Mondjuk ki: az EU-nak sosem volt a csatlakozásra felkészületlenebb tagjelöltje Ukrajnánál

2025. március 12. 16:54

Ha az unió bővítéspolitikája érdemalapú lenne, akkor Ukrajna tagságáról még évtizedekig szó sem lehetne.

2025. március 12. 16:54
Kohán Mátyás

Nagy meccs jön, talán a 21. század első felének legnagyobbja az Európai Unió számára: rendezni kell az orosz–ukrán konfliktust.

Rendezni kell katonai, biztonsági, területi értelemben – de ez még nem minden.

A vesztes Ukrajnának – amely férfianyagának színét-virágát, gazdasági potenciáljának javát és NATO-­perspektíváját már elveszítette, s hamarosan el kell könyvelnie, így-úgy le kell papíroznia a de facto már elszenvedett területi veszteségeket is – valamit adnia kell az őt három éven át katonailag és pénzügyileg támogató, elegáns és kevésbé elegáns eszközökkel a vesztes háború folytatására buzdító Nyugatnak. Kizárólag így garantálható, hogy a három év felesleges szenvedésért cserébe vereséget arató szomszédunk népe

ne hányja vasvillára az ide vezető stratégiáért minimum részfelelősséget viselő kijevi politikai elitet,

és a Nyugatot mint olyat se gyűlölje meg teljesen.

Vajon mit fog kapni Ukrajna? Biztonsági garanciákat? Biztonsági dimenziókkal is bíró gazdasági köldökzsinórt az Amerikai Egyesült Államok felé? Marshall-segélyt? Valami speciális pénzügyi eszközön, netalán közös hitelfelvételen keresztül további uniós pénzeket? Esetleg az egyetlen olyan, egyszerre pénzügyi, morális és politikai jutalomfalatot, amit az Európai Unió az Egyesült Államok jóváhagyása, segítsége, bevonódása nélkül, saját hatáskörben megadhat neki:

az EU-tagságot, az alkalmat a részvételre egy minden gyengesége ellenére nagyszerű, rengeteg előnyt és lehetőséget kínáló elitklubban?

Ha az unió bővítéspolitikája érdemalapú lenne, akkor Ukrajna tagságáról még évtizedekig szó sem lehetne. Az ország korrupt, koldusszegény, mezőgazdasága nemhogy nem az európai szabályokkal kompatibilis módon, hanem épp az EU-s szabályok alóli mentességet versenyelőnyként használva, vadnyugatiasan működik.

Az alapvető kisebbségi jogok lábbal tiprása Kijevben közmegegyezésnek örvend,

az EU-tagállamokat összekötő demokratikus elkötelezettség tekintetében pedig minimum gazdagon pettyezett az ukrán priusz. Az ország lényegében háromfajta működésmódot ismer: a versengő többpártrendszernek álcázott oligarchaháborút, a forradalmat meg a de facto egyszemélyi háborús parancsuralmat. Mást nem. 

Az Európai Uniónak sosem volt a csatlakozásra felkészületlenebb tagjelöltje Ukrajnánál.

A probléma mindössze az, hogy az unió bővítéspolitikája már rég nem érdemalapú. Ha valamire, erre világosan rámutatott a magyar elnökség 2024 második fél évében: ha a bővítési folyamat továbbgörgetésére a politikai akarat nincs meg, a tagjelölt tótágast állhat, énekelheti egy torokból hét szólamban az Örömódát, lecserélheti alkotmányát az acquis communautaire-re, akkor sem lesz semmiféle haladás.

A mi elnökségünk alatt fél évig volt politikai akarat, s az ügyek száguldottak előre,

aztán a lengyelek alatt menten megálltak – minő meglepetés…

S épp az érdemalapúból politikaivá váló bővítési logika teszi a helyzetet Ukrajna kapcsán veszélyessé: ha lehet alkalmas tagjelölteket politikai alapon nem továbbengedni a csatlakozáshoz vezető úton, akkor ennek ellenkezője is lehetséges. Politikai alapon alkalmatlan tagjelölteket is tovább lehet rugdalni az úton, amelyen maguktól lassabban haladnának.

S egy kolosszális geopolitikai átalakulások jellemezte helyzetben bizony lehet is erre akarat.

Márpedig egy biztos: az ukrán csatlakozással a jelenlegi formájában megszűnik a kohéziós politika, Ukrajnán kívül lényegében csak nettó befizető országok lesznek, s alapjaiban kell újragondolnia a mezőgazdaságát minden európai országnak. Demokratikus legitimációt igénylő, kolosszális döntés ez.

Ezért lesz róla konzultatív referendum.

Először Magyarországon, ahol a demokráciát a világ nagy kérdéseiben sem átallják alkalmazni. De ne tévedjünk: lesz még máshol is. Már ha az Európai Unióban Magyarországon kívül is komolyan hisz valaki a népfelség elvében.

***

Kapcsolódó vélemény

undefined

Szilvay Gergely

Mandiner

Idézőjel

Rácz Andrásnak szánalmas nyilvántartásai vannak, beleszól az amerikanisztikusok dolgába, és amúgy nem bennfentesebb másnál. Mutatunk alternatívákat is.

(Nyitókép: AFP)

Összesen 69 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2025. március 13. 17:09
Államként nem működőképes? Jó lesz EU tagnak! Nincsen hadserege? Jó lesz fenyegetni egy atomhatalmat! Nem volt jó miniszternek? Jó lesz EU elnöknek! Nincsen csak 8 általánosa? Jó lesz EB elnöknek! Nem volt jó sportminiszternek? Jó lesz miniszterelnöknek! Nem volt jó polgármesternek? Jó lesz főpolgármesternek! Szóval a rendszer szerint: Államként nem működőképes? Jó lesz EU tagnak!
madre79
2025. március 13. 10:41
Ukrajna kezdje el a legmagasabb fal építését, amivel maradék területeit körbe tudja venni és ki se jöjjön onnan!
monybbsc
2025. március 13. 04:53
A a népfelség elve érdekelné Orbánt, nem a nemzeti konzultációból ismerős irányított kérdésekkel űzne gúnyt a közvetlen demokráciából, előre megmondva, hogy a maga részéről mire fogja használni az általa már most borítékolt többségi véleményt. Tudom, hogy te még csak egyetemista vagy, Mátyás, de akkor sem muszáj olyan dolgokat komolykodva leírni, amiken baráti körben te magad is kacagsz.
monybbsc
2025. március 13. 01:26
"három év felesleges szenvedés" A hazájuk létének és területe 4/5-ének sikeres megvédéséről beszész, te nyikhaj orbánbalázsista senki.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!