„Kegyetlen, faji csavar” – Trump gyorsított döntéssel határozott a menekültek sorsáról

Nagy vita övezi a befogadásukat.

Fehér népirtásról szóló vádakat kell cáfolnia a Fehér Házban.
Nincs könnyű helyzetben Cyril Ramaphosa, a Dél-Afrikai Köztársaság elnöke, aki nem sokkal azután látogatott Washingtonba május 20-án, hogy országából megérkeztek az első fehér menekültek az Egyesült Államokba.
Ezt is ajánljuk a témában
Nagy vita övezi a befogadásukat.
A kereskedelmi kapcsolatok a legfontosabbak, ez hozott minket ide”
– mondta Ramaphosa kedden Washingtonban, aki egy előnyös kereskedelmi szerződés megkötésében reménykedik.
Trump megpuhítása érdekében pedig két profi golfjátékost is magával hozott a kíséretében, hátha az elnök kedvenc sportja közben megtörheti a két ország közötti diplomáciai jeget.
Az Egyesült Államok és a dél-afrikai állam konfliktusának gyökere elsősorban az utóbbiban élő fehér népességgel szemben elkövetett atrocitássorozatokban gyökerezik.
Ezt is ajánljuk a témában
Amíg a baloldal egész Európát és Észak-Amerikát is elárasztaná illegális migránsokkal, pár tucat dél-afrikai fehér menekült, akiket Trump engedett be, nagyon szúrja a szemüket.
A fehér kisebbség elleni népirtás veszélyére többek között Elon Musk, aki maga is dél-afrikai születésű, hívta fel Donald Trump figyelmét.
A feszültséget tovább élezte, hogy januárban Ramaphosa elnök aláírt egy vitatott törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi, hogy a kormány kártérítés nélkül tehesse rá a kezét a fehér farmerek földjeire.
Februárban az USA elnöke felfüggesztette a Dél-Afrikának nyújtott létfontosságú segélyeket, és felajánlotta, hogy segít az afrikáner közösség tagjainak, akik többnyire korai holland és francia telepesek fehér leszármazottai, hogy menekültként letelepedjenek az Egyesült Államokban.
Dél-Afrika washingtoni nagykövetét márciusban utasították ki az USA-ból, miután rasszista hangulatkeltéssel vádolta Trumpot és kormányzatát.
Ezt is ajánljuk a témában
Dél-Afrika a tökéletes példa, hogy milyen sors várhat Nyugat-Európára is, ha nem változtat semmin a liberális elit.
Ramaphosa mostani, meglehetősen ad hoc útja a BBC elemzése szerint meglehetősen kockázatos, mert ha pragmatizmus helyett az érzelmi politizálás került előtérbe a találkozón,
akkor az Ovális Irodában töltött időt Trump arra fogja felhasználni, hogy megalázza Ramaphosát”.
Ugyanakkor a brit csatornának nyilatkozó szakértők szerint a potenciális kereskedelmi megállapodás nem illúzió:
Az Egyesült Államoknak ugyanúgy szüksége van bizonyos termékekre és árukra Dél-Afrikából.”
A megkérdezett szakértők szerint akár pozitív, akár negatív végkimenete lesz a tárgyalásoknak, egy enyhülési folyamat kezdetének kell tekinteni azokat.
***
Fotó: AFP