Tönkreteszi a zeneipart a mesterséges intelligencia
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/07/MaUTEyACkNU-oplUfrlZa74xLlEvIB2ZCsxCB05k0aM/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2VjMGI0NTZmZjI5MTQ0MTZhN2E3ODg1YTY0MTI1Zjg5.jpg)
Virálisan terjed a zenekészítés "ChatGPT-je", de vajon jó ez nekünk?
![](https://cdn.mandiner.hu/2024/07/MaUTEyACkNU-oplUfrlZa74xLlEvIB2ZCsxCB05k0aM/fill/276/155/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2VjMGI0NTZmZjI5MTQ0MTZhN2E3ODg1YTY0MTI1Zjg5.jpg)
Míg Európa vezető országai, mint például Dánia, élen járnak a MI üzleti alkalmazásában, Magyarország még keresi az útját. Az mesterséges intelligencia technológia hazai fejlődése azonban ígéretes trendeket mutat, amelyeket érdemes közelebbről megvizsgálni.
Az európai vállalkozások körében egyre jelentősebb a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása, és az Eurostat legfrissebb adatai rávilágítanak arra, hogy milyen ütemben terjed ez a technológia a kontinensen.
Bár a MI elterjedtsége az egyes országok között jelentős eltéréseket mutat,
Magyarország is része ennek a dinamikus fejlődési folyamatnak.
Az ország helyzete különösen érdekes a közép-európai régióban, ahol a technológiai fejlődés üteme sok tényezőtől függ, beleértve a gazdasági, politikai és infrastrukturális körülményeket is.
Magyarország az elmúlt években több innovációs kezdeményezést is indított, hogy elősegítse a mesterséges intelligencia használatát az üzleti szektorban. Az EU által biztosított források és a hazai támogatási programok jelentős mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a MI egyre inkább megjelenjen a vállalkozások napi működésében.
Ugyanakkor az adatok azt mutatják, hogy a technológia integrációja még mindig mérsékelt, és elmarad a fejlettebb országok, például Dánia szintjétől, ahol a MI-t használó vállalkozások aránya jóval magasabb.
A regionális különbségek szintén jelentősek Európában.
Az északi országok, például Dánia és Észtország, a MI alkalmazásában élen járnak, ami az erős technológiai infrastruktúra és az innovációt támogató politikák eredménye.
A Balkán-félszigeten Szerbia kiugró növekedést mutatott, ahol a MI-t használó vállalkozások aránya közel négyszeresére nőtt egy év alatt. Ez jól példázza, hogy célzott befektetésekkel és megfelelő támogatási rendszerekkel jelentős eredményeket lehet elérni ezen a területen.
Magyarország számára ez a fejlődés tanulságos lehet, hiszen a nemzetközi befektetések és a digitalizációs stratégiák szoros összefüggésben állnak a MI gyorsabb elterjedésével.
Magyarország lehetőségei ígéretesek, de az ország még nem használja ki teljes mértékben a mesterséges intelligenciában rejlő potenciált.
A MI alkalmazása az iparban, az egészségügyben, a logisztikában és más kulcsfontosságú ágazatokban jelentős versenyelőnyt jelenthetne, különösen azokon a területeken, ahol az ország már most is erős, mint például az autóipar. Ehhez azonban további beruházásokra és átgondolt, hosszú távú stratégiákra van szükség, amelyek elősegítik a MI szélesebb körű üzleti alkalmazását.
Ezt is ajánljuk a témában
Virálisan terjed a zenekészítés "ChatGPT-je", de vajon jó ez nekünk?
Az európai trendek alapján világosan látszik, hogy a MI integrációjának üteme nagymértékben függ az ország gazdasági fejlettségétől, az infrastruktúra állapotától és az innovációs politikák hatékonyságától.
Magyarország számára kulcsfontosságú, hogy ezeken a területeken folyamatosan fejlődést érjen el, és lépést tartson a fejlettebb országokkal. A MI nemcsak technológiai előnyt, hanem gazdasági növekedést és magasabb szintű versenyképességet is biztosíthat az országnak, ha a megfelelő kereteket és feltételeket megteremtik.
Hazánk helyzete a MI alkalmazásában azt mutatja, hogy a technológia elterjedése szempontjából fontos a kormányzat és az üzleti szféra közötti együttműködés, valamint az EU-s támogatások hatékony felhasználása.
A MI szélesebb körű alkalmazása nemcsak az ország gazdasági teljesítményét növelheti, hanem hosszú távon hozzájárulhat ahhoz is, hogy versenyképesek maradjunk a gyorsan változó globális környezetben. A következő években a mesterséges intelligencia területén hozott döntések jelentősen befolyásolhatják az ország jövőbeli gazdasági és technológiai fejlődését.
Ezt is ajánljuk a témában
Megjelent az európai uniós szabályozás a mesterséges intelligenciához, szakértőt kérdeztünk róla.
A témáról Székely Jánost, a Sapientia EMTE adjunktusát kérdeztük, aki kiemelte, Az Eurostat nemrégiben napvilágot látott adatai szerint a mesterséges intelligencia felhasználása az EU-ban, a 10 munkavállalónál több személyt foglalkoztató vállalkozások körében tavaly jelentős mértékben növekedett.
„Első olvasatra az adatsor a MI érvényesülésének terén a nyugat-európai tagállamok vezető pozícióját tükrözi. Az innovatív technológia átvételének mértéke a közép-kelet-európai térségben általában, így Magyarországon is jelenleg elmarad a legfejlettebb tagállamoktól. Az adatok látszólag lehangolóak.
Mégis, Magyarország az egyike azon csupán öt EU tagállamnak (köztük Svédország és a technológiai éllovas Észtország is), amelyekben 2024-ben, 2023-hoz képest a MI felhasználásának mértéke a vizsgált vállalkozások körében több mint 100 százalékkal növekedett”
– hangsúlyozza az egyetemi oktató.
Majd így folytatja: „ a MI átvételéből adódó gazdasági előnyök kialakulása, ahogyan minden új technológia esetében, várhatóan aszimmetrikus módon következik majd be”.
Ezért a szakértő nem pesszimista hazánk kapcsán, hiszen véleménye szerint a technológiát leggyorsabb iramban átvevő, és gazdaságukban hasznosító államok olykor komoly versenyelőnyre tehetnek szert. Szerinte, így történt ez a félvezetők forradalma során olyan országok esetében mint például Japán, vagy Dél-Korea, de ekkorindult világhódító útjára a tajvani mikrocsipgyártás is, amely az iparágat jelenleg dominálja.
Nyitókép: Jaap Arriens / AFP
Egy humoros videó a mesterséges intelligenciáról itt nézhető meg: