Ma is aktív a román mélyállam – Barabás T. János a Mandinernek

2025. április 24. 01:22

Kik álltak a harmincöt évvel ezelőtti marosvásárhelyi pogrom mögött? Mennyire valóságos a Securitate tovább élő hálózata? Kik irányítják a háttérből a mai román politikai folyamatokat? Barabás T. János külügyi szakértővel beszélgettünk.

2025. április 24. 01:22
null

Barabás T. János

1959-ben született Kolozsváron. Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és a Leedsi Egyetemen szerzett diplomát. 1992 óta diplomata, szolgált Londonban, Bukarestben és Chişinăuban, utóbbi helyen nagykövetségi első beosztottként. A Magyar Külügyi Intézet külső szakértője. Fő szakterülete Románia, Moldova, Bulgária, a szomszédságpolitika és az információs hadviselés.

Mennyire alátámasztott feltételezés, hogy a Securitate generálta az etnikai konfliktust Marosvásárhelyen 1990-ben?
Az azóta eltelt harmincöt év kutatásai és a visszaemlékezések egyre inkább igazolják, hogy a fekete március mögött jelentős részben a Securitate állt. A volt titkosszolgálati körök tudatosan szították a feszültséget a magyarok és a románok között. Adva volt egy konfliktushelyzet: a Bolyai-líceum magyar tannyelvűvé tétele körüli vita és a magyarok tüntetése a nyelvi jogokért, amit a Securitate a saját céljaira használt ki. Ne feledjük: 1989 decemberében az új vezetés hivatalosan feloszlatta a Securitatét, így a titkosszolgák fenyegetve érezték magukat, parkolópályára kerültek. 1990 elején keresték a visszautat a hatalomba. Marosvásárhely erre kínált alkalmat: az etnikai konfliktus mesterséges gerjesztésével a „rendteremtés” szükségességét demonstrálhatták, és ezzel megágyaztak az újjászervezésüknek. A konkrét történések is erre utalnak. A magyar nyelvű iskola ügyében békésen tüntető magyarokat szembeállították a felheccelt román tömegekkel, akiket a titkosszolgálat mozgatott a háttérből – például a frissen alakult soviniszta szervezet, a Román Tűzhely Szövetség révén. A konfliktus során a hatóságok feltűnően tétlenek maradtak, ölbe tett kézzel nézték az erőszak elszabadulását – több vezetőjük maga is kapcsolódott a Securitatéhoz. A hatóságok hozzáállásának tragikus következménye lett: halálos áldozatok mindkét oldalon, százak megsebesülése és általános etnikai félelemkeltés Erdélyben. Mindez a titkosszolgálati körök malmára hajtotta a vizet. Az események után az ország vezetése könnyebben elfogadta, hogy újra erős titkosszolgálatra van szükség. Nem véletlen, hogy alig néhány nappal később, március végén megalakult az új Román Hírszerző Szolgálat (SRI) – lényegében a Securitate átnevezve. A fekete március haszonélvezői tehát a titkosszolgálati háttéremberek voltak, akik az erőszak nyomán visszakapaszkodhattak a hatalomba.

Ez a tartalom csak előfizetők részére elérhető.
Már előfizetőnk?

Összesen 1 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
neszteklipschik
2025. április 24. 02:45
A lippsik azóta is egyfolytában szopják a bezzegromán tetveskomcsi spicliszervezet faszát reggel, éjjel meg este...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!