Elszakadt a cérna Oroszországban: az utolsó utáni pillanatban figyelmeztették Németországot

„Gondold meg kétszer, náci!” – üzente a német kancellárnak Medvegyev.

Donald Trump számára a kérdés nem Ukrajna jövője, hanem Oroszország és az USA együttműködésének újraírása. A Mol elnök-vezérigazgatójának írása.
Köt-e ukrajnai békét Donald Trump és Vlagyimir Putyin? Sokakat foglalkoztat a kérdés. Ember legyen a talpán, aki erre válaszolni tud. Nem vagyunk könnyű helyzetben, ha az amerikai elnök lépéseiből próbálunk jósolni. Trump kiszámíthatatlan. Egyik nap vámokat jelent be, majd másnap felfüggeszti. Kedden hősnek mondja az ukrán elnököt, csütörtökön kidobja az irodájából. A kiszámíthatatlanság lett az új állandó. Ha azonban vállalatvezetői szemmel nézzük, közelebb kerülhetünk a megértéshez. Trump úgy viselkedik, mint egy új vezérigazgató. Ügyesen keveri a rövid távú célokat a hosszú távúakkal, jól játssza ki a taktikai kártyákat úgy, hogy közben stratégiát követ. Sőt, kiszámíthatatlansága pont segíti, hogy elérje céljait.
Egy új vezető legfontosabb első feladata a hatékonyság növelése. Jött is az új söprű Elon Musk személyében, aki nagy lendülettel szállt bele az amerikai adminisztráció hatékonytalanságába. Minden kő alá benéz, és nincsenek tabuk. Egy hét alatt szántotta be az érinthetetlen USAID-t – ezek után joggal aggódhat mindenki. A második feladat az üzletek újratárgyalása és a portfólió tisztítása. Lásd az illegális bevándorlók nyilvános kitoloncolását, illetve a „nem megtérülő projektek” dobását, mint amilyen a klímacélok hajszolása és Ukrajna támogatása. Harmadsorban erősíteni kell a piaci pozíciót. Jó példa erre a vámok ügye (ahogy Trump mondja: „a vám a legszebb szó a szótárban”). És végül rendet kell rakni a vállalati kultúrában is: az elnök visszacsavarta a woke-ot, erősíteni fogja a hagyományos értékeket. Szóval Trump vállalati fejjel teljesen racionális, valójában nem is kiszámíthatatlan, inkább önazonos. És nem is árul zsákbamacskát, elég beleolvasni Az üzletkötés művészete (The Art of the Deal) című könyvébe. Néhány alapvetés: gondolkozz nagyban, készülj mindig a legrosszabbra, több opciót tarts életben, használd ki a befolyásodat, kommunikálj bombasztikusan, mindig keményen üss vissza, és élvezd a játékot. Hát eszerint jár el – és élvezi is. Grönland megvételét már az elején bedobta; az elmúlt két hónapban több mint harminc vámintézkedést lengetett be; Volodimir Zelenszkij ukrán elnök számonkérő kommunikációját pedig visszakézből torolta meg.
Érdemes is szétválasztani a „dealek” tető alá hozásáért tett taktikai lépéseket és a stratégiai célokat. Mert bármennyire rapszodikusnak tűnik is Trump, nem dől be a kampányalapú gondolkodásnak. A tektonikus lemezek szintjén pragmatikus stratégiát követ, és nem téveszti szem elől a hosszú távú célokat. Világos prioritás számára Kína gazdasági súlyának visszaszorítása – sok vámmal csak fenyeget, de a kínai termékekre vonatkozókat még meg is emelte. A Mexikó és Kanada elleni intézkedéseket sem a két ország, hanem az oda települt kínai gazdasági érdekek ellen hozta, hiszen Kína a szomszédban létesített gyárakat hátsó ajtóként használva igyekszik az USA-ba. Ugyanez érezhető Oroszországgal szemben is.
A kérdés számára nem Ukrajna jövője, hanem Oroszország és az USA együttműködésének újraírása.
Trump célja, hogy Oroszországot leválassza Kínáról, és több szállal kösse az amerikai együttműködéshez, növelve ezzel országa erejét akár Európával szemben, amelyre Ukrajnát hagyja.
Sok tanulsággal szolgál ez nekünk, jól látszik, kevésbé fontos már a transzatlanti együttműködés. Másfajta „dealek” születnek majd az USA és Európa között, a hangsúlyok is mások. De ne szomorkodjunk, inkább tanuljunk ebből. Engedjük el a kampányszerű gondolkodást, az erőltetett európai klímastratégiát vagy az Oroszország elleni szankciókat, amelyet sok nyugat-európai ország ki is játszik. Fókuszáljunk, mint egy vállalatvezető, a hatékonyságra, az eredmény maximalizálásra, és ne hagyjuk, hogy az aktualitások megegyék a stratégiát. Nem ördögtől való az üzleti racionalitás beemelése a politikába. Sokszor tud segíteni. Jó gyakornokként tanuljunk Donald Trump látványos politikájából, hogy a haza fényre derüljön, és ezzel talán a békéhez is közelebb jutunk.
A szerző a MOL elnök-vezérigazgatója