A patrióták kora most kezdődik
A woke-liberalizmust Washingtonban és Brüsszelben egyaránt le kell győzni.
Lengyelországban nem lehet pártatlan és igazságos bírói eljárásra számítani – jelentette ki a Mandinernek Marcin Romanowski egykori lengyel igazságügyi miniszterhelyettes, aki december óta politikai menedékjoggal tartózkodik Magyarországon. A politikust a lengyel jogállam helyzetéről, az őt érő vádakról és a közelgő elnökválasztásról is kérdeztük.
Marcin Romanowski
1976-ban született Skrwilnóban. A Jog és Igazságosság (PiS) párt vezette kormányban 2019 és 2023 között töltötte be az igazságügyi miniszterhelyettesi tisztséget. Ebben a minőségében felügyelte az igazságügyi alapot, amelynek célja segítségnyújtás a bűncselekmények áldozatainak. Tizenegyrendbeli bűncselekmény elkövetésével, ezen belül az állami vagyonban kárt okozó szervezett bűnözői csoportban való részvétellel gyanúsították meg az alap kapcsán. 2024 nyarán annak ellenére tartóztatták le, hogy az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése tagjaként mentelmi jog illette meg. Szabadon bocsátására csak az után került sor, hogy a közgyűlés elnöke hivatalosan tiltakozott a hatóságoknál, a bíróság ezt követően mondta ki, hogy a letartóztatás jogsértő volt. Romanowski törvénytelennek minősíti az ellene folytatott ügyészségi eljárást, az ellene felhozott vádak szerinte abszurdak és tételesen cáfolhatók, és érvénytelennek tartja a parlament döntését képviselői mentelmi joga megvonásáról.
Hogyan vélekedik a Tusk-kabinet eddigi munkásságáról? Mit érthet a miniszterelnök „harcoló demokrácia” alatt?
A kormány első évét leginkább a jogállamiatlanság kifejezéssel lehetne összefoglalni.
Ezt nemcsak mint korábbi ügyvéd és igazságügyi miniszterhelyettes mondom, hanem mint egyszerű lengyel állampolgár is. A törvénytelen fellépések sora egy héttel a kabinet beiktatása után elkezdődött, 2023. december 20-án erőszakkal átvették a közmédia vezetését. Már akkor látható volt: Donald Tuskéknak fontos, hogy megszerezzék a negyedik hatalmi ágnak tartott médiát, hogy elzárják az alternatív információforrásoktól a polgárokat, nehogy tájékozódhassanak a jogszerűtlen lépésekről. A kormánytól független ügyészség vizsgálódni kezdett, jómagam is feljelentést tettem, s megállapították, hogy az a jegyzői bejegyzés, amely a vezetőváltás alapját képezte, hamis volt. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy az ügyészséget szintén törvénytelenül vették át, s azóta is illegális a működése. Kiemelném, ha büntetést szabnának ki amiatt, hogy az állami intézmények alkotmányos működésébe ilyen erőszakosan beavatkoznak, annak a mértéke elérné az életfogytiglanit is.
A bíróságok kapcsán is konfliktusról hallani.
A bíróságok elnökeinek és elnökhelyetteseinek a hivatali idejét jogtalanul lerövidítették, és az érintettek helyére Adam Bodnar igazságügyi miniszter a saját megbízható embereit ültette, illetve ülteti. Ennek eredményeképp olyan osztályok jönnek létre, ahol „politikailag megbízható” bírók dolgoznak. Ezzel szemben mikor a PiS-kormány hatalomra került, bevezette, hogy az ügyeket sorsolás útján osszák szét. A mostani kabinet úgy alakította át a rendszert, hogy a politikai ügyek csak a szemükben megbízható bírákhoz kerülhessenek. Az imént említett esetekben egyébként az is közös, hogy ezekről mind az alkotmánybíróság, mind a legfelsőbb bíróság kimondta, hogy törvénytelenek. Csakhogy a határozatokat a kormány nem publikálja, a legfelsőbb bíróság ítéleteiből is csak szemezget. A bírói tanács létét pedig teljes mértékben ignorálja – e szervezet feladata, hogy véleményezze a bírósági elnökök és a bírók jelölését.