Zelenszkij állítja, amerikai gyártású alkatrészeket tartalmazott egy Kijevben becsapódott rakéta

„Zajlik a rakétával kapcsolatos részletek feltárása” – hangsúlyozta az ukrán elnök.

A BBC kielemezte, miért nem akarja feladni az ukrán vezető a területet.
A Krím hovatartozása az ukrajnai háború lezárására való béketörekvések legnagyobb konfliktuspontja, és a megoldás még nem látszik. A BBC Zelenszkij ukrán elnök Krímmel kapcsolatos álláspontját elemezte.
A Krím-félszigetet 2014-ben foglalták el titokzatos maszkos kommandósok, és eleinte nem állt Oroszország hivatalosan az akció mellé. Putyin később árulta el, hogy a 2014-es ukrajnai elnökváltási események után pár nappal döntötte el egy éjszakai egyeztetésen, hogy megszállják az Oroszország számára stratégiai fontosságú félszigetet.
A Krím elfoglalása az orosz-ukrán konfliktus egyik fő gyújtópontja volt, és máig az is maradt.
Értesülések szerint Donald Trump amerikai elnök ukrajnai béketerve részeként az Egyesült Államok elismerné a Krímet Oroszország részeként. Trumpék szerint a Krím már évekkel ezelőtt elveszett Ukrajna számára, és nem is tud a tárgyalások része lenni.
Az ukrán vezetés azonban a mai napig nem mond le a Krímről.
„Nincs miről beszélni. Ez szembe megy az alkotmányunkkal”
– jelentette ki a Krímről való lemondásról Volodimir Zelenszkij ukrán elnök. Az ukrán területek megváltoztatása kapcsán népszavazást kell kiírni, az ukrán parlament döntését követően.
A BBC felhívja a figyelmet, hogy Oroszország illegális területszerzésének legalizálása precedenst jelenthet a jövőre nézve, akár csak a Fekete-tenger térségében és azon túl is.
Fotó: MTI/AP/Efrem Lukackij