Botrányos döntés: Spanyolország nemzetbiztonsági kockázatra hivatkozva vétózta az évszázad magyar felvásárlási üzletét
Semmiképp se akarják, hogy a magyar Ganz-Mavag vásárolja meg a Talgo vonatgyártót.
A kisrészvényesek nemcsak a spanyol bíróságra viszik el a kormány határozatát, hanem azt is fontolgatják, hogy az Európai Bíróságnál is panaszt tesznek.
Nyitókép: JOSEP LAGO / AFP
Mint ahogy a Mandineren is beszámoltunk, minden jel arra mutat, hogy a Ganz–MaVag (Magyar Vagon) csoport nem tudja megvenni a Talgót, Európa egyik legnagyobb vonatgyártóját, mivel a spanyol kormány kedden nemzetbiztonsági okokból elutasította a spanyol vonatgyártó magyar konzorcium általi felvásárlását.
Ezt is ajánljuk a témában
Semmiképp se akarják, hogy a magyar Ganz-Mavag vásárolja meg a Talgo vonatgyártót.
Nem meglepő, hogy Talgo a spanyol kormány keddi vétóját nem hagyják szó nélkül, és konkrét válaszlépést jelentettek be. A tőzsdén jegyzett társaságok kisebbségi részvényeseinek spanyolországi szövetsége, az AEMEC (Tőzsdén Jegyzett Társaságok Kisebbségi Részvényesek Spanyol Szövetsége) azt közölte, hogy bírósághoz fordul, hogy megvédje a Talgo kisebbségi részvényeseit a spanyol kormány beavatkozásától – számol be a VG.
A spanyol szövetség direkt a külföldi befektetések felfüggesztését lehetővé tévő szabályozást – tehát amelynek alapján a spanyol kormányzat megfúrta a Talgo magyar felvásárlását – támadja meg jogi úton.
Ez a járvány óta elvesztette az értelmét, a szabályozás súlyos károkat okoz a részvényesek számára. Ráadásul a Talgo-ügyletnek semmi köze a spanyol nemzetbiztonsági érdekekhez,
ezért nem felel meg a törvényeknek, amikor erre hivatkozva szabotálják el” – fogalmaztak a közleményükben.
A szövetség nemcsak a spanyol bíróságra viszi el a spanyol kormány határozatát, hanem azt is fontolgatja, hogy az európai bíróságnál is panaszt tesz.
A szövetség mind polgári,mind büntetőjogi pert is kezdeményez, hogy a Talgo több mint 8000 részvényese által elszenvedett károkat megtérítsék.
„Nem felel meg a törvénynek, amikor önkényes, tisztességtelen vagy politikai, ideológiai okokra hivatkoznak. A spanyol állam döntései nem lehetnek önkényesek, amint azt a spanyol alkotmány is kimondja. Nem szabad meglopni a Talgo 8000 részvényesét” – tették hozzá.