Ukrajna energetikai infrastruktúrája a háborúban komoly károkat szenvedett el, elsősorban a hőerőművek és a transzformátorállomások károsodtak. A vg.hu szakértője szerint az elektromos energia termeléséért felelős infrastruktúra több mint 60 százaléka elpusztult vagy orosz kézbe került ezért a termelés a háború előtti szinthez (évente 158 TWh ) képest kevesebb mint a felére,nagyából 70 TWh mennyiségre csökkent.
Az ukrán energetikai rendszer helyreállítása, modernizációja és az Európai Unió rendszereivel való jogi és technológiai harmonizációja több szempontból is óriási kihívást jelentene.
Amellett, hogy mindez gazdasági szempontból is problémás, hiszen óriási forrásmennyiséget igényel, és tekintve, hogy az uniós költségvetés közel 20 százalékát 2028-tól a koronavírusjárványt követően felvett 750 milliárdos közös helyreállítási hitel visszafizetése teszi majd ki,
az ehhez szükséges összeget vagy újabb hitelből vagy a többi országnak járó támogatásokból tudná előteremteni az EU.
Azaz így vagy úgy, de minden tagállam fizetne érte, és nem is keveset.
A gáz- és villamosenergia-hálózatok integrálása, a biztonsági szabványok, az ellenőrzési rendszer kiépítése, valamint a fenntarthatósági előírások bevezetése euró-tízmilliárdokat emésztene fel. De, ahogy a Klímapolitikai Intézet tanulmányában olvasható, a helyreállítás nemcsak gazdasági, hanem környezeti szempontból is kihívás lenne, ugyanis fennáll a veszély, hogy Ukrajna újjáépítés során a környezetvédelmi szempontok háttérbe szorulnak az ellátásbiztonság gyors biztosításával szemben.