(Nyitókép: MTI)
„Keresztényként szabad préda vagyok a menekültszálláson” – ezzel a címmel mutatja be a német liberális-konzervatív Cicero decemberi száma „a német menekültpolitika egyik legnagyobb árnyoldalát”.
45 éves iráni riportalanyuk 2023-ban az észak-rajna–vesztfáliai Hamm egyik menekültszállására bekerülve, frissen megkeresztelkedve úgy vélte, most aztán új életet kezdhet ott, Teherántól 5000 kilométerre – csakhogy lakótársai hamarosan felfigyeltek a nyakában viselt keresztre.
A nyakláncot letépték, őt pedig eleinte csak leköpdösték és megfenyegették, aztán össze is verték;
azóta a nyakláncát összeragasztgatta, