Egyezséget kötött a Hamász és Izrael: 33 túsz szabadulhat ki
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
A tűzszüneti egyezmény értelmében vasárnap engedik szabadon az első palesztin túszokat.
Vasárnap reggel 7.30 órakor lép életbe az Izrael és a Hamász közötti tűzszünet – jelentette be a katari külügyminisztérium szombaton. A tűzszünetet Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok felügyeli egy Kairóban korábban kidolgozott mechanizmus szerint.
Ezt is ajánljuk a témában
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
A katari miniszterelnök és külügyminiszter, Muhammad bin Abdul Rahman Ál Száni az X közösségi platformon azt tanácsolta mindenkinek, hogy legyenek óvatosak, amikor a megállapodás életbe lép, és várja meg az illetékesek utasításait.
Az izraeli kormány szombat kora reggel hagyta jóvá a gázai tűzszünetről szóló megállapodást, amelynek keretében mindkét oldalról túszokat engednek szabadon, felfüggesztik a 15 hónapja tartó háborút.
A megállapodást 24 kormánytag támogatta, nyolc ellene szavazott.
A kormányülés péntek este kezdődött és több mint hat órán át tartott. Az egyezmény ellen és a háború folytatása mellett szavaztak a szélsőjobboldali pártok miniszterei, akikhez csatlakozott Benjámin Netanjahu kormányzó Likud pártjának két tagja is.
Kapcsolódó vélemény
Eddig is sokan utálták a zsidókat. De világháborút nem vívtak ellenük, mint 2023. október 7-vel kezdődően.
Az ultraortodox kormánytagok a szombat beköszöntével elhagyták az ülést, de írásban utasítást hagytak igen szavazatuk számba vételére. A kormány döntése után az igazságügyi minisztérium közzétette azoknak a palesztin foglyoknak a listáját, akiket a tűzszüneti megállapodás első szakaszában szabadon engednek.
A listán 735 palesztin szerepel, közöttük több, életfogytiglani börtönbüntetését töltő terrorista, a Hamász, az Iszlám Dzsihád és a Palesztin Hatóságot (PH) irányító Fatah tagjai, valamint izraeli börtönökben fogva tartott nők és gyerekek.
Ezt is ajánljuk a témában
Elsőként főként nőket, gyereket, és időseket engednek el a Hamász terroristái.
A listára került a Fatah ismert terroristája, Zakaria Zubeidi, aki 2021-ben megszökött öt társával egy észak-izraeli börtönből, de ismét elfogták. Zubeidit nem küldik külföldre, hazatérhet a Ciszjordánia északi részén fekvő Dzseninbe, ahol az Al-Aksza Mártírjai katonai szervezet parancsnoka volt, és a második intifáda idején, a kétezres évek elején terrortámadásokat irányított.
A listán olyan rabok is szerepelnek, akik Izrael állampolgárai. Biztonsági források szerint erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy ne kerüljenek a névsorba különösen súlyos cselekményeket elkövető terroristák.
Kapcsolódó vélemény
Összeállítottam az utóbbi három évtizedben a Hamásszal kötött tűzszünetek listáját, mindenki vonja le a következtetéseit maga.
Várhatóan a Gilad Salit tizedes túszalkujában, 2011-ben szabadon engedett, majd ismét bebörtönzött foglyokat is elengedik, minden szabadon engedett túsz után harminc, minden szabadon bocsátott katonanő után ötven palesztin foglyot.
Az igazságügyi minisztérium közleménye hangsúlyozta, hogy csak vasárnap délután 4 órakor engedik szabadon az első kilencvenöt palesztin fogolyt, amikor várhatóan az első izraeli túszok is szabadulnak.
A következő hetekben a palesztinok harminchárom túszt engednek szabadon cserébe a közel 2000 fogolyért. A Hamász várhatóan szombaton közli az első három, a Gázai övezetbe hurcolt izraeli nevét, valószínűleg civil nőkét, akiket az övezet menti kibucból vagy a Nova zenei fesztiválról raboltak el a terrortámadás napján.
A tűzszüneti megállapodás első szakaszában harminchárom úgynevezett „humanitárius” esetnek minősülő izraeli túszt engednek el, nőket, gyerekeket, időseket és fogyatékkal élőket vagy sebesülteket.
A túszok családtagjai szerint a hosszú, nehéz körülmények közepette zajló fogságuk nyomán már minden izraeli túsz „humanitárius” esetnek számít.
A megállapodás szerint az első szakaszban, hét hét alatt 33 túszt engednek szabadon – először az élőket. Az első napon hármat, a hetedik napon további négyet. Ekkor a Hamásznak be kell jelentenie, hogy ki él a névsorban szereplő harminchárom elhurcolt közül, majd a 14. 21. 28. és 35. napon összesen 12 elrabolt embert engednek szabadon, egy-egy alkalommal hármat.
A megállapodás utolsó hetében térhet vissza otthonába a maradék 14 elhurcolt ember vagy földi maradványuk.
(MTI/Mandiner)
Nyitókép: AFP