Vámháború: Trump új gazdasági csatája mindenkinek fájni fog

2025. február 06. 06:49

Az új amerikai vámokat az egész globális gazdaság megérzi majd; Trump szerint mégis megéri belefogni.

2025. február 06. 06:49
null
Veress Csongor Balázs

Donald Trump politikai és gazdasági stratégiái gyakran tűnnek meglepőnek, sőt, ötletszerűnek (meg persze irracionálisnak és provokatívnak azok számára, akik nem feltétlenül állnak az újraválasztott elnök mellett stratégiai kérdésekben).

Az elmúlt években Trump maga például többször felvetette Grönland megvásárlásának ötletét, amelyet nemzetbiztonsági és gazdasági érdekekkel indokolt. S mint akkor is többen kifejtették, ez Washington számára egy logikus lépés, hiszen Északi-sarkvidék egyre nagyobb geopolitikai jelentőséggel bír, és az Egyesült Államok számára stratégiai fontosságú lehet Kína és Oroszország térnyerésének megakadályozása érdekében. 

Ezt is ajánljuk a témában

Panama esetében pedig Trump úgy véli, hogy az Egyesült Államoknak vissza kellene szereznie a teljes ellenőrzést a csatorna felett, amely létfontosságú globális kereskedelmi útvonal.

Mindez jól illeszkedik Trump gazdasági nacionalista politikájához, amely az „America First” (Amerika az első) elv alapján épül fel. 

S e stratégia egyik legfontosabb eszköze a vámháború, amelyet a korábbi elnök már első ciklusában is alkalmazott, és amelyet most ismét előtérbe helyezett Kanada, Mexikó, Kína és az Európai Unió ellen.

Ezt is ajánljuk a témában

Trump legújabb vámintézkedései komoly feszültséget keltenek nemcsak az érintett országokban, hanem az amerikai gazdaságban is. A bevezetett, illetve bevezetni tervezett vámok a következő kulcsfontosságú elemekből állnak:

  • Kanadai árukra kivetett 25%-os vám, amely főként az olaj-, gáz- és villamosenergia-exportot érinti.
  • 10%-os vám az európai termékekre, amely különösen az autóipart és a luxuscikkeket sújtja.
  • Kínai árukra vonatkozó további szankciók, amelyek az elektronikai termékeket és az ipari alkatrészeket érintik.
  • Mexikóra kivetett vámok, amelyek célja a bevándorlás visszaszorítása és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem.

Az elnök az intézkedéseket azzal indokolja, hogy az Egyesült Államokat „kizsákmányolják” a kereskedelmi partnerei. Állítása szerint az amerikai gazdaság régóta kereskedelmi hátrányban van, és ezzel a stratégiával az ország visszaszerezheti vezető szerepét a globális piacon.

Hogyan érinti ez az amerikaiakat?

A vámháború közvetlen hatásai már rövid távon is érzékelhetők. Az amerikai fogyasztók és vállalatok egyaránt szembesülnek az alábbi következményekkel:

1. Emelkedő árak és infláció

A vámok bevezetése következtében számos termék ára emelkedik, különösen az elektronikai cikkek, az autók és az élelmiszerek esetében. Egy Yale Egyetemen végzett kutatás szerint a vámok akár évi 1 245 dolláros többletköltséget is jelenthetnek az átlagos amerikai háztartás számára.

Azt is tudni lehet, körülbelül mely termékek árában jelenik majd meg először az áremelkedés: az AP News számításai szerint 

  • az elektronikai cikkek – például laptopok és mobiltelefonok – jelentős része Kínából származik, így ezeket közvetlenül érinti az új vámtarifa
  • a fast fashion ruházati termékek nagy része is kínai import, lásd: Temu, Shein, és társai
  • számos gyermekjátékra is igaz ugyanez
  • a személyautók árában is érzékelhető lesz a változás, lévén az autóipar erősen támaszkodik a Mexikóból és Kanadából származó alkatrészekre és járművekre
  • és nem utolsósorban a friss zöldségek és gyümölcsök egy jókora része is mexikói import, köztük a liberális jelképnek számító avocado latte avokádója.

2. Munkahelyek elvesztése

Bár Trump azt állítja, hogy a vámok az amerikai ipart védik, számos elemzés szerint ezek a lépések éppen ellenkező hatást váltanak ki. A feldolgozóipari vállalatok, amelyek importált alkatrészekre támaszkodnak, magasabb költségekkel szembesülnek, ami munkahelyek megszűnéséhez vezethet. 

