Így itták Donald Tusk szavait Magyar képviselői az Európai Parlamentben (FOTÓK)
A lengyel miniszterelnök bár az EP-ben Európa nagyságáról beszélt, saját hazájában „lépésről lépésre” építi le a jogállamot.
A lengyel miniszterelnök azt is kijelentette: az illegális migrációt nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő eszmékkel kezelni.
Ha Európa fenn akar maradni, akkor jobban kell fegyverkeznie, erősnek és határozottnak kell lennie katonai képességeit tekintve is – jelentette ki a lengyel miniszterelnök szerdán az Európai Parlamentben. Donald Tusk a lengyel uniós elnökség programját ismertetve aláhúzta: a biztonság a globális fenyegetések miatt most kulcsfontosságú,
ezért jelentősen növelni kell a védelmi kiadásokat.
Véleménye szerint már ettől az évtől legalább 5 százalékos GDP-arányos védelmi beruházásokra van szükség. A belső biztonság szintén nagyon fontos: a határbiztonság fenntartása és az illegális migráció elleni határozott fellépés az európai demokrácia és értékek megőrzésének alapfeltétele – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
A lengyel miniszterelnök bár az EP-ben Európa nagyságáról beszélt, saját hazájában „lépésről lépésre” építi le a jogállamot.
A lengyel kormányfő úgy véli, hogy az EU-nak nem az Egyesült Államoktól kell várnia a megoldásokat, hanem cselekednie kell önállósága megerősítése érdekében. Ha az Európai Unió és a tagállamok képesek gondoskodni saját biztonságukról, akkor nemcsak erősebbé válnak, hanem értékes szövetségesekké is Amerika számára.
Szánalmas, hogy Európában egyesek félnek Oroszország demográfiai vagy gazdasági potenciáljától.
Újra hinnünk kell az erőnkben. Erősek vagyunk és egyenrangúak a világ legnagyobb hatalmaival. Csak hinnünk kell benne, és a tények a mi oldalunkon fognak állni” – fogalmazott. Tusk úgy véli, az illegális migráció és az európai belső biztonság problémáit nem szükséges nacionalista vagy idegengyűlölő eszmékkel kezelni. Fontos, hogy a hagyományos demokratikus értékek – mint az egyéni szabadságjogok, a kisebbségi jogok, a szólásszabadság, a jogállamiság és a korrupció elleni küzdelem – mentén oldják meg ezeket a kérdéseket.
(MTI)
Nyitókép: NurPhoto via AFP