Kemény fricskát kapott Zelenszkij a magyar minisztertől: erre a lépésre még az ukrán elnök sem volt felkészülve

Bemutatta a nagy terv részleteit Szijjártó Péter.

„Sajnálatos módon a jelenlegi, kihívásokkal teli idők világosan megmutatják, hogy a brüsszeli intézmények nem képesek a hatékony irányításra” – mondta a külügyminiszter.
A vámok kiegyenlítése az Egyesült Államok és az Európai Unió viszonylatában kedvező platformot jelentett volna a tárgyalásokhoz, és a jó szándék jelzése lett volna, ezért sajnálatos, hogy az EU meg sem próbálkozott ezzel – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg televíziónak adott keddi interjúban.
A tárcavezető kifejtette, hogy tavaly november óta tudható volt, hogy az új amerikai elnök kifejezetten hazafias politikai és gazdasági stratégiát fog követni, és számítani lehetett arra, hogy vámokat fog bevezetni, „egyértelmű volt, hogy ez be fog következni”. Ebből kiindulva Magyarország azt javasolta az Európai Bizottságnak, hogy kezdjen tárgyalásokat Washingtonnal arról, hogyan lehetne elkerülni a vámháborút az EU és az Egyesült Államok között.
A konkrét javaslat az volt, hogy a mindkét gazdaság számára kulcsfontosságú autóiparban egyenlítsék ki a vámokat, és az Európai Unió egyoldalúan csökkentse 10 százalékról 2,5 százalékra az Egyesült Államokból importált autóipari termékekre kivetett vámokat.
Így egyenlő szintre kerültek volna, hiszen Trump új rendelkezése előtt az Egyesült Államok 2,5 százalékos vámot alkalmazott az Európából érkező autóipari importra.
„Sajnálatos módon a jelenlegi, kihívásokkal teli idők világosan megmutatják, hogy a brüsszeli intézmények nem képesek a hatékony irányításra, nem képesek az Európai Unió számára előnyös megoldásokat kidolgozni” – jelentette ki Szijjártó Péter, kiemelve, hogy ez nem az első ilyen eset, mert korábban a koronavírus-járvány, a migráció és az ukrajnai háború példája is ugyanezt mutatta meg.
Bár a vámpolitika közösségi kompetenciába tartozik, Magyarország néhány hónapja tárgyalásokat folytat az Egyesült Államokkal egy különleges kétoldalú együttműködésről, amelynek gazdasági elemei is vannak
– mondta el a külgazdasági és külügyminiszter.
A riporter azon felvetésére, hogy – tekintettel a jelenlegi szívélyes amerikai-magyar viszonyra – nem kelt-e Budapesten csalódást az, hogy az Egyesült Államok részben a magyarországi korrupcióval indokolja az Európai Unióra kivetett vámokat, Szijjártó Péter kifejtette: álhírek keringenek a kérdéssel kapcsolatban.
„Az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletének (USTR) éves jelentéséről van szó, amelyet még tavaly, Joe Biden elnöksége idején állítottak össze. A Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen viszonyult Magyarországhoz. Tudható, hogy ezeket a jelentéseket alapvetően az amerikai nagykövetségektől származó információk alapján készítik el.
Az előző amerikai nagykövet (Budapesten) nagyon ellenséges volt, gyakorlatilag politikai aktivistaként működött, lényegében a magyar ellenzék vezető alakja volt, napi szinten kommentált belpolitikai ügyeket, és folyamatosan bírálta a magyar kormányt.
Az ő mondatait olvashatjuk ebben a jelentésben” – mondta a miniszter, megjegyezve: bizonyosak benne, a következő jelentés már egészen más tartalmú lesz.
A béketárgyalások kilátásaival kapcsolatban kifejtette: a világ biztonságosabbá vált az utóbbi pár hétben azóta, hogy az Egyesült Államok tárgyalásokat kezdett az orosz és az ukrán féllel is. Egyelőre nem világos, hogy rövid, közép vagy hosszú távon jön majd létre a béke, de annyi bizonyos, hogy a közvetlen orosz-amerikai tárgyalásoknak köszönhetően a háború eszkalációjának kockázata csökkent – mondta Szijjártó.
A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépéssel kapcsolatban a miniszter kiemelte, hogy a testület politikai intézménnyé vált, az izraeli kormányfő elleni elfogatóparancs egyértelműen politikai indíttatású.
Ebben mi nem akarunk részt venni, ezért léptünk ki”
– jelentette ki.
Szijjártó Péter leszögezte: Magyarország európai uniós tagságával kapcsolatban azonban kérdés sem merül fel. „Uniós tagként tekintünk magunkra a jövőben is, habár bizonyos reformok bevezetését szeretnénk elérni, mert az unió jelenleg nem elég versenyképes” – mondta.
Ezt is ajánljuk a témában
Bemutatta a nagy terv részleteit Szijjártó Péter.
(MTI)
A felvételt itt tudja megtekinteni:
A nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Az amerikai elnök szerint jól haladnak a felek, de van egy bizonyos pont.
Szergej Lavrov azt is leszögezte, hogy Moszkva tartja magát a részleges tűzszüneti egyezséghez.