Meghúzta a váratlant az Európai Bizottság: elkezdtek szervezkedni Oroszország hátában

Kaja Kallas és Marta Kos is felvázolta a nagyra törő terveket.

Egy nagyszabású kibertámadás áll a háttérben.
Az Európai Unió „készen áll arra, hogy szankciókat vezessen be” Kínával szemben, válaszul a Csehország ellen indított kibertámadásra – nyilatkozta Kaja Kallas, az unió külügyi főképviselője.
Az Euronews beszámolója szerint Kallas „a nemzetközi normák elfogadhatatlan megsértésének” nevezte az incidenst, és kijelentette:
Az EU nem fogja tolerálni az ellenséges kiberakciókat, és szolidaritást vállalunk Csehországgal.”
A reakció röviddel azután hangzott el, hogy Prága bejelentette:
a Kínai Népköztársaságot azonosította a cseh külügyminisztérium egyik, „kritikus infrastruktúrának minősülő”, titkosítatlan hálózatát célzó, rosszindulatú kibertámadás elkövetőjeként.
A minisztérium szerint a támadássorozat még 2022-ben kezdődött, és a hírszerző tisztekből és szerződéses hackerekből álló Advanced Persistent Threat Group 31 (APT31) követte el. A szervezetet azzal gyanúsítják, hogy rendszeresen gyűjt ionformációkat illegális módon Peking számára.
Felszólítunk minden államot, beleértve Kínát is, hogy tartózkodjon az ilyen viselkedéstől, tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot, és kövesse az ENSZ normáit és alapelveit, beleértve a kritikus infrastruktúrára vonatkozókat is”
– követelte Kallas, aki nem részletezte, hogy konkrétan milyen szankciók kivetését tervezi az EU. Azokról csak annyit árult el, hogy „eseti alapon” fogják kidolgozni őket.
Az elemzők szerint az eset hatással lehet a Donald Turmp amerikai elnök vámpolitikája miatt ismét közeledni kezdő Európai Unió és Kína kapcsolataira.
Az ügyben Mark Rutte, a NATO főtitkára is megszólalt. Mint fogalmazott:
A Cseh Köztársaságot célba vevő rosszindulatú kibertevékenység rávilágít arra, hogy a kibertér állandó kihívást jelent.”
Ezt is ajánljuk a témában
Kaja Kallas és Marta Kos is felvázolta a nagyra törő terveket.
***
Fotó: AFP