Megtalálták az oroszok a NATO Achilles-sarkát – vészjósló terv szerint gyakorlatoznak (VIDEÓ)

Egyre több az utóbbi időben az olyan eset, amikor az orosz repülők NATO-légteret sértenek.

Őrült tempóban fegyverkezik mindenki és elkezdődött az óvóhelyek kiépítése is.
A Magyar Nemzet cikksorozatban tárja fel az európai fegyverkezést, amely a közelgő konfliktusok lehetőségét is sejteti. A sorozat első részében részletesen bemutatják a védelmi kiadások drasztikus növekedését.
A portál szerint azzal, hogy kirobbant az ukrajnai háború, szinte valamennyi európai ország úgy döntött, növeli védelmi költségvetését. Többen kitűzték célul, hogy meghaladják a NATO által javasolt GDP-arányos két százalékos keretet. Németország esetében Olaf Scholz kancellár a konfliktus kitörését követően hirdette meg a „Zeitenwende”, azaz a korszakváltási politikát, amelynek részeként
létrehoztak egy százmilliárd eurós alapot a Bundeswehr gyors ütemű fejlesztésére.
Ennek különösen nagy a jelentősége jelenleg, mivel Németországnak, bár kiváló minőségű fegyvereket gyárt, a két világháborúban betöltött szerepük miatt hagyományosan óvatosak voltak a hadsereg jelentősebb erősítésével kapcsolatban. Az irány viszont egyértelmű; Boris Pistorius védelmi miniszter a hadsereget a „Kriegstüchtig” állapotba kívánja emelni, amely a háborúra való teljes készültséget jelenti.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre több az utóbbi időben az olyan eset, amikor az orosz repülők NATO-légteret sértenek.
2025 márciusában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette a ReArm Europe nevű ötpontos programot, amelynek célja Európa védelmi iparának megerősítése és katonai képességeinek bővítése.
Ez az új uniós kezdeményezés közel 800 milliárd euró felszabadítását irányozza elő, amit a tagállamok védelmi beruházásokra fordíthatnak. Von der Leyen külön kiemelte, hogy Európának fel kell készülnie saját biztonságának biztosítására, különös tekintettel arra, hogy az Egyesült Államok felfüggesztette Ukrajna katonai támogatását. A program egyik kiemelt célja, hogy
haladéktalanul támogatást nyújtson Ukrajnának.
Az Európai Bizottság 2025 márciusában adott közre egy kiemelt jelentőségű dokumentumot, amelynek címe: White Paper for European Defence – Readiness 2030. A dokumentum fő célkitűzései között található az európai katonai képességekbeli hiányosságok felszámolása, a védelmi ipar támogatása, az egységes védelmi piac továbbfejlesztése, az innováció ösztönzése és Európa felkészültségének fokozása a legnehezebb forgatókönyvekre vonatkozóan. Ebben a kimutatásban hangsúlyozzák, hogy Európának proaktívan kell cselekednie saját biztonsága érdekében, és minden helyzetben készen kell állnia a legrosszabb eseményekkel szemben.
Európa azt fontolgatja, hogy a védelmi kiadások, vagy azok egy részének finanszírozása közös adósságkibocsátás gyakorlatával történjen. Az új amerikai vezetés lépései felgyorsíthatják ezt a folyamatot: Trump kijelentései, amelyek szerint Európának magának kell gondoskodnia biztonságáról és Ukrajnának biztonsági garanciákat kell nyújtania Oroszországgal szemben, arra ösztönzik az uniót, hogy mihamarabb találjon forrásokat katonai fejlesztésekre. Ennek keretében az Európai Bizottság 150 milliárd eurós közös adósságkibocsátást javasolt az európai fegyverbeszerzések finanszírozására – mindez része a már korábban említett 800 milliárd eurós csomagnak. Az olyan államok, mint Hollandia, amelyek korábban ellenezték a közös hitelfelvételt, jelenleg kevésbé ellenzik a tervet, mivel Németország támogatása megváltoztatta a diskurzus irányát.
A védelmi ipar fejlesztése érdekében tervezett hitelfelvétel azonban nem lesz problémamentes.
Andrius Kubilius, az Európai Unió védelmi és űrügyi biztosa hangsúlyozta, hogy az unió még nincs felkészülve közös kötvények, más néven eurokötvények kibocsátására a védelmi költségek növelése céljából. Kubilius kiemelte, hogy az eurokötvények növelnék az unió közös adósságát, amelyet minden tagállamnak közösen kellene törlesztenie, miközben már a jelenlegi adósságok visszafizetése is jelentős kihívást jelent.
Kiemelte, hogy a tagállamok számára először a meglévő eszközök és lehetőségek minél teljesebb kihasználása lenne szükséges a védelmi kapacitások növelése érdekében, mielőtt újabb közös adósság felvételéről határoznának.
Az eddigiekből kiderül, hogy míg egy uniós haderőfejlesztés viszonylag rövid távon megvalósítható, a közös európai haderő felállításához még hosszú évek szükségesek. Van azonban egy olyan terület, ahol az uniós országok előrelépéseket értek el a korábbi évtizedekhez viszonyítva: ez a leromlott polgári védelmi infrastruktúra modernizálása, amely a hidegháború utáni időszakban számos helyen leépült Európában. Főleg különféle
óvóhelyek, légiriadós szirénák és vészhelyzeti készletek helyreállításáról van szó.
Az orosz–ukrán konfliktus 2022-es kiéleződése után több ország is építkezésekbe kezdett. Németország például törvényt akart bevezetni, amely kötelezővé tette volna a védett pincék kialakítását az új építésű többlakásos házakban, ahogyan azt Lengyelország már megköveteli.
A brit kormány több éves előkészítés után 2023. április 23-án országos tesztet végzett el a legújabb vészhelyzeti riasztórendszerével. A rendszer célja, hogy életveszélyes helyzetekben figyelmeztesse a lakosságot. A vizsgálat során minden kompatibilis mobiltelefon hangos, szirénaszerű jelzést adott, valamint egy szöveges üzenetet jelenített meg, tájékoztatva a felhasználókat a riasztás mibenlétéről és a szükséges lépésekről.
A lengyel hatóságok ingyenes jódtablettákat készítettek elő a zaporizzsjai atomerőmű körüli ukrajnai harcok miatt kialakult nukleáris baleset veszélye miatt. A tablettákat iskolákba, városházákra és tűzoltóságokra szállították, hogy vészhelyzet esetén gyorsan hozzáférhetők legyenek.
Véleménynyilvánító szavazás Ukrajna uniós tagságáról
A magyarok véleményére kíváncsi a kormány az ukrán EU-csatlakozás ügyében, ezért indították el a Voks 2025 szavazást. A voksolásra azután kerül sor, hogy Magyar Péter megszavaztatta a híveit Ukrajna uniós tagságáról és a szavazásnak az lett az eredménye, hogy 58 százalék támogatja Ukrajna uniós tagságát. A kérdés azért fontos, mert Magyar Péter uniós szövetségesei is nyíltan támogatják Ukrajna gyorsított eljárásban történő felvételét az Európai Unióba. Ursula von der Leyen bizottsági elnök 2030-ig szeretné lebonyolítani az ukránok felvételét, de az Európai Bizottság bővítési biztosa is reálisnak tartja keleti szomszédunk 2030-as csatlakozását.
Nyitókép: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtóhivatal