Fordulópont: íme Alice Weidel, az AfD vezére, akivel Elon Musk személyesen beszélget

2025. január 09. 06:08

A nácizás, szélsőjobboldalizás és a többi panel már nem segít: a világ leggazdagabb embere és egy jobboldali német politikus cenzúramentes beszélgetése következik. De ki is ez az Alice Weidel, akire Elon Musk személyesen kíváncsi?

2025. január 09. 06:08
Veczán Zoltán
Veczán Zoltán

Nazi-Schlampe, vagyis „náci ribanc” – 2017-ben a hamburgi bírósági ítélet mondta ki, hogy semmi baj nincs azzal, ha egy televízió adásában így hivatkoznak valakire. Feltéve, ha az a valaki Alice Weidel, az ekkor már emelkedőfélben lévő Alternative für Deutschland (AfD) nevű markáns jobboldali párt politikusa.

Mindezt úgy, hogy ebben az évben lépett életbe az úgynevezett Netzwerkdurchsetzungsgesetz, vagyis az online gyűlöletbeszéd elleni szájkosártörvény, amelynek alapján például 2022-ben a német rendőrség országos razziák sorát tartotta állítólagos internetes gyűlöletbeszédet közzétevő személyek ellen, tavaly pedig egy időre betiltották a jobboldali Compact magazint is. 

Ezt is ajánljuk a témában

Egyértelmű volt a jelzés: amit szabad Jupiternek, nem szabad a kisökörnek, a szólásszabadság nem jár mindenkinek Németországban – nem véletlenül vált az AfD egyik fő témájává a cenzúra, s az az elleni fellépés.

És az sem véletlen, hogy pont ezen a ponton látszik összefonódni a párt, az azóta társelnökké előlépett Weidel, és az amerikai milliárdos, Elon Musk által megvásárolt Twitter (vagyis egy ideje: X). Hiszen hatalmas felbolydulást idézett elő Némethonban, amikor Musk előbb röviden az X-en állt ki a német rendszerkritikus AfD párt mellett, majd pedig

véleménycikket írt a Die Welt lapba, kifejtve, hogy az AfD „az utolsó remény Németország számára”

– a szólásszabadság mellett igen kevesen álltak ki, s nagyon sokan nehezményezték, hogy az írás egyáltalán megjelenhetett.

Ezt is ajánljuk a témában

Érthető hát, hogy az is világszenzáció lett – kinek így, kinek úgy –, hogy maga az X tulajdonosa fog beszélgetni az AfD vezérével január 9-én csütörtökön este 7 órakor (amit lapunk is élőben közvetít, illetve percről percre magyar összefoglalóval ellát majd).

Ezt is ajánljuk a témában

Hogy Elon Musk miért és hogyan vált politikai aktorrá, arról hamarosan egy másik cikkben közlünk összefoglalót. De marad a másik kérdés: hogy

ki is ez az Alice Weidel, és miért érdekes ennyire az ő személye, hogy a világ leggazdagabb embere, Trump első számú, bár olykor kényelmetlen szövetségese személyesen akar vele beszélni?

A régivágású AfD-vaslady

Alice Weidel nagyon másképp néz ki, mint az AfD-ellenes erők általában a párt szavazóit, tagjait mostanság leírni szokták:

röviden és tömören nem egy „keletnémet proli”.

Sokkal inkább idézi azokat az időket, amikor a szervezetet még „a professzorok pártjaként” emlegettek, hiszen eredetileg egy közgazdász-értelmiségi pártként alakult meg, erős nyugatnémet bázissal.

Weidel az egyik legnyugatibb német tartományban, Észak-Rajna-Vesztfáliában, egy Gütersloh nevű városban született 1979-ben, közgazdaságtant és üzleti adminisztrációt tanult a Bayreuthi Egyetemen, az évfolyamelsők között végzett, utóbb itt is doktorált nemzetközi fejlesztésből, méghozzá a Konrad Adenauer Alapítvány támogatásával. Dolgozott gazdasági elemzőként, volt befektetési vállalt alelnöke, üzleti tanácsadó is, élt és dolgozott Kínában a Bank of China-nak, folyékonyan beszél például mandarinul.

