Heteken belül eltűnhetnek az amerikai katonák Európából – már számolják a súlyos következményeket

2025. április 16. 11:01

A neves külpolitikai lap elemzése szerint hamarosan felül fogja vizsgálni az új adminisztráció, hogy a világ különböző részein hány katonát állomásoztat. Az első nagy újragondolás Európát érintheti.

2025. április 16. 11:01
null

Donald Trump amerikai elnök első hivatali idejének politikája – és második hivatali idejének korai retorikája – arra utal, hogy az amerikai katonai jelenlét Európában valószínűleg alapvetően megváltozik – olvasható a Foreign Policy elemzésében. 

Az elmúlt 80 évben az Egyesült Államok vezető szerepet játszott Európában a védelemben és az elrettentésben. A Trump-kormányzat azonban világossá tette, hogy az európaiaknak kell átvenniük az elsődleges felelősséget a kontinens védelméért – jegyzi meg a cikk szerzője. 

A Foreign Policy szerint ennek a lépésnek létezik racionális magyarázata: először is, az amerikai védelmi minisztérium nem mentes a szövetségi kormányzat egészében kibontakozó költségcsökkentő intézkedések alól. 

Egyes amerikai tisztviselők körében egyre inkább az nézet terjed, hogy az Egyesült Államok egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy fenntartsa európai kötelezettségvállalásait, ha a Kína által jelentett fenyegetésre akar összpontosítani.

A cikk szerint azzal is magyarázható a kivonulás, hogy Amerika jobb kapcsolatot akar Oroszországgal.  

A Foreign Policy elemzése szerint a Trump-kormányzat egyértelműen ellenfélként tekint az Európai Unióra.

Hogyan nézne ki az amerikai kivonulás? 

A lap elemzése szerint több lehetséges opció van arra, hogy a miként csökkentsék az amerikai katonai jelenlétet Európában. 

A Foreign Policy cikke elsőször is felveti azt, hogy ha Tajvan megvédése a célja az új Pentagonnak, akkor meg kell vizsgálni, hogy mit lenne érdemes áthelyezni Európából a csendes-óceáni térségbe. 

A lap szerint ezek közé tartozhatnak a tengeri és szárazföldi légvédelmi eszközök, például a Spanyolországban állomásozó Aegis rombolók vagy a Németországban állomásozó Patriot légvédelmi egységek. Ebben az esetben a lap szerint a szárazföldi csapatok áthelyezésére nem feltétlenül lenne szükség. 

Megjegyzi az elemzés, hogy ha az amerikai csapatok áthelyezése nem Kínáról szól, akkor az amerikai erők leépítése sokkal szélesebb körű lehet. 

Ki megy és ki marad?

Az elemzés szerint gyakorlati szempontból az amerikai katonai jelenlét nagymértékű csökkentése Európában azonnal akadályokba ütközhet. Az európai előretolt amerikai jelenlét csökkentése nem történhet meg egyik napról a másikra, mivel az amerikai katonai létesítmények átadása a fogadó országoknak, például Németországnak, Olaszországnak vagy Romániának évekig tartó tárgyalásokat igényelne – olvasható a cikkben. 

Az elemzés szerint a legkézenfekvőbb lehetőség a kontinensen rotációs jelleggel állomásozó amerikai erők számának csökkentése – azoké a katonáké, akiket kilenc hónapos rotációra küldenek Európába, családtagok nélkül.

Oroszország 2014-es ukrajnai inváziója óta az Egyesült Államok több ezer amerikai katonát küldött rotációs alapon Európába, elsősorban Észtországba, Lettországba, Litvániába, Lengyelországba, Romániába és Bulgáriába. Ezeknek a rotációknak a megszüntetése gyorsan, esetleg heteken belül megtörténhet, ha Trump erre utasítja a Pentagont.

A Foreign Policy szerzője aggódik, hogy mi történne egy teljes kivonás esetén: szerinte ezzel Amerika azt üzenné, hogy nem számíthatnak rá a szövetségesei. 

Nyitókép: Ben Hodges altábornagy az amerikai hadsereg európai parancsnoka amerikai katonákkal beszélget a NATO Saber Strike hadgyakorlat után a lengyelországi Orzyszban 2017. június 16-án. Fotó: AFP

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2025. április 16. 22:40
jol pofara esne a brusszeli militarista vezetes, amelyik keleti expanziorol almodozik
Pametan
2025. április 16. 16:42
Esélyes a Balti, lengyel, román kivonulás. Érdekes lehet, hogy továbbra is annyira bátrak lesznek-e, mint ahogy jelenleg csaholnak? Biztosan csökkenni fog a német területen állomásoztatott USA "legénység", erről már régebben is szó volt. Mindenkinek mindent át kell értékelni, leginkább a német-francia tengelyű EU-s vezetésnek.
Giorgione
2025. április 16. 15:33
USA haza!
balbako_
2025. április 16. 13:48
Európa már nem érdekes a világpolitikában. A színterek átrendeződnek. Ezt az EU-n kívül már mindenki tudja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!