Jöhet itt akármilyen béketárgyalás, Kim Dzsongun leszögezte: Oroszországot támogatják a végsőkig!
Védik a szuverenitást és területi épséget, a hegemóniára törekvő imperialistáktól.
Államcsínyre hasonlítanak az események.
Nyitókép: Jung Yeon-je/ AFP
Kedden Yoon Suk Yeol dél-koreai elnök hadiállapotot hirdetett – számolt be róla a BBC. Egy előre be nem jelentett késő esti televíziós beszédében azt mondta, hogy a lépésre azért van szükség, hogy
megvédjék a liberális alkotmányos berendezkedést az észak-koreai kommunista erőkkel szemben,
és hogy felszámolják az államellenes elemeket.
Dél-Koreában utoljára 1979-ben hirdettek hadiállapotot az akkori diktátor, Park Chung Hee meggyilkolása után.
A Yonhap hírügynökség jelentése szerint a dél-koreai ellenzéki Demokrata Párt vezetője, Lee Jae-myung szerint a hadiállapot kihirdetése alkotmányellenes. A Yonhap arról is beszámolt, hogy Han Dong-hoon, a kormányzó Népi Erő Párt vezetője – amelynek az elnök is tagja – szintén „helytelennek” minősítette Yoon bejelentését.
Dél-Koreábn a legutóbbi általános választások óta – amikor az ellenzék elsöprő győzelmet aratott – patthelyzet alakult ki, mivel nehezen tudja keresztülvinni programjait a parlamentben, amelyet az ellenzéki többség irányít, cserébe azonban megvétóz minden olyan törvényt, amelyet az ellenzék támogatott.
A dél-koreai média arról számolt be, hogy az ország hadserege bejelentette a parlament tevékenységének felfüggesztését. A Yonhap hírügynökség szerint a nemzetgyűlés tagjainak megtiltották a belépést az épületbe. A közösségi médiában olyan felvételek kezdtek keringeni, amelyek állítólag erős rendőri jelenlétet mutatnak a dél-koreai főváros, Szöul Yeongdeungpo kerületében lévő épület előtt. A legfrissebb hírek szerint a rendőrök farkasszemet néznek a parlament előtt tüntetőkkel.
A Demokrata Párt felszólította valamennyi törvényhozóját, hogy gyűljenek össze a nemzetgyűlésben. A párt vezetője pedig felszólította a lakosságot, hogy gyűljenek össze parlament épületénél. A dél-koreai törvények szerint a kormánynak fel kell oldania a hadiállapotot, ha a nemzetgyűlés többsége szavazáson ezt követeli. A törvény azt is megtiltja, hogy a hadiállapot vezetősége letartóztasson képviselőket.
A BBC szöuli tudósítója szerint a hadsereg különleges egységeinek katonái is a parlamentben tartózkodnak az viszont nem világos, hogy mit csinálnak a törvényhozás épületében.
A dél-koreai parlament előtti erős rendőri jelenlét mellett helikopterek köröznek a parlament felett. Néhány helikopter leszállt az épület tetején – jelentette az AFP hírügynökség. Mindeközben az utcákon sorakozó páncélozott járművekről készült fotók keringenek az interneten, amelyek egyre nagyobb zavart és aggodalmat keltenek a lakosságban a BBC szerint.
A Biden-kormány kapcsolatban áll a dél-koreai kormánnyal, és „szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet” – mondta a CBS-nek az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője. Az amerikai elnök egyelőre még nem kommentálta a dél-koreai eseményeket.
Ezt is ajánljuk a témában
Védik a szuverenitást és területi épséget, a hegemóniára törekvő imperialistáktól.
***