Magdeburgi terrortámadás: megdöbbentő vallomások kerültek elő a merénylőről
Munkatársai Dr. Google-nek gúnyolták, mert a diagnózis felállítása előtt mindig az internethez fordult. És ez csak a jéghegy csúcsa.
Olaf Scholz embereinek a Bundestag előtt kell felelniük, az ellenzék csak úgy zúdítja rájuk a kérdéseket.
Nyitókép: Heiko Rebsch / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
Felbolydult a német politikai aréna a december 20-i magdeburgi terrortámadás óta, egymásnak esett a német kormány és a kormánybukás következtében megerősödött ellenzékük – számol be a Deutsche Welle.
Ezt is ajánljuk a témában
Munkatársai Dr. Google-nek gúnyolták, mert a diagnózis felállítása előtt mindig az internethez fordult. És ez csak a jéghegy csúcsa.
Nancy Faeser szociáldemokrata belügyminisztert, valamint a német külső és belső hírszerzés vezetőit a német törvényhozás, a Bundestag szakbizottságában állítják majd kemény kérdések elé december 30-án,
miután sorakoznak a megválaszolatlan kérdések azzal kapcsolatban, hogy a német hatóságok pontosan mit is tudtak az elkövetőről, a szaúdi származású Táleb al-Abdulmohszenről.
Közben ma este tüntetést tart Magdeburgban az Alternatíva Németországnak párt (AfD), amely a POLITICO Poll of Polls közvélemény-kutatási átlaga szerinti 19 százalékos támogatottságával Németország második legnagyobb pártja, s a február végi előrehozott választások alkalmával az ellenzék vezető erejévé válhat.
A dóm előtti tüntetésen részt vesz majd mások mellett Alice Weidel, a párt nemrég kancellárjelöltté választott társelnöke, hogy a német bevándorláspolitika veszélyeire hívja fel a figyelmet. Szombaton már lezajlott a városban egy párezer fős terrorellenes tüntetés, amely azonban dulakodásba fulladt.
Ezt is ajánljuk a témában
Öt ember, köztük egy gyermek meghalt, kétszázöt ember pedig megsebesült, amikor egy 50 esztendős szaúdi férfi belehajtott egy karácsonyi vásárba.
„Meg kell tennünk mindent, amit csak módunkban áll, hogy megvédjük Németország népét az erőszak ilyen szörnyű cselekedeteitől. Biztonsági szeveinknek rendelkezniük kell minden szükséges felhatalmazással és további személyzettel is, hogy ezt elérjék” – mondta a Spiegelnek Faeser belügyminiszter.
Ugyanakkor felpanaszolta: bár a solingeni késes támadás után szigorítottak a fegyverviselés szabályain és több hatáskört adtak a karhatalomnak, volna még pár teendő, amit a kisebbségbe szorult kormány nem tud átvinni a Bundestag-többséggel rendelkező ellenzékén.
Ezeket a törvényeket azonnal el lehetne fogadni, ha nem zárkózna el ettől a CDU, a CSU és az FDP” – így Faeser,
utalva a biometrikus megfigyelést bevezető új rendőrtörvényre. Marco Buschmann, a liberális FDP főtitkára ugyanakkor nem látja a dolgot ennyire sietősnek. „A teendőnk az, hogy támogassuk az áldozatokat és családjaikat. Az, hogy szimbolikus intézkedéseken versenyzünk, nem méltó a szörnyű helyzethez” – így a főtitkár.
Az ellenzék többi sarkából Bernd Baumann AfD-frakcióvezető azt követelte, hogy Olaf Scholz kancellár hívjon össze a „rémes” biztonsági helyzet miatt rendkívüli Bundestag-ülést, Sahra Wagenknecht, a baloldali, de háború- és bevándorlásellenes Sahra Wagenknecht Szövetség (BSW) vezetője pedig arra vár választ Faesertől, hogy „miért hagytak figyelmen kívül lőzetesen olyan sok fülest és figyelmeztetést”.