Nem véletlen Trump érdeklődése: elképesztő, mi minden van Grönland jege alatt

2025. február 10. 19:45

Hatalmas ásványkincsekről ír az Euractiv elemzése.

2025. február 10. 19:45

Sok az ásvány, kevés a bányász Grönlandon – legalábbis az Euractiv új elemzése szerint. Mint írták, Grönland jégpáncélja alatt olyan kiaknázatlan ásványkincsek rejtőznek, amelyek kulcsfontosságúak a zöld átállás és a Dániától való pénzügyi függetlenség szempontjából.

Azóta, hogy Donald Trump azt javasolta, hogy az Egyesült Államok vásárolja meg Grönlandot „gazdasági biztonság” érdekében – vagy akár erővel is megszerezze –, az amerikai érdeklődés új lendületet kapott.

Az Euractiv felemlegette, hogy Trump alelnöke, JD Vance szintén meg van győződve arról, hogy Grönland egy „hihetetlenül bőséges ország”, de a dánokat hibáztatja: „Nem engedik, hogy a grönlandiak fejlesszenek és kutassanak.”

Szerintük – mármint az Euractiv szerint – Trump és JD Vance is téved, ugyanis Grönland, nem Dánia ellenőrzi az ásványkincseit. 2009 óta a sziget kormánya birtokolja a felszín alatti erőforrásokat, akik nem tétlenkedtek azóta, hanem igyekeztek a bányászai iparág fejlesztését elősegíteni, engedélyeket adtak ki annak érdekében, hogy diverzifikálják a gazdaságot, amely továbbra is nagymértékben függ a halászattól, turizmustól és építőipartól.

Azt is leszögezte az Euractiv, hogy semmi sem akadályozza az amerikai vállalatokat abban, hogy befektessenek a grönlandi bányászatban. 

Trump egy nyitott ajtót próbál berúgni”

 – mondta Naaja Nathanielsen, Grönland ásványkincsekért felelős minisztere az Euractivnak a nuuki irodájában. Viszont az amerikai vállalatok nem éltek a lehetőséggel, jelenleg a miniszter szerint csak egy amerikai tulajdonú kutatás engedély van érvényben, Kanada és az Egyesült Királyság együttesen 28-at birtokol.

Európa felé is nyitna a „zöld terület”

Naaja Nathanielsen európai nyitásról is beszélt, arra akarta bátorítani az uniós tagállamokat és Brüsszelt, hogy könnyítsék meg a befektetők dolgát. 2023-ban ugyanis a miniszter aláírt egy egyetértési megállapodást az Európai Bizottsággal, hogy elősegítse a grönlandi ásványok európai piacra jutását, de eddig kevés történt az ügyben.

A nehézség viszont az, hogy egy bánya megnyitása 16 évet vesz igénybe. Grönlandon a vállalatok nem csak ásnak – mindent a nulláról kell felépíteniük, beleértve az utakat és egy kikötőt, mivel nincs meglévő infrastruktúra. 16 évig finanszírozni valamit pedig egészen kockázatos: példának az Australian Energy Transition Minerals esetét hozta fel a lap, akik 

2007 óta több mint 140 millió eurót fektettek be, ám az egész projekt ment a kukába, 

amikor 2021-ben a frissen megválasztott szocialista IA párt megnyerte a választásokat és fellépett az uránbányászat ellen – holott a projektnek csak mellékterméke volt az urán (elvileg), a fő cél akkumulátorokhoz szükséges ásványok kitermelése lett volna.

Grönlandon mindössze 57 000 ember él, többségük Nuuk környékén. A bányászat csupán 100 embert foglalkoztat – ez a munkaerő 0,4 százaléka.

Jelenleg Grönland közkiadásainak egyharmada Dániából érkező támogatásokból származik. Az új anortozit bánya ígért 13,4 millió eurós adóbevétele is kevesebb, mint 1 százalékát tenné ki a költségvetésnek.

Nyitókép: Pixabay

 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MaBaker
2025. február 10. 23:56
Hagyjatok már békén a picsába ezzel a zöldátállásos hoax faszsággal! Mi benne a zöld?!
Nasi12
2025. február 10. 22:59
Értem én, hogy Grönland nem tulajdonba, hanem bérbe adná a dolgait. De az már ukrajnában sem vált be. A befektetők tulajdont akartak. Mindkét oldalon. Sztem előbb utóbb valamelyik idomított grönlandi bálna nekimegy egy ami hadihajónak. Aztán jön a bojkott, vagy a nemzetbiztonsági érdek. De leginkább mindkettő. Érdekes lenne nézni, hogy az EU kisegíti e a grönlandiakat egy ami bojkott esetén. Mert ami támaszpont már van ott EU támaszpontról meg nem tudni.
gilou-berger-le-bobo-ougandais-2
2025. február 10. 22:32
Ennyi erővel vihetik a románok is a Tiszántúlt. Átállnak a ruszkikhoz és vihetik, na? Erősebb kutya baszik oszt jó van. Lenne sivalkodás, ugye?
NokiNokedli
2025. február 10. 22:26
Grönland az európaiaké (Dániáé.).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!