Tátott szájjal nézik Putyin zsebeit Brüsszelből, pedig olyan piacon tarol, ahol a Nyugat is kaszálhatna

2025. január 03. 10:15

Kérdés, hogy időben észbe kapnak-e a nyugati országok.

2025. január 03. 10:15
null

„Öldöklő küzdelem zajlik az indiai hadiipari piacért a Nyugat és Oroszország között” – írja pénteki cikkében a Világgazdaság. Ráadásul „India nemcsak atomerőmű-kapacitását, de atomfegyvereit is vészjósló tempóban növeli”, mutat rá a lap.

Dübörög az orosz hadiipar a háború árnyékában

Oroszország továbbra is India meghatározó fegyverszállító és hadiipari partnere, és ez fordítva is igaz – írja a Világgazdaság a moszkvai kormánysajtóhoz sorolt InoSzmi megállapítását idézve.

„Az Ukrajnával folytatott háború ellenére a folyamat erősödik, 2024 májusa óta újabb rendelések futottak be, és ma már

az oroszországi hadiipar megrendeléseinek 15 százaléka Indiába megy”

– mutatott rá a lap tájékoztatása szerint Viktor Jevtuhov, az orosz elnöki adminisztráció a katonai-hadiipari komplexumának (VPK) felügyelője.

Ráadásul a lap szerint a helyzetet az is árnyalja, hogy „Kína első számú vezetője nemrég erős gesztust tett Moszkva felé”.

Hszi Csin-ping kínai elnök a „világbéke” megerősítését szorgalmazta Putyinnak küldött 2025. újévi üzenetében – emlékeztetett a VG, hozzátéve, hogy a kínai elnök „természetesen olyan világbékére” gondolhatott, amelyet „Kína, Oroszország és a Globális Dél, a BRICS más vezetői akarnak”.

Érdekesség, hogy a lap szerint mindeközben „a pekingi újévi jókívánságok mellett” Kína jelzést adott a Kremlnek annak kapcsán is, hogy „szorongatják a nukleáris piacon az oroszokat, akik eddig magukat a világ első számú atomenergia-termelő reaktorgyártójának tartották.”

Óriási a verseny az indiai piacért

Napjainkban ugyanis Indiában is igen aktuálissá vált az atomkérdés – mutat rá a Világgazdaság, aláhúzva, hogy 

India „egy évtized alatt megkétszerezte atomenergia-potenciálját.” A folyamat a lap szerint ráadásul az ország atomfegyver-fejlesztési terveivel is összefügg. 

„Tavaly állították hadrendbe az ország második, saját fejlesztésű, nukleáris meghajtású tengeralattjáróját, az INS Arighat-ot” és „két hasonló szuperfegyver megépítése szerepel Delhi terveiben” – részletezi a lap.

„Az amerikai Bulletin of Nuclear Scientists szaklap-elemzőközpont szerint Indiának jelenleg 172 atomfegyvere van. Kína hasonló kapacitását ennek többszörösére 600-1000 fegyverre becsülik” – teszi hozzá a Világgazdaság.

„A hatalmas indiai piacért öldöklő küzdelem folyik a Nyugat (Franciaország, Nagy-Britannia és az USA), valamint Oroszország között” – értékel a lap. Mint írják:

az indiai hadseregben a rendszeresített felszerelés legalább fele szovjet-oroszországi eredetű.”

És az ország „az orosz hadiipar legnagyobb külső vásárlója, Sz-400-as, akár közép- vagy átmeneti hatótávolságú ballisztikus rakéták lelövésére alkalmas nagy teljesítményű lég- és rakétavédelmi rendszereket is beszerzett Moszkvától.”

Fontos kérdés lehet tehát a jövőben, hogy végül a Nyugat vagy Oroszország nyeri meg az indiai hadiipari piaccal kapcsolatos versenyt, hiszen az Oroszországgal szembeni szankciók miatt (amelyekkel Brüsszel Oroszország lába alól rántotta volna ki a szőnyeget), valójában már így is csak a nyugati országok feje főhet.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pandalala
2025. január 05. 10:01
www.imf.org/external/datamapper/PPPSH@WEO/OEMDC/ADVEC/WEOWORLD/RUS "GDP based on PPP, share of world" List 2025 " 19.29 China, People's Republic of 14.84 United States 8.49 India 3.49 Russian Federation 3.31 Japan 3.02 Germany 2.44 Indonesia 2.39 Brazil 2.19 France 2.16 United Kingdom .... "
palicsi-2
2025. január 03. 17:07
Á, majd a Rácbandi megszakérti, hogy az nem lehet, mert az oroszok annyira mínuszban vannak harckocsiból, hogy 2 évig kell gyártaniuk ahhoz, hogy nullára kerüljenek!
Geza2
2025. január 03. 16:22
"viktor-a-kiraly 2025. január 03. 10:34 gyerünk fideszbirkák tapsoljatok és gratuláljatok orbán barátjának putinnak, hogy békepárti hadifegyvereket gyárt" „A hatalmas indiai piacért öldöklő küzdelem folyik a Nyugat (Franciaország, Nagy-Britannia és az USA), valamint Oroszország között” Ezt nem olvastad? Vagy csak az orosz fegyver exportra vagy ilyen érzékeny?
Hobby024
2025. január 03. 12:20
Az oroszoknak egy áldás Kína, India, Irán. Mindhárom országnak komoly atomprogramja van. Az EU főleg a franciák elgondolkodhatnak az oroszokhoz fűződő viszonyukon. Lassan, ha Trump nem teremt az oroszok számára kedvező békét, az urán helyett használhatnak valami mást. Ma a világpolitika a fogyóban lévő természeti kincsek és energiaforrások megszerzéséről szól és ebben a oroszok vernek mindenkit.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!