Autodafé – Példátlan, nyilvános kivégzés zajlik a Munkácsy-díjban részesült Vészabó Noémi ellen

Utolsó gazember lennék, ha nem védeném meg Vészabó Noémit.

Hat művész titokban küldött mini kerámiatáblát a Holdra az Apollo–12 fedélzetén.
A Holdra szállás történelmi pillanatait általában tudományos vagy politikai diadalokként emlegetjük, de kevesen tudják, hogy az Apollo–12 küldetés során a művészet is helyet kapott a Hold felszínén, méghozzá nem is akárhogyan. Andy Warhol és öt másik kortárs művész egy apró, „Moon Museum” névre keresztelt kerámialapkán hagyta hátra nyomát az égitesten, méghozzá a NASA tudta nélkül – írta meg a Danny Dutch.
A bélyegméretű tárgy egy gerillaművészeti akcióként jött létre, és még ma is ott lehet a Holdon.
Az 1969-es holdra szállásokat követően, mikor az emberiség már nemcsak arra keresett választ, hogy lehetséges-e a Holdra lépni, hanem a tudományos kutatás is egyre inkább előtérbe került, Forrest Myers amerikai szobrász egy merész ötlettel állt elő. A NASA-t többször is megkereste azzal, hogy támogatnának-e egy művészeti projektet a Holdon, de válasz helyett csak hallgatást kapott. „Sosem mondtak nemet, de azt sem tudtam elérni, hogy egyáltalán mondjanak valamit” – emlékezett vissza Myers, aki ezért úgy döntött, hogy inkább egy gerillaakcióval viszi véghez tervét.
A művész az Experiments in Art and Technology (E.A.T.) nevű nonprofit szervezeten keresztül vette fel a kapcsolatot a Bell Labs mérnökével, Fred Waldhauerrel, aki technikai segítséget nyújtott. Waldhauer javasolta, hogy a műveket egy apró kerámialapba gravírozzák, hasonló technológiával, mint amivel telefonáramköröket készítettek. Így született meg a 1,3×1,9 centiméteres „Holdmúzeum”, amely hat művész alkotását foglalta magában:
végül Andy Warhol, aki már akkor is ismert volt nem éppen szabálykövető természetéről, a bal felső sarokba firkantott egy péniszt.
Warhol rajza később művészetelméleti értelmezést is kapott, mivel a szignója kezdőbetűiből álló monogramot Myers szerint „bizonyos szögből egy startoló rakétának lehetett nézni”. Ugyanakkor „valószínűleg nem véletlen, hogy a rajzocska... sokkal több szögből látszott pénisznek”, így könnyen lehet, hogy Warhol szándékosan trollkodott az első holdbéli művészeti installációban. Talán nem véletlen, hogy a New York Times az 1969. november 22-i számában olyan fotót közölt a projektről, ahol egy ujj épp eltakarja Warhol rajzát.
A kerámialap titokban került az Apollo–12 fedélzetére. Miután Waldhauer elkészítette a lapkákat (16 vagy 20 darab készült belőlük), egyik példányát átadta a Grumman Aircraft egy mérnökének, aki vállalta, hogy elrejti a művet az űrhajó aranyszínű hőszigetelő rétegében – ez ugyanis a leszállás után a Holdon maradt. November 12-én Myers táviratot kapott John F. aláírással:
Your on’ a.o.k. all systems go – minden rendben, a rendszer működik, indulásra kész vagy”
Ez megerősítette: a Holdmúzeum eljutott rendeltetési helyére. A kerámiatábla jelenlétét a Holdon csak úgy lehetne biztosan igazolni, ha újra meglátogatnánk az Apollo–12 leszállóegységét. Erre azonban belátható időn belül nem kerül sor. Mégis, több NASA-technikus később beismerte, hogy apró személyes tárgyakat is elrejtettek a missziók során, így a Holdmúzeum jelenléte is több mint valószínű.
Nyitókép: PHOTO NASA/ AFP
***