bár Macron az európai védelmi önállóság élharcosaként mutatja magát, Franciaország nem kívánja teljesen elengedni az amerikai kapcsolatot, hiszen gazdasági és katonai okokból továbbra is szüksége van rá.
Ugyanakkor a francia vezetés felkészül minden eshetőségre, akár arra is, hogy hosszú távon az Egyesült Államok versenytársként vagy akár ellenfélként is megjelenhet.
Ezt is ajánljuk a témában
Ha összejön, amit Putyin javasolt Zelenszkjnek, a háború új állomásához érkezhet. Az ukrán elnök és szövetségesei még üzengetnek, Trump viszont már azzal foglalkozik, hogy induljon be végre az üzlet.
Nyitókép: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP
A beszélgetés teljes hosszában itt nézhető meg: