Jogi manőver az AfD ellen: még azelőtt módosítanák az alkotmányt, hogy feláll az új parlament

2025. február 25. 17:37

Megijedtek az AfD-től és a Linkétől a német főáramú pártok, ezért felvetették, hogy gyorsan módosítani kéne az alkotmányt, hogy kiszoríthassák őket a legfőbb döntésekből.

2025. február 25. 17:37

A német ARD (közszolgálati műsorszolgáltatók szövetsége) oldalán két jogi szakértő arról ír, hogy a CDU nehéz helyzetbe kerülhet a német parlamentben, mivel a „szélsőséges” pártok túl sok szavazatot kapnak. Az AfD és a Linke együtt összesen 216 mandátummal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy „blokkoló kisebbséget” alkotnak, vagyis nélkülük nem lehet kétharmados többséget elérni, ami például az alaptörvény módosításához szükséges.

A CDU viszont 2018-ban „összeférhetetlenségi határozatot” fogadott el, amiben kimondta: nem fognak együttműködni sem a szélsőbaloldali, sem a radikális jobboldali párttal – olvasható az elemzésbe.

Mi a megoldás? A német jogi szakértők szerint érdemes lenne megfontolni, hogy még az előző Bundestag tagjai módosítsák az alkotmányt.

Ezt először a zöldek vetették fel, és a cikk szerzői szerint Frederich Merz, a CDU kancellárjelöltje is nyitott erre az ötletre. A kereszténydemokraták közül nem mindenki támogatja ezt a tervet.

A cikk megjegyzi, hogy az új szövetségi kormány előtt hatalmas feladatok állnak, amelyeket finanszíroznia kell. Például az alkotmány módosítására lenne szükség a Bundeswehr új külön alapjának létrehozására. 

Jogi kiskapu

A cikk szerzői szerint a német alkotmányos rend lehetővé teszi az alkotmány megváltoztatását a „régi” Bundestaggal. Mint írják: a törvényhozásért a régi parlament marad felelős, amíg az újonnan megválasztott Bundestag legkésőbb március 25-én össze nem ül. Eddig a dátumig a régi Bundestag cselekvési lehetőségei nem korlátozottak, és nincs törvényi előírás a „visszafogottságra”– olvasható a cikkben. 

Merz hétfőn azt mondta, hogy még négy hét áll rendelkezésre, hogy megfontolják az alkotmány módosítását.

Most tárgyalásokat akar folytatni az SPD-vel, a Zöldekkel és az FDP-vel. Ha ezeken a tárgyalásokon megállapodás születik az alkotmánymódosításról, akkor a Bundestag rendkívüli ülését kellene összehívni.

Egy másik fontos kérdésben, egy új alkotmánybíró megszavazásában is kikerülhetik az AfD-ét és a Linkét, mivel egy bíró megerősítéséhez szintén kétharmadra lenne szükség. 

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
oldesz
2025. február 25. 20:18
Orbán az örömködésével megint átverte a saját híveit. Mer ugyan az AfD ( Abgrund für Demokratie ) megduplázta a korábbi 10%-os támogatottságát, de ez a 20% egy 100%-os parlamentben pont annyit ér, mint a 10%. Ellenzéki, kisebbségipozíciót. Akárcsak az orbánalapította ÁL-Patrióta frakció az EP-ben.
elfújta az ellenszél
2025. február 25. 20:17
Csinálnak maguknak gyorsan egy Ermächtigungsgesetzet, nehogy azok kerüljenek hatalomközelbe, akik Ermächtigungsgesetzet szoktak csinálni. Aztán majd jön a pityergés, hogy báncsák őket, pedig csak alkotmányos puccsot akarnak
kovijozsi
2025. február 25. 20:05
Még gyorsan odaígérhetnek az ukiknak pár száz milliárdot. ;-)
Szerintem
2025. február 25. 19:50
Hé balfaszok, mit szóltok hozzá? Kövessük mi is a német mintademokrácia módszereit? Ugye örülnétek neki, ha felzárkóznánk a német jogállamisághoz mi is?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!