Kincsesbánya Ukrajnában: mire tenyerelhetnek rá Trumpék?

Nem csak a pénz a lényeg: komplett amerikai kulcságazatok függenek éppen olyan nyersanyagoktól, amiket Ukrajnában termelnek, köztük egy nemzetbiztonsági szempontból is fontos ágazat.

Az elnök nem ígér biztonsági garanciát, mert szerinte azt Európának kell adnia.
Emlékezetes, Emmanuel Macron francia államfő látogatást tett a Fehér Házban, ahol arról győzködte Trumpot, hogy adjon amerikai biztonsági garanciákat Ukrajna kapcsán. Egy magas rangú EU-tisztviselő azonban úgy tájékoztatta a Politicót, hogy Macron a vizitet követően úgy fogalmazott: az egész csak időpocsékolás volt.
S mások szerint sem tudott konkrét és megnyugtató ígéretet kapni Trumptól Ukrajna számára – ha egyébként csak azt nem tekintjük részben ennek, hogy Amerika közösen akarja majd kiszedegetni Ukrajna ásványkincseit az ukránokkal, és ez nyilván ad majd egy stabilitást a környéknek.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem csak a pénz a lényeg: komplett amerikai kulcságazatok függenek éppen olyan nyersanyagoktól, amiket Ukrajnában termelnek, köztük egy nemzetbiztonsági szempontból is fontos ágazat.
A francia elnök a Politico szerint egy szerda reggeli, sebtében összehívott 30 perces videokonferencián tájékoztatta az EU vezetőit washingtoni látogatásáról.
Egy uniós diplomata arról beszélt, Trump továbbra is lebegteti az amerikai garanciák kérdését, ő „stratégiai kétértelműségnek” nevezte ezt.
A lap emlékeztet: kulcskérdés, hogy Ukrajna kapcsán valaki biztonsági garanciákat vállaljon az újabb orosz támadások megelőzésére, nem véletlen, hogy Keir Starmer brit miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a héten Washingtonba utazik, hogy ezt valahogy kicsikarják Amerikából.
Szerdán Trump továbbra sem volt hajlandó egyértelmű garanciákat vállalni, még úgy sem, hogy pénteken elvileg aláírják a megegyezést az ásványkincsek kapcsán Zelenszkijjel.
Ezt is ajánljuk a témában
Elképesztő kincsek kerülnek az amerikaiak birtokába, pénteken szignózhatják Washingtonban az egyezséget.
„Nem fogok túl sok biztonsági garanciát vállalni. Európa megteszi ezt, mert... Európa a szomszédjuk, de mi gondoskodni fogunk arról, hogy minden jól menjen”
– ennyivel fizette ki Ukrajnát az új elnök.
Az európaiak azonban továbbra is abban reménykednek, hogy az Egyesült Államok védelmet tud nyújtani Ukrajna kapcsán, ami magában foglalhatja a hírszerzést, a légvédelmet és a katonai szállítást.
Starmer, aki csütörtökön találkozik Trumppal, a közelmúltban kijelentette, hogy szükség van egy „USA-backstopra” a békemegállapodás aláírása után Oroszország elrettentésére. Friedrich Merz, Németország következő kancellárja eközben szerdán Párizsba utazott Macronhoz.
S persze nagyon dolgoznak egy közös európai állásponton, mire március 6-án összeül az Európai Tanács az uniós vezetőkkel; szóba került egy uniós különleges képviselő kinevezése is, aki a blokk nevében részt venne a béketárgyalásokon – de mint a lap megjegyzi, egyelőre Trumptól nem kaptak meghívót.
Nyitóképen: Zelenszkij, Macron és Trump. Forrás: Daniel Pier / NurPhoto / NurPhoto via AFP