Baljós hírt jelentett be Moszkva: könnyen lehet, hogy ezen fog elúszni a béke

„A kijevi rezsim provokatív lépéseket tett” – jegyezte meg az orosz védelmi minisztérium.

III.Károly Kanadába látogatott.
A Kanadára nehezedő „példa nélküli” kihívásokról beszélt III. Károly brit király a kanadai parlament megnyitóján elmondott ünnepi beszédében, amelyben méltatta az ország sokszínűségét és kitért a kanadai hadsereg megerősítésére is.
Szembe kell néznünk a valósággal: világunk a második világháború óta nem volt ennyire bizonytalan és veszélyes, Kanada pedig a mi életünkben minden eddiginél veszélyesebb kihívásokkal néz szembe
– jelentette ki az uralkodó, aki jogilag Kanada államfőjének számít.
Trónbeszédében III. Károly egyúttal méltatta az ország „egyedülálló identitását”, a kanadaiak „világszerte elismert” bátorságát és nemzeti értékei melletti kiállását, valamint az ott élők „kedvességét és sokszínűségét”, valamint – a kanadai himnuszra utalva – leszögezte: „az igazi Észak valóban erős és szabad”.
A király emlékeztetett arra is, hogy csaknem 70 éve édesanyja, II. Erzsébet volt az, aki utoljára megnyitó beszédet mondott a kanadai törvényhozásban.
Mint mondta, Kanada azóta nagy változásokon ment át, például elnyerte függetlenségét, illetve a magáévá tette brit, francia és őslakos gyökereit, s így vált többnyelvű, valóban multikulturális országgá.
Aláhúzta, hogy 1957-ben, II. Erzsébet nyitóbeszéde idején a második világháború emléke még elevenen élt az emberekben, míg a hidegháború éppen erősödött.
Ezt is ajánljuk a témában
„A kijevi rezsim provokatív lépéseket tett” – jegyezte meg az orosz védelmi minisztérium.
„A szabadság és a demokrácia veszélybe került, ma pedig Kanada újabb kritikus pillanat előtt áll. A demokrácia, a pluralizmus, a jogállamiság, az önrendelkezés és a szabadság mind olyan érték, amelyet a kanadaiak fontosnak tartanak, és amelyet a kormány kész megvédeni” – szögezte le, kiemelve ezen a ponton a fegyveres erők megerősítését és fejlesztését.
Ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a kanadai hadiipart fellendíti a részvétel a 2025 márciusában bemutatott, Európa „újrafelfegyverzését” célzó ReArm Europe csomagban, ezáltal pedig – európai partnereivel közösen – hozzájárul a transzatlanti biztonsághoz.
Kapcsolódó vélemény
Az új német kancellár szerint elfogadhatatlan, hogy lassítjuk az Oroszország elleni szankciók elfogadását.
Beszéde további részében III. Károly kitért a francia nyelv és a québeci kultúra védelmére, amely, mint mondta, „a kanadai identitás egyik központja”, illetve méltatta Ottawát az őslakos nyelvek tiszteletben tartásáért is.
A király hétfőn már egyeztetett Mark Carney miniszterelnökkel is, aki beiktatása után kérte fel az uralkodót az új parlament megnyitására.
A jórészt egykori brit gyarmatok alkotta Nemzetközösség jelenlegi 56 tagállama közül – az Egyesült Királysággal együtt – tizenötnek a mindenkori brit uralkodó, jelenleg III. Károly király az alkotmányosan elismert államfője, és köztük van Kanada is, amely a világ legnagyobb területű monarchiája.
A Global News kanadai műsorszóró megbízásából kedden közzétett Ipsos-Reid közvélemény-kutatás válaszadóinak 65 százaléka hasznosnak tartja Kanada kapcsolatát a monarchiával, szerintük ugyanis ez a viszony „segít az országot távoltartani az Egyesült Államoktól”. Ez az arány 2023 áprilisában 54 százalék volt
(MTI)
Nyitókép:Victoria Jones / AFP
***