Zelenszkij egy újságíró kérdésére lehetségesnek nevezte Kína részvételét a háborút lezárni hivatott béketárgyalásokon, de megjegyezte, hogy csak olyan országoknak lenne szabad odaülni a tárgyalóasztalhoz, amelyek felelősséget tudnak vállalni a biztonsági garanciák megadásáért és az orosz agresszió megállításáért. Megjegyezte: az ukrán és a kínai külügyminiszter múlt heti müncheni találkozója után úgy tűnik, Peking kezd érdekeltté válni abban, hogy nyomást gyakoroljon Vlagyimir Putyin orosz elnökre. Szerinte ez elsősorban „annak köszönhető, hogy most minden folyamat felgyorsul”.
„Nem ellenezhetjük, ha kívülálló országok, különösen a globális dél országai érdekeltek Ukrajna támogatásában és Oroszország nyomás alá helyezésében, hogy állítsa le a háborút” – fűzte hozzá az államfő az Interfax-Ukrajina hírügynökség jelentése szerint. Zelenszkij szükségesnek nevezte, hogy az Európai Uniónak is legyen egy Ukrajnáért felelős különmegbízottja. Ismét hangsúlyozta, hogy Európának mindenképpen ott kell lennie a tárgyalóasztalnál a majdani béketárgyalásokon. Az ukrán elnök úgy vélekedett, hogy az európai országok egy közös kontingense Ukrajna területén lehet az első lépés egy olyan egységes európai fegyveres erő létrehozása felé, amely képes felvenni a harcot Oroszországgal egy újabb agressziója esetén.
„Képesek vagyunk létrehozni egy erős platformot, de csak olyan országokkal, amelyek valóban részt akarnak venni benne. Ez nagyon fontos. Biztonsági garanciákat akarunk, nem papíron, hanem földön, vízen, levegőben”
– fogalmazott.
Emlékeztetett Emmanuel Macron francia elnök ez irányú kezdeményezésére, amelyet – mint mondta – mostanra már támogatnak az észak-európai országok, valamint Nagy-Britannia is. Megjegyezte, hogy „ez a kontingens nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden részt vevő országnak katonákat kell hozzá vezényelnie”. Egyúttal felhívta a figyelmet annak fontosságára, hogy a külföldi kontingens kérdésében továbbra is élvezzék az Egyesült Államok támogatását. Zelenszkij kifejezte támogatását amellett, hogy az Egyesült Államok beruházzon az ukrajnai ásványkincsek kiaknázásába, de szerinte az erről szóló szerződésnek tartalmaznia kell egy záradékot konkrét biztonsági garanciákról, amelyeket Washington nyújt a jövőben Ukrajnának.
„Nem az a kérdés, hogy Ukrajna mit tud adni, hanem az, hogy mit kaphat. Ez nagyon fontos számunkra. Valóban érdekeltek vagyunk abban, hogy elsőként az Egyesült Államokkal írjunk alá egy ilyen megállapodást” – hangsúlyozta. Megjegyezte, hogy Európában is van ilyen szerződésre érdeklődés, de Ukrajnának az Egyesült Államok volt és marad a legnagyobb stratégiai partnere.
(MTI)