Az EU bővítési biztosa szerint is reális Ukrajna 2030-as uniós csatlakozása

Túl ambiciózus ígéret, veszélyes következményekkel.

Szerinte az olyan nehézségeket, mint a magyar vétó „meg lehet oldani”.
Ahogy korábban a Mandiner is beszámolt róla, Marta Kos uniós bővítési biztos azt nyilatkozta, „nagyon is reális”, hogy 2030-ig végbemenjen egy újabb bővítési hullám az Európai Unióban, amelynek keretében Ukrajna és Moldova mellett Albánia és Montenegró is csatlakozhatna.
Ezt is ajánljuk a témában
Túl ambiciózus ígéret, veszélyes következményekkel.
Kos szerint a felmerülő akadályokat „meg lehet oldani”, utalva Magyarország vétójára is, ami azért is meglepő, mert pár nappal korábban, Alexander Soros brüsszeli látogatása alkalmával éppen a bővítési biztos mutatott egy beszédes táblázatot a milliárdosnak, amelyből az derül ki, hogy Ukrajna semmilyen szempontból nem felel meg az uniós elvárásoknak.
Ezt is ajánljuk a témában
Alex Soros meglátogatta az Európai Bizottság bővítési biztosát, majd bemutatott egy beszédes táblázatot a háborúban álló országról.
Az Alexander Soros közösségi oldalán megosztott táblázatot Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója a következőképp értelmezte:
Ukrajna Brüsszel által bevallottan sem teljesít egyetlen egy felvételi feltételt sem.
A szakértő szerint ez azt jelenti, hogy Ukrajna nem teljesítette a jogi kritériumokat (demokrácia, jogállamiság, emberi jogok, kisebbségek jogainak tiszteletben tartását és védelmét garantáló intézmények stabilitása)gazdasági kritériumokat (működő piacgazdaság megléte, és képesség arra, hogy az adott ország meg tudjon birkózni a verseny nyomásával és a piaci erőkkel); de a közigazgatási és intézményi kapacitásokra vonatkozó követelményeket sem (a közös joganyag és annak hatékony végrehajtására és az uniós tagsággal járó kötelezettségek teljesítésére vonatkozó feltételek).
Mindezek függvényében meglepő, hogy a biztos most, hetekkel később úgy látja, Ukrajna mégis pár éven belül csatlakozhat.
Az pedig szintén kérdéseket vet fel, hogy Alexander Sorosnak vajon mi köze lehet az unióhoz csatlakozó tagállamok helyzetéhez, és Ukrajna felvételéhez.
Az üzletember március végén is egyeztetett a biztossal, akkor Kos a következőképp értékelte a találkozót:
„Inspiráló találkozás Alexander Sorossal az Open Society-től, akivel a civil társadalom és a szabad média támogatásáról beszélgettünk, különös figyelmet fordítva Moldovára. Demokráciáink virágzásához elengedhetetlen a demokratikus értékek fenntartása és a független hangok megerősítése” – olvasható az X-bejegyzésben.
Nyitókép: Marta Kos/X