Zöldpajzsot épít az USA

Bár a fősodorba tartozó média klímavédelmi visszalépést kiált a vámháború kapcsán, valójában egy gazdasági újrahangolás zajlik – az amerikai zöldberuházások kínai haszonélvezői ellen.

Keith Kellogg szerint a béke egyik lehetséges útja az lehetne, ha Ukrajnát nemzetközi zónákra osztanák, brit, francia és orosz ellenőrzéssel.
Donald Trump amerikai elnök különmegbízottja, Keith Kellogg, meglepő javaslattal állt elő a The Times-nak adott interjújában. Szerinte Ukrajna „szinte úgy, mint Berlin a második világháború után” felosztható lenne, amennyiben békemegállapodás születik – számolt be róla az Ukrajinszka Pravda. Mint fogalmazott,
úgy lehetne megoldani, hogy hasonlítson arra, ami Berlinnel történt a második világháború után, amikor volt orosz zóna, francia zóna, brit zóna és amerikai zóna”.
A különmegbízott szerint az ukrajnai béketeremtés egyik lehetséges módja az lehetne, hogy az ország nyugati részén brit és francia katonák vállalnának szerepet mint „biztosító erő”, míg az orosz hadsereg a jelenleg megszállt keleti területeken maradna. A két zóna között demilitarizált övezetet és ukrán katonai jelenlétet képzelne el.
Dnyeper folyótól nyugatra elhelyezkedő angol-francia egységek egyáltalán nem lennének provokálóak Moszkva számára
– tette hozzá Kellogg.
Úgy véli, Ukrajna elég nagy ahhoz, hogy békefenntartó erőket fogadjon, de az Egyesült Államok nem venne részt katonai jelenléttel az ország területén. A javasolt demilitarizált övezetet a jelenlegi frontvonalak mentén alakítanák ki, 15-15 kilométeres visszavonulással mindkét oldalról. A nyilatkozat nagy visszhangot váltott ki, ezért Kellogg az X közösségi oldalon később pontosított: szerinte szavait félreértették, és ő csupán a békefenntartó erők „felelősségi zónáiról” beszélt, nem pedig Ukrajna felosztásáról.
Az interjú időzítése sem lehet véletlen: nem sokkal azután látott napvilágot, hogy Donald Trump, aki kampányában gyors tűzszünetet ígért Ukrajnában, egyre gyakrabban kritizálja Oroszország lépéseit. Április 11-én Trump diplomáciai küldötte, Steve Witkoff Oroszországban tárgyalt Vlagyimir Putyinnal az orosz agresszió leállításáról.
Nyitókép: Mandel NGAN / AFP
***
Ezt is ajánljuk a témában
Bár a fősodorba tartozó média klímavédelmi visszalépést kiált a vámháború kapcsán, valójában egy gazdasági újrahangolás zajlik – az amerikai zöldberuházások kínai haszonélvezői ellen.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Kijev polgármestere a sérültekről közölt fontos információkat.
„Ez szégyen, gyalázat és árulás. Tábornok úr, ezt tudom válaszolni a megszólításra” – mondta a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója.
Innentől már csak az amerikai elnök döntésén múlik minden.