Nagyot eshet a magyar dolgozók fizetése, ha az EU vezetése idő előtt felveszi Ukrajnát a közösségbe!

2025. május 21. 05:32

Brüsszelben egyre sürgetik az ukrán EU-csatlakozást, nem törődve az egyes tagállamokat fenyegető veszélyekkel.

2025. május 21. 05:32
null

Nem csak a mezőgazdaságunkra lenne katasztrofális hatással, a magyar munkaerőpiacot is felborítaná Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása. Az uniós politikai elit, Ursula von der Leyen és Manfred Weber, a TISZA Pártot is magában foglaló Európai Néppárt elnöke vezetésével azonban láthatóan nagyon szeretné a lehető legrövidebb időn belül – a tervek szerint 2030-ig – felvenni az a háború sújtotta országot. Mindezt a közelmúltban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is megerősítette, sőt kijelentette, hogy fel kell gyorsítani Ukrajna uniós csatlakozási folyamatát. 

Ezt is ajánljuk a témában

Brüsszelben rengetegen dolgoznak azért, hogy a jelenleg is háborúban álló ukrán állam minél gyorsabban az unió része legyen. 

Marta Kos, az EU bővítési biztosa elmondta, „körülbelül ezer ember dolgozik különböző területeken, kizárólag egyetlen ország integrációján”,  és hozzátette, hogy személyesen is mindent megtesz az eljárás sikeréért

Az EP legnagyobb frakciójával rendelkező Európai Néppárt elnöke, Manfred Weber szintén elkötelezett Ukrajna uniós tagsága mellett, csakúgy mint a néppárti frakcióban ülő TISZA Párt szavazói, akik közül Magyar Péterék közvélemény-kutatásán 58 százalék mondott igent az ukránok felvételére. 

Ezt is ajánljuk a témában

A kérdésben érdekkülönbség van az európai tagállamok között, hiszen számos nyugat-európai ország gazdasági kilátásait jelentősen rontaná, ha a háború végével a jelenleg ott dolgozó több millió ukrán munkavállaló nagy része visszatérne Ukrajnába

Épp ezért jól jönne nekik az ország EU-csatlakozása, mert ez a lépés a szabad munkaerő-áramlás lehetőségével segítene visszacsábítani hozzájuk az ukránokat, akik elvégzik a „piszkos munkákat” azokon a területeken, ahol nélkülük súlyos munkaerőhiány alakulna ki.

Ezzel szemben a közép-európai országokban, köztük Magyarországon jóval magasabb a minimálbér és az átlagbér mint Ukrajnában, de ezek a tagállamok képesek az alacsonyabb képzettséget igénylő munkaköröket is hazai munkavállalókkal betölteni. Ám amennyiben a kisebb bérigényű ukrán munkavállalók elárasztanák a piacot, az felborítan a jelenlegi egyensúlyt, és a magyar munkavállalók csak bérveszteséggel tudnának versenyezni az érkező konkurenciával. Bővebb munkaerőpiaci elemzésünket itt olvashatja

Ezt is ajánljuk a témában

Tömegek érkeznének az európai munkaerőpiacra

Ukrajna csatlakozásával legalább 30 millió ukrán kapna lehetősége arra, hogy az Európai Unió bármely országában munkát vállaljon. Ezzel nagyjából 7 százalékkal bővülne az európai a munkaerőpiac. No de hová mennének dolgozni az ukránok? Rögtön a szomszédjukban, a legközelebbi uniós országok egyikén, Magyarországon jelen pillanatban nagyjából háromszor akkora a nettó átlagkereset mint náluk, ami egészen szürreális különbség. Ez már akkora bérszakadék, amelynek átugrásáért megéri átköltözni.  

Az alacsonyabb bérigénnyel érkező ukrán mukavállalók versenyhelyzetet teremtenének a már eddig is munkaerőhiánnyal küzdő magyar szektorokban (építőipar, vendéglátás, mezőgazdaság), és ez akár 10–20 százalékos reálbér-csökkenést eredményezhet.

Ez leginkább az alacsonyabb képzettségű munkavállalók körében érvényesülne, de a középfokú végzettséget igénylő munkakörök sem feltétlen lennének mind biztonságban. Az ukrán vendégmunkások aránya Magyarországon 2025 elejére elérte a 5 százalékot a mezőgazdasági és építőipari szektorban. Az ebben az ágazatban dolgozó ingázók 30–40 százaléka ukrán állampolgár. 

A csatlakozás után ez a szám ugrásszerűen nőne, tartós ingázásba és letelepedésbe fordulva, ami csak tovább növelné az alapbérek lefelé húzását.

Amennyiben Ukrajna pár éven belül EU-taggá válna, a mezőgazdaságban és az alacsonyabb kvalifikációt igénylő iparágakban gyors munkahely-átcsoportosulásra kellene számítani. Míg a hazai dolgozók nagy része átképzésre kényszerülne, az ukrán vendégmunkások vennék át a betanított munkákat. Ez növelné a tartós munkanélküliséget a vidéki régiókban, tovább fokozva a társadalmi feszültségeket.

A családtámogatások, gyermeknevelési támogatások és a 13. havi nyugdíj finanszírozása is komoly nehézségbe ütközne, a rendszer költsége az Ukrán EU-csatlakozással évente 200–300 milliárd forinttal emelkedne. Ez az összeget a kormányzati büdzsében a közszolgáltatások, egészségügy és oktatás rovására lehet csak előteremteni. 

Elemzők szerint, ha a bérek 5–10 százalékkal csökkennek, a fogyasztás is visszaesne 3–4 százalékkal, és ez éves szinten 0,5–1 százalékos többletveszteséget jelenthet a magyar GDP-növekedésből. 

Ukrajna uniós csatlakozása súlyos próbatétel elé állítja az EU munkaerőpiacát és különösen a magyar gazdaságot. A masszív munkaerő-beáramlás bérnyomást, átcsoportosuló munkahelyeket és szociális feszültségeket generálhat. Brüsszelben a geopolitikai és reformtámogató érvek ütköznek a költség- és versenyellenes aggályokkal, míg Budapesten a kormányzati intézkedések főként a veszteségek mérséklésére és a munkaerő képzésére fókuszálnak. A döntés kimenetele hosszú távon alakítja majd Magyarország versenyképességét és társadalmi kohézióját. 

Nyitókép: Getty Images / SimpleImages

 

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
barkov08
2025. május 21. 10:16 Szerkesztve
Újabb hazugság, újabb hergelés.*ásít, nevet, lapoz* A fidesz küzd mint malac a jégen. Mellesleg még a cikkben is benne van, hogy 2030-ig LEGJOBB ESETBEN. De ez a hívőket nem érdekli, ők nem tudnak értelmezni összetett mondatokat sajnos. Már csak egy évet kell kibírni. Vége van, kicsik.
veszettfejsze
2025. május 21. 09:46
Kicsit elszólja magát a cikk: "nagyon szeretné a lehető legrövidebb időn belül – a tervek szerint 2030-ig felvenni" Tehát a legoptimistább, gyorsan haladós forgatókönyv is LEGJOBB ESETBEN is csak 2030-ban látja reaálisnak a felvételt. És amikor majd dönteni kell, természetesen minden ország szavazni fog róla többször is. Egyhangú döntés kell majd, tehát majd AKKOR lesz értelme szavazni róla. Bukik a kormány hazugsága az azonnal felvételről. Bukik a kormány hazugsága arról hogy bármi értelme, vagy tétje lenne a méregdrága játékszavazásnak amit a MI PÉNZÜNKBŐL rendeznek (milliárdokról beszélünk). Baromira dühító, hogy mégis erről szól a közélet hetek óta, erről harsognak a reklámok, van VOKS2025 felirat még a nyomorult meccseken is a kép sarkában. És ne legyenek kétségeink, hogy felfoghatatlan pénz megy erre. "A Magyarország meg tudja csinálni" nevű semmitmondó, "hangulatjavító" több mind 10 milliárdunkba fájt és az ukrajnás kamuszavazás-kampányhoz képest eltörpül.
contractor-2
2025. május 21. 09:34
A háború után 30 évig biztosan lesz elég munkájuk otthon is, több is mint kéne, annak a megmaradt 25-30 millió embernek,
survivor
2025. május 21. 09:31
Fel kell venni őket 2026 ban I.Poloska uralkodása alatt....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!