És Hollandia szembenézett a holokauszttal?
Mind Magyarország, mind Hollandia közigazgatása kivételesen nagy kollaborációs készséget tanúsított – de hogyan állnak a hollandok saját múltjuk sötét foltjainak feldolgozásával?
Online adatbázisban böngészhetnek a hollandok a nevek között, amely emlékeztetheti őket bűnrészességükre a holokausztban, írja a Euronews.
Nyitókép: hollandiai zsidó rabok a mauthauseni koncentrációs táborban
1941 júniusában. Forrás: Wikipedia
***
A holland „War in Court” adatbázis mintegy 425 000 feltételezett náci kollaboráns nevét tartalmazza, és most nyilvánosan is hozzáférhető, írja a lap.
A holland kormányprojekt részeként digitalizálták az archívumot, majd adatbázis formájában nyilvánosságra hozták csaknem félmillió holland ember nevével, akiket azzal gyanúsítottak, hogy együttműködtek a nácikkal az ország második világháborús megszállása idején. Vagyis azokat, akik ellen a német megszálló erőkkel való együttműködés miatt indítottak vizsgálatot.
Közülük egyébként mintegy 150 ezren kaptak is valamilyen büntetést,
s mintegy 20 ezren azért kerültek a listára, mert önkéntes fegyveres szolgálatra jelentkeztek a német fegyveres erőknél. Mások pedig azért, mert a Nemzetiszocialista Mozgalom (NSB), az Anton Mussert által alapított holland fasiszta párt állítólagos tagjai voltak.
A projekt egyértelmű célja, hogy a fiatalok számára bemutassa a múltat, hogy tanulhassanak belőle.
Mivel az Európai Unió általános adatvédelmi rendelete (GDPR) nem vonatkozik az elhunytakra, így jogi akadálya sincs a megtekintéseknek.
Hollandia német megszállása 1940 és 1945 között tartott, ezalatt becslések szerint több mint 100 ezer holland zsidót öltek meg a holokauszt során. Sokan nem dolgozták még fel a tényt, hogy hollandok is közreműködtek mindebben. A Claims Conference 2023-as felmérése szerint
a holland Z generáció csaknem 25 százaléka eleve mítosznak tartja a holokausztot, míg az összes holland állampolgár 53 százaléka nem ismerte el, hogy hazájában is lezajlott a holokauszt.
Mindezzel együtt a hollandok 77 százaléka szerint fontos megemlékezni és a törtánelmi tényeket megismerni.
Az országban nemrég állították fel az első holokauszt múzeumot (korábban ilyen nem volt).
Ezt is ajánljuk a témában
Mind Magyarország, mind Hollandia közigazgatása kivételesen nagy kollaborációs készséget tanúsított – de hogyan állnak a hollandok saját múltjuk sötét foltjainak feldolgozásával?
Igaz, Hollandiában jelen idő szerint más, egészen új típusú antiszemitizmus tombol, és nem éppen az ország őshonos lakói részéről.
Ezt is ajánljuk a témában
A holland politika és társadalom próbálja megérteni, mi is történt a minapi Ajax-Maccabi meccs után.