Hosszú huzavona után életbe lépett a tűzszünet: itt vannak a részletek
Az egyezség értelmében akkor lép életbe a tűzszünet, ha a fogolycserék megvalósítása előtt 24 órával a felek megnevezik a foglyok neveit. A Hamász azonban egy napot késlekedett.
De legalább a Hamász-tisztviselők is bevallják, a szervezet nem érte el a kitűzött célokat.
Rushdi Abualouf, a BBC gázai tudósítója az elmúlt hetekben folyamatosan találkozott a Hamász különböző képviselőivel, ismeri a terrorszervezet nézeteit, stratégiáját, de az általuk irányított Gázai övezet realitásait is: a háború 15 hónapja alatt az izraeli hadsereg a 2,3 millió lakosú terület infrastruktúrájának felét lerombolta, a terület alig élhető jelenleg.
A BBC által elért Hamász-tisztviselők szinte mindegyike elismeri, hogy a 2023. október 7-i terrortámadás után
maga elé tűzött célokat az ellenállási mozgalom nem tudta megvalósítani.
Az izraeli telepek továbbra is épülnek Ciszjordániában és Jeruzsálemben, az önálló palesztin állam létrehozása nem került közelebb, az összes palesztin foglyot Izrael nem fogja elengedni, és Gáza bombázásának szüneteltetése is csak feltételes.
A Hamász ennek ellenére győzelemről beszél, miután vasárnap reggel létrejött a tűzszünet, és elhallgattak a fegyverek. A szervezet vezetői ugyanis nem a saját, hanem az ellenségük céljának megvalósulása felől kommunikálja a tűzszüneti egyezséget:
Izrael a háború első számú célkitűzésének a Hamász teljes felszámolását határozta meg, és ezt eddig nem sikerült megvalósítania.
„Izrael azt ígérte, hogy felszámolja a Hamászt, de most is ugyanabban az épületben ülnek a Hamász vezetőivel, és tárgyalnak velük” – mondta a brit alkalmazásban álló arab újságírónak a Hamász egyik magas rangú tisztviselője telefonon.
Amikor a riporter arra kérdezett rá, hogy a terület romokban, 47 ezer ember vesztette életét a 15 hónapja tartó bombázásokban, és a Hamász vezérkarát Izrael lefejezte, likvidálta, a tisztségviselő így felelt: a Gázai övezet valóban nagy árat fizetett, de Izraelnek nem sikerült megtörnie a palesztinok akaratát, az ellenállást, és nem sikerült kiszorítania az embereket az országból. Az október 7-i támadás pedig Izrael történetének „legnagyobb katonai és biztonsági fiaskója” volt – tette hozzá.
Az utca reakciója már nem ennyire optimista Gázában, az emberek nagyon keserűek, és ha örülnek is most a tűzszünetnek, amely végre megszünteti az állandó készenlétet és életveszélyt, mégis,
szembe kell nézniük a szörnyű valósággal: a lakosság felének, 1,2 millió embernek nincs már otthona,
azt lebombázták, ahogy az iskolák, kórházak, egyéb intézmények nagy részét is. Nagyon nehéz lesz itt újrakezdeni az életet.
Emiatt a gázai palesztinok véleménye vegyes: vannak, akik kalapot emelnek a Hamász előtt, amiért kitartott, és nem hagyta, hogy megtörjék, mások éppen a Hamász-kormányzatot okolják azért, hogy rugalmatlansága miatt újra háborút hozott a polgári lakosságra, ennek az árát pedig szenvedésben főleg az ártatlan civilek fogják megfizetni.
Ha ez a rombolás és pusztulás a győzelem, akkor milyen a vereség?
– tette fel a költői kérdést egy megszólaltatott gázai fodrász, Mohammed Imad al-Din, hozzátéve, a jövő még a béke esetén is bizonytalan lesz Gázában.
A BBC megszólaltatott egy másik civilt is, aki másként látja: Szaifjan al-Sámi, a Gázai Iszlám Egyetem orvosa a Facebook-on egy posztban megrökönyödésének adott hangot, hogy sok gázai nem veszi észre, hogy a palesztinok győzelmet arattak.
Mint írja, a gúnyolódóknak felül kellene vizsgálniuk a hazaszeretetüket, a Gázához való lojalitásukat.
Mint ismeretes, a tűzszüneti megállapodás első szakasza után érhet véget a háború, de ahhoz másfél hónapig ki kell tartania a fegyvernyugvásnak. A BBC tudósítója szerint a gázaiak tisztában vannak azzal, hogy még ha sikerül is a békességet fenntartani, és a közeljövőben a felek le tudják zárni ezt a háborút, az ellentét fennmarad, ahogy a 47 ezer halott emléke, a rengeteg sebesült sérüléseinek nyoma is, és a lerombolt infrastruktúra, a több ezer lakóház újraépítése inkább évtizedekben lesz mérhető, mint években. A gázai háború okozta traumák és problémák nemzedékeken át meg fognak maradni – mindkét oldalon.
Nyitókép: Hajléktalanná vált palesztinok vonulnak az utcákon a dél-gázai Rafahban 2025. január 19-én
Fotó: BASHAR TALEB / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Az egyezség értelmében akkor lép életbe a tűzszünet, ha a fogolycserék megvalósítása előtt 24 órával a felek megnevezik a foglyok neveit. A Hamász azonban egy napot késlekedett.