Donald Trump amerikai elnök jóváhagyásával 59 fehér dél-afrikai érkezett az Egyesült Államokba, ahol menekültstátuszt fognak kapni – írta meg a BBC.
Trump korábban kijelentette, hogy az afrikáner kisebbség tagjainak kérelmeit felgyorsították, mivel ők „faji megkülönböztetés áldozatai”.
A dél-afrikai kormány azonban tagadta, hogy a csoport üldöztetés áldozata lenne, és így menekültstátuszra jogosultak lennének.
Mindez annak fényében különösen ellentmondásos az angol médium szerint, hogy a Trump-kormányzat más menekültkérelmek feldolgozását – beleértve a háborús övezetekből érkező kérelmezőkét is – felfüggesztette, amit a Human Rights Watch „kegyetlen, faji csavarként” jellemzett.
A csoport május 12-én érkezett meg a washingtoni Dulles repülőtérre, ahol az amerikai hatóságok meleg fogadtatásban részesítették őket.
Az érkezőket amerikai zászlókkal és piros-fehér-kék lufikkal díszített teremben fogadták, némelyikük gyerekekkel a karjában lépett az országba.
A menekültstátusz elnyerése az Egyesült Államokban általában hónapokig, akár évekig is eltarthat, de az afrikáner csoport esetében ezt az eljárást jelentősen felgyorsították.
A folyamat során az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) nem vett részt, ami szokatlan a menekültkérelmek elbírálásában.
Trump szerint az eljárás gyorsítása azért indokolt, mert az afrikáner farmereket „népirtás” fenyegeti,
amit azonban Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök határozottan cáfolt.
Az ügy politikai viharokat kavart: az amerikai demokrata párt külügyi bizottságának rangidős tagja, Gregory Meeks szerint a Trump-adminisztráció lépése „nemcsak rasszista uszítás, hanem történelemhamisítás is”.
A Dél-Afrikai Köztársaság kormánya tagadja, hogy a fehér farmerek célzottan üldöztetés áldozatai lennének, és rámutat, hogy a vidéki gyilkosságok nem kizárólag őket érintik.
Az ügy tovább mélyítette az amerikai-dél-afrikai diplomáciai feszültséget, amelyet tovább súlyosbított, hogy Trump a dél-afrikai földkérdés kapcsán többször is bírálta Ramaphosa kormányát.
A menekültügy mellett a két ország közötti konfliktust fokozza a dél-afrikai kormány Izraelt bíráló álláspontja is az ENSZ Nemzetközi Bírósága előtt.