Trump orosz szemmel

2025. január 25. 08:23

Sokan a globalizmus megfékezését, a hagyományos értékek erősödését várják visszatérésétől.

2025. január 25. 08:23
Stier Gábor
Stier Gábor
Demokrataa

„Ahogy a világban, úgy Oroszországban is kettős érzésekkel fogadták Donald Trump győzelmét. Sokan a globalizmus megfékezését, a hagyományos értékek erősödését várják visszatérésétől, így az egész világra hatással lévő forradalomként értékelik mindazt, ami az Egyesült Államokban történt. Ahogy e markánsan konzervatív tábor első számú ideológusa, Alekszandr Dugin fogalmaz, a trumpizmus nemcsak Amerikát, hanem az egész világot megváltoztatja. Az eurázsianizmus továbbfejlesztőjeként karakteres teoretikussá vált Dugin nem hagyja figyelmen kívül Trump ismételt megválasztásának geopolitikai hatásait sem, ám e gondolatvilágból sokakkal egyetemben mindenekelőtt a Soros György, Bill Gates vagy Klaus Schwab nevével fémjelzett globalizmus – ebből fakadóan az oltások és a zöldátállás –, a baloldali liberalizmus, a progresszivizmus, valamint a woke ideológia tagadását emeli ki.

A trumpizmus Dugin olvasatában nem az egész emberiséget magába foglaló egységes piacban és kulturális térben gondolkodik, ahol a nemzetállamok közötti határok egyre inkább elmosódnak. Ehelyett ragaszkodik a nemzetállamok megőrzéséhez vagy civilizációkba történő integrálásához. Legalábbis a nyugati civilizáció kontextusában, ahol az Egyesült Államok szerepe az, hogy maga köré gyűjtse a Nyugat országait. De ezúttal nem a liberális globalista ideológia égisze, hanem magának a trumpizmusnak a védnöksége alatt egyesítve őket. Dugin szerint ez nem azt jelenti, hogy a többpólusú világ elmélete teljesen elfogadható volna Trump és követői számára. A trumpizmus az amerikai hegemónia új változata, de az unipolaritás itt egészen más tartalommal és természettel bír, mint a globalistáknál. A világrendszer középpontjában az Egyesült Államok és hagyományos értékei állnak – vagyis a fehér, keresztény Nyugat, amely meglehetősen patriarchális, de ugyanakkor elismeri a szabadságot, az egyént és a piacot. Mindenki másnak felajánlják, hogy vagy kövesse a Nyugatot, vagy azon kívül, másodrendűként keresse magának a jólét és fejlődés útját.”

Ezt is ajánljuk a témában

Fotó: Magali Cohen / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kovács Ubul
2025. január 25. 09:18
A putyinizmus mit ajánl fel?
polárüveg
2025. január 25. 09:03
I. Globalizmus vagy nemzetek? A kérdésfelvetés félrevezető lehet. A nemzetek idejétmúltságát és globalis egybesültséget hirdetők tévednek. Tévednek, mert nem veszik figyelembe a fejlődés organikusságának szabályait, hanem erőszakosan avatkoznának abba. Pedig a természet mutatja az organikus fejlődés elveit. A természetben a magasrendű szervezetek nem az óriás egysejtűek. Hanem a sejtek sejtcsoportokba rendezett egységei közötti specifikus munkamegosztás, ami a sejtek szövetsége, a sejtszövetségek szövetségei adnak magasabb rendű működést. És ez azért van, mert a speciális feladatokat az azokat leghatékonyabban a speciális felépítésű sejtek képesek ellátni. De a sejtcsoportok a többi sejtcsoporttal a szervezet egészének működése érdekében kapcsolatban, mondhatni globális kapcsolatban állnak. Folyt.
polárüveg
2025. január 25. 09:03
II. Mindezen természeti példaképet, mégpedig jól működő példaképet alapul véve felismerhetjük, hogy a nemzetekre egyelőre még szükség van. Minden egyes nemzet egy speciális természetű, kulturális, társadalmi környezetű "iskola" és "fejlődési műhely" az odaszületett emberek részére. Az emberiség a nemzetek sokszínűsége révén képes mindig a legelőnyösebb fejlődési utat megtalálni, mert az a nemzet emelkedik fel nemcsak anyagi, hanem szellemi, lelki téren, aki ezt képes felmutatni. Az emberiség organikus fejlődésének része a nemzetek szövetsége vagy társulása. Amikor a fejlődés elér olyan szintre, hogy a kulturális és anyagi különbségek nem a más népek kárára működnek, akkor a népek szövetségei képesek bolygószintű szövetség felé fordulni. A nemzeteket megszüntetni akarók egy fejlődési zsákutcát jelentő globális amőbát akarnak, amelyet képesek uralni. Ugyanis uralomról van itt szó, a szuverén nemzeteket nem tudják uralni.
ördöngös pepecselés
2025. január 25. 08:55 Szerkesztve
szerintem Dugin jól látja a helyzetet. Azt azonban érdemes hozzátenni, hogy az internáci demokraták ámokfutása után, Trumpnak, de a nyugatot irányító háttérhatalomnak sincs is más választása, ha nem akar másodrendűvé válni. Ugyanis egyértelmű,hogy -a világ lázad ellene a demokrata Amerika ellen -Oroszországot nem sikerült gyarmatosítani -Kínát, Oroszországot és a regionális nagyhatalmak jelentős részét sikerült összetolni Szerintem a nagy kérdés az az, hogy mennyi ereje maradt még Amerika szankciós politikájának, és ha kevés akkor a nyugat az elszigetelődés és az észszerű kompromisszumok közül melyiket választja? De én bízom az üzletember Trumpban. Erre bizonyíték, hogy Grönland, Kanada és Panama kérdése előzi Donbaszt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!