Trump egyre türelmetlenebb – nem sok ideje maradt Putyinnak

A Der Spiegel szerint Marco Rubio a brüsszeli tárgyaláson jelezte: Trump elnök nem nézi sokáig tétlenül Putyin halogatását.

A neves külpoltikai lap elemzése szerint Putyin nem engedheti meg magának, hogy véget vessen az általa indított háborúnak.
Nemrég Donald Trump frusztrációját fejezte ki amiatt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök húzza az időt az ukrajnai tűzszünet ügyében. Miért nem hajlandó Putyin támogatni semmiféle tűzszünetet? A Foreign Policy oldalán részletes elemzés jelent meg arról, hogy mi lehet az oka annak, hogy Putyin láthatóan nem akarja befejezni a háborút.
Ian Garner elemző arról ír:
A háború befejezése nem tűnik ésszerűtlennek a kimerült Oroszország számára, de az ország hosszú távú militarizálása gyors ütemben folytatódik.
A cikk felveti annak a lehetőségét, hogy Putyin esetleg engedményekben bízik, hiszen az amerikai elnök meglehetősen barátságos hangnemet üt meg.
„Putyin, aki mindenekelőtt saját biztonságát szeretné megőrizni, úgy ítélheti meg, hogy a háború befejezésének kockázatai nagyobbak, mint a háború folytatásának kockázatai. (...)
Az ellenségeskedések gyors beszüntetése egyértelmű gazdasági és társadalmi veszélyekkel jár. Ha kihúzzák a szőnyeget a konfliktus alól – és véget vetnek a háború által kiváltott hatalmas kiadási ösztönzőknek -, az a társadalmi stabilitásnak is véget vethet, amelyre Putyin 25 éves uralmát építette”
– írja az elemző.
A szerző szerint az orosz gazdaságot jelenleg katonai befektetések tartják életben, így a hirtelen béke válságot hozhat. A szerző rámutat egy érdekes és keveset elemzett részletre: a katonai fizetések felledítettek vidéki, lemaradozott területeket.
„A fogyasztási kiadások fellendülnek, különösen Moszkvától távol, a gazdaságilag hátrányos helyzetű tartományokban, ahonnan a Kreml a legtöbb katonát toborozza. E fellendülés nagy része annak köszönhető, hogy az orosz GDP 1,5 százalékát az állam jelenleg a katonai behívásért és szolgálatért járó egyre kirívóbb juttatásokra költi” – írja Garner és hozzáteszi: egyes régiókban az átlag éves fizetés négyszeresét kapják meg a fronton harcolók.
„Az ukrajnai hatalmas frontvonal ellátásához elegendő hadianyag és lőszer előállításának kihívásai ellenére a gazdaság a mai formájában nem létezhet valamilyen háború nélkül – vagy inkább: egy hatalmas és növekvő, állandóan háborúra kész hadsereg nélkül”
– írja a szerző.
Egy másik fontos szempont, hogy a társadalom széles rétegei számára a háború egyfajta társadalmi és kulturális ösztönzőként is működik. „A szerződéses katonák számára, akik aránytalanul szegényebb régiókból és kevésbé képzett háttérrel rendelkeznek, az ukrajnai háborúhoz való csatlakozás a felemelkedés lehetőségét jelenti” – írja Garner.
A szerző arról számol be, hogy Oroszország távoli régióiban ez a társadalmi átalakulás fizikailag is megmutatkozik az egykor elhagyatott vidéki városok és falvak változó utcáin, amelyeken edzőtermek, üzletek és kávézók bukkantak fel. A gazdag veteránok – azok, akik túlélték a frontot és sikerült befejezniük a szolgálatot – és családjaik pénzzel rendelkeznek, ami lehetővé teszi számukra, hogy olyan életmódot folytassanak, amely a háború előtt csak Moszkvában és Szentpéterváron volt elérhető.
„Mindezen társadalmi és gazdasági remények lerombolása ugyanolyan károsan hathatn Putyin népszerűségére, mint a 2000-es évek korábbi növekedési hullámának vége”
– írja a cikk.
Komoly az aggodalom a putyini vezetésben, hogy ellenzék alakul, de nem liberális oldalról, amit minden eszközzel elnyomtak, hanem a nacionalista jobboldalról. Moszkva igyekszik ápolni kapcsolatot a radikálisokkal, azonban nem biztos, hogy kordában tudnák őket tartani egy gazdasági összeomlás esetén.
„Putyin szorgalmasan tanulmányozza országa történelmét, és nagyon is tisztában lehet a háború utáni szociokulturális vákuum jelentette veszélyekkel”
– írja Garner.
Tehát a szerző arra a konklúzióra jut, hogy Oroszország Ukrajna elleni háborújának hirtelen befejezése olyan dühhullámot szabadíthat el Oroszország régióiban, amely az afgán és a csecsen háborúk utáni erőszakos kiábrándultságot idézné. Szerinte csak abban az esetben éri meg Putyinnak befejezni a háborút, ha a folytatás nagyobb kockázattal járna számára, mint a befejezés.
Nyitókép: Alexei NIKOLSKY / POOL / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
A Der Spiegel szerint Marco Rubio a brüsszeli tárgyaláson jelezte: Trump elnök nem nézi sokáig tétlenül Putyin halogatását.