Egyes becslések szerint a vámháború több mint 300 000 amerikai állást veszélyeztethet.

3. Retorziók és az amerikai export visszaesése

Az Egyesült Államok kereskedelmi partnerei nem hagyják válasz nélkül a vámokat. Kanada és az Európai Unió már bejelentette saját ellenintézkedéseit, amelyek az amerikai mezőgazdasági termékeket és ipari árukat sújtják. Ez különösen súlyosan érinti az amerikai farmereket, akik egyik legnagyobb exportpiacukat veszíthetik el.

4. Pénzügyi piacok bizonytalansága

A globális kereskedelmi feszültségek hatására a tőzsdék is ingadozni kezdtek. A Goldman Sachs elemzése szerint a piacok bizonytalansága miatt csökkenhet a befektetési kedv, ami lassíthatja az amerikai gazdaság növekedését.

Ezt is ajánljuk a témában

Mégis megéri ez az amerikaiaknak?

Trump és támogatói szerint a vámháború hosszú távon előnyös lehet az Egyesült Államok számára. Az alábbi érvek szólnak mellette:

  • Hazai ipar védelme: A vámok ösztönözhetik az amerikai vállalatokat, hogy hazai beszállítókat válasszanak, csökkentve ezzel az importfüggőséget.
  • Kereskedelmi egyensúly helyreállítása: Trump célja, hogy csökkentse az USA kereskedelmi deficitjét, amely évek óta magas Kínával és az EU-val szemben.
  • Politikai támogatottság növekedése: Az ipari államok, például Michigan és Pennsylvania szavazói kedvezően fogadhatják a védővámokat, ami erősítheti Trump választási esélyeit.

Ugyanakkor az ellenzők szerint a vámháború többet árthat, mint amennyit segít. A gazdasági elemzők és egyes politikai vezetők arra figyelmeztetnek, hogy az emelkedő árak és a visszaeső export miatt az amerikai gazdaság hosszú távon gyengülhet. 

A Kongresszus egyes tagjai már jelezték, hogy megpróbálják visszacsinálni Trump döntését, amennyiben az túlzott károkat okoz.

Napjainkban az amerikai vámháború új szakaszba lépett Trump legújabb döntéseivel. 

Bár az elnök azt ígéri, hogy ezek az intézkedések hosszú távon Amerika gazdasági érdekeit szolgálják, a rövid távú hatások már most is jelentősek. Az amerikai fogyasztók és vállalkozások egyaránt érzik a vámok következményeit, és a nemzetközi piacok is reagálnak a kereskedelmi háború eszkalálódására.

A következő hónapok kulcsfontosságúak lesznek annak eldöntésében, hogy Trump stratégiája sikeres lesz-e, vagy inkább egy gazdasági visszaesés felé sodorja az Egyesült Államokat.

 

Nyitókép: a szerző saját képe

A vámháború témájáról egy adást itt hallgathat meg:

 

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
semjenlova
2025. február 06. 08:12
Nekünk nem fog köcsög lipsik! Ne hergeljetek mert rátok küldjük Menczert
coyote-0
2025. február 06. 08:09
"az Egyesült Államokat „kizsákmányolják” a kereskedelmi partnerei." Valójában meg az USA zsákmányolja ki az egész világot.
rezeda-kazmer
2025. február 06. 07:25
Hurrá, megjött. már csak egy kis burkolt vagy nyílt retorzió hiányzik a keleti partnerség miatt, és máris megérett újra az antantbarátság nagy gyimilcse.
recipdoki
2025. február 06. 07:12 Szerkesztve
Az USA sajtó facebook oldalan már kész polgárháború zajlik.Van ám káosz -gyűlölet Trumpisztánban. Ez történik, amikor örültek hatalmat kapnak!Most már nekik is van. Trump tisztviselői megpróbálják visszasétálni a gázai hatalomátvételi tervet A vezető adminisztrációs tisztviselők egyenesen ellentmondtak Trump elnöknek azon javaslatával kapcsolatban, hogy kényszerítse ki a palesztinokat Gázából és vegye át azt, és kitart amellett, hogy nem kötelezte el magát az amerikai csapatok felhasználása mellett a terület megtisztítására.- Egy marylandi szövetségi kerületi bíróság bírája szerdán előzetes végzést adott ki, amely akadályozta Trump elnök azon kísérletét, hogy megszüntesse az amerikai állampolgárságot az amerikai földön nem dokumentált vagy ideiglenes bevándorlóktól született gyermekek automatikus amerikai állampolgárságát." szerintem ez az egész egy Black Mirror epizód lesz. höhööö
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!