Az AfD-hez 2013-ban csatlakozott, röviddel annak megalapítása után, és végigdolgozta azokat az első éveket, amik az AfD-t 2017-re 12 százalékos parlamenti erővé (őt pedig Bundestag-képviselővé) tették. S mindeközben neki sem okozott gondot az, hogy a kezdetben euroszkeptikus-libertariánus párt fokozatosan a szociális kérdések felé fordult, emellett (és ezzel összekapcsolva) a bevándorlási krízis és az erőltetett Wilkommenskultur nyomán jobbra tolódott (vagy éppenséggel mások tolódtak balra, ez már perspektíva kérdése), és identitáspolitikai kérdéseket is feszegetni kezdett.

Maga Weidel is, aki több alkalommal „felelőtlennek” minősítette Németország menekültpolitikáját, s rámutatott, hogy az országot „a gazdasági bevándorlók mágnesévé” változtatták.

Már a kezdetektől kritizálta Angela Merkel bevándorláspolitikáját, a volt kancellárt téve felelőssé a migránsok által elkövetett bűntények miatt; és érthető módon Olaf Scholzékkal sem bánt kesztyűs kézzel. Legutóbb a magdeburgi terrortámadás kapcsán mondott feszes, sallangoktól és túlzásoktól mentes beszédet, amelyben kifejtette:

Németország kormánya számára túlságosan is fontosak a bevándorlók, még azok is, akik láthatóan visszaélnek az ország vendégszeretetével, és megvetik a németeket.

Ezt is ajánljuk a témában

Deutschland First

Nem mellesleg van Weidelnek egy nehezen támadható oldala is a progresszívok részéről: történetesen leszbikus. Így számukra megdöbbentő lehetett látni, hogy az iskolai genderpropaganda ellen érvel, és támogatja a meleg és leszbikus párok élettársi kapcsolatát, ám az egynemű párok házasságát ellenzi. Egyébként partnerével, Sarah Bossarddal két gyermeket nevelnek, ami viszont a párton belül szül olykor ellenérzéseket.

Ami a gazdaság kapcsán az elképzeléseit illeti:

  • készpénzpárti
  • elküldené az eurózónából a gyenge gazdaságú országokat, mint Görögország, Spanyolország vagy Portugália
  • eltörölné az örökösödési illetéket
  • és ha minden kötél szakad, bár az EU-ban való maradás mellett érvel, de nem zárja ki a németek brit mintára való kilépésről szóló népszavaztatását sem.

Musk excentrikus, sokszor impulzív döntéseket hozó milliárdos, így ténylegesen elképzelhető, hogy van valami abban, hogy a szólásszabadság védelme hozta össze az AfD vezérrel, hiszen számos egyéb kérdésben valószínűleg nem értenek egyet. Például, miközben a milliárdos a zöldenergia pártján áll, Weidel határozottan kritizálja Németország megújuló energiára való átállását, amelyet „költséges és nem hatékony kísérletként” ír le, és az atomenergiához való visszatérés mellett érvel.

Weidel adócsökkentési javaslatai és Németország aránytalan hozzájárulásának csökkentése az EU büdzséjéhez akár még tetszhet is neki.

Ahogy az ellen sem feltétlenül lehet kifogása, hogy 2024 júniusában az AfD pártkonferenciáján azt mondta, Németország és Európa érdeke, hogy „Ukrajna ne tartozzon az Európai Unióhoz”.

Weidel narratívája sokban hasonlít Donald Trumpéra.

A globalizáció veszteseinek, a „hétköznapi németeknek” a sérelmeire épít, és azokéra, akiknek elegük van a progresszív-liberális nyomulásból, amiből éppúgy levezethető napjaink nyugati identitáspolitikája, mint éppenséggel a bevándorláspártiság és a polkorrekt nyelvezet, ami pedig a szólásszabadság elhalását eredményezte. Nem mellesleg jelszava – „Zuerst Unser Land”, vagyis „a mi országunk először” – teljesen jól rímel Trump „America First” szlogenjére.

Weidel maga a megtestesült rideg porosz katonai fegyelem és pragmatizmus, legalábbis kollégái így jellemzik, nem mellesleg stratégiai játékosnak és hajthatatlan tárgyalónak mondják.

Kritikusai hidegnek és számítónak bélyegzik, mások éppen intellektuális szigoráért és azon képességéért dicsérik, hogy nyomás alatt is nyugodt marad. Azt is mondják, Weidel azon képessége, hogy ügyesen navigáljon az AfD-n belüli ideológiai megosztottság ellenére, és a mérsékeltek és keményvonalasok számára is elfogadható maradjon, alapfeltétele volt, hogy a párt élére került – remekül kiegészítve elnöktársát, az eleve vidéki és munkásokból álló bázisra építő Tino Chrupallát.

Weidel, Elon Musk és az X-Faktor

A társelnök politikai pályaívének kétségkívül egyik legizgalmasabb pontja pedig e csütörtöki nap lehet Muskkal az X-en. Weidel korábban is aktív használója volt a platformnak, noha a korábbi moderációs politikát „álruhás cenzúrának” minősítette. Miután 2022-ben Musk megvásárolta a platformot és kiebrudalta az úgynevezett „tényellenőröket”, akik korábban egyértelműen baloldali és progresszív elvek szerint „ellenőriztek”, a platform is bejárhatóbbá vált a mainstreamtől eltérő gondolatok, üzenetek számára.

Ezt is ajánljuk a témában

Weidel ekkor is méltatta a lépést, például egy 2024-es bejegyzésében a „szólásszabadság helyreállításáért” mondott köszönetet a platformot megvásároló milliárdosnak.

Musk felemelkedése a politikai színpadon egybeesik az AfD-ével; a párt a CDU/CSU után a második legerősebb formáció Németországban, a Forsa 2024 decemberi közvélemény-kutatása 22 százalékra tette a potenciális választók számát. Weidel különösen népszerű, még a párt szimpatizánsainak arányai fölött is tud teljesíteni, messze maga mögé utasítva például a bukott Olaf Scholzot.

Ezt is ajánljuk a témában

S bár Németországban is számosan akadnak, akik nem akarják, hogy ez a csütörtöki beszélgetés megtörténjen (hiszen a tévévitába sem hívják ezt az egyetlen pártot), egy biztos: milliók fogják figyelemmel kísérni azt.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: MTI/EPA/Hannibal Hanschke

Összesen 123 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bell & Sebastian
2025. január 09. 16:51 Szerkesztve
Valamiért kimaradt, hogy a Goldman Sachs -nál okosodott, Kínában pedig az ottani nyugdíjrendszerből doktorált. Nem egy self-made-woman, hanem alaposan kiképezték. Erre mondja Orbán, nyilván hazabeszél, nem számít, a tettek beszélnek. Hát lássuk!
nedudgi
2025. január 09. 16:36
Sokan elfelejtik, hogy Zuckerberg is meghunyászkodott, alázatosan jelentette be, hogy a cenzúrát megszüntetik. Egyáltalán nem zárhatjuk ki, hogy a választások előtt a facebook is tartogatni fog némi meglepetést a jelenlegi elit számára.
Ehetős Odó
2025. január 09. 12:48
Nagy dobás volt Musktól, hogy megvette a Twittert. A lipsik persze sejtették, hogy baj lesz, amikor Musk átalakította az egész szutykos libsibolsi kócerájt, rikácsoltak is, hogy majd jól belebukik, tönkremegy, satöbbi. Hát nem. Nagyot lendített Trump dolgán is és most az európai libernyákok és egyéb korcsok orra alá is borsot tör.
Mandiner444hu
2025. január 09. 11:27
Alica Weidel aberrált homoszexuális. Sokat tőle sem lehet várni
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!