Több mint ötvenmillió európaival babrált ki: ezt tudjuk eddig a dél-európai giga-áramszünetről

2025. április 29. 21:09

Lassan visszatér az áramszolgáltatás, de rengeteg a kérdés.

2025. április 29. 21:09
null

Április 28-a délután példátlan áramkimaradás sújtotta Spanyolországot és Portugáliát, amely több millió embert érintett az Ibériai-félszigeten – számolt be az Euronews

A spanyol belügyminisztérium szükségállapotot hirdetett, miután megszűnt az áramszolgáltatás több nagyvárosban, köztük Madridban, Barcelonában, Sevillában. Hasonló helyzet volt Lisszabonban és Portóban.

A közlekedés megbénult, a telefonhálózatok leálltak, az automaták és közlekedési lámpák működésképtelenné váltak, sőt a vonatközlekedés is teljesen leállt. 

Egyelőre nem tudni pontosan, hány embert érintett az áramszünet, mivel a hatóságok nem közöltek részletes adatokat.

Ezt is ajánljuk a témában

A hivatalos tájékoztatás szerint nem történt szabotázs, és a kibertámadás lehetőségét is kizárták. Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök szerint

 egy „erős oszcilláció” a kontinens elektromos hálózatában okozhatta a kimaradást, de a pontos okokat még vizsgálják. 

A spanyol áramszolgáltató, a Red Eléctrica előzetesen hat-tíz órás helyreállítási idővel számolt. 

Portugália szintén válságstábot hívott össze, és mindkét ország mozgósította az összes rendelkezésre álló állami kapacitást. 

A sürgősségi infrastruktúrák – kórházak, üzemanyagállomások, repülőterek – generátoros üzemmódra álltak át. A mobilhálózatok szinte teljesen megbénultak, és sokan próbáltak elemes rádiót vagy alternatív információs forrást keresni.

A legsúlyosabban érintett csoportok közé tartoztak azok a betegek, akik otthoni oxigéngépre vannak utalva, valamint a repülőjáratokat elérni próbáló utazók. Madridban és Lisszabonban emberek tucatjai próbáltak stoppolással kijutni a városból.

A spanyol kormány négy régióban rendkívüli állapotot hirdetett, a Nemzetbiztonsági Tanács pedig rendkívüli ülést tartott. 

Eközben Franciaország és Marokkó is segíti az áramszolgáltatás részleges helyreállítását, miközben Spanyolország fokozta a víz- és hőerőműveinek teljesítményét. Bár a válság komoly következményekkel járt, sokan a kommunikációs leállást kihasználva a napsütéses időt élvezték a parkokban és a tengerparton.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Alex Camara / AFP

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egyszeri
2025. április 30. 01:19
A szent és mindenható, buta, emberi algoritmusokkal működő MI nem segített a véletlenek, frekvenciaingadozású, teljesítményváltozó kilengések, összeomláshoz vezető problémák megelőzéséhez! Ha igazak a tippek, mert még bizonytalanság van, ami az okokat illeti. Vagy talán az ő műve az egész, mivelhogy még jobban az öntudatára ébredt és valamiért bosszút akar állni az emberiségen! :D
csihi-puhi
2025. április 29. 23:39 Szerkesztve
Megvannak a honvédelmi Rádiótechnika kiadványok a 70-es, 80-as évekből. Örököltem. Nem mindegyik kiadvány, de sok érdekeség van benne. 15 Ft volt egy kiadvány 89-ben.
2025. április 29. 23:14 Szerkesztve
Majd küldjük nekik Petikét aki fényt gyújt a sötétségbe..... Majd árul nekik Tiszás zseblámpát Brüsszel ajánlásával ... Zelenszkij gyártja majdhozzá a "tartós "elemet vagy új értelmet nyerhet a Vuelta. Az nyeri aki több energiát tud termelni a szoba kerékpárjával ..😁👎
Dermedve
2025. április 29. 22:27 Szerkesztve
Ha szeretnénk Mo. teljes energia szükségletét szélkerékkel előállítani és az ellátás zavartalanságát garantálni akkor ahhoz 1.4 milliárd (Tesla Power Vol 2, 13,5 kW/h) akkumlátor kellene. Ára: 14.000 milliárd dollár! 10 év után csere. Gondolom ezt spórolták meg a .panyolok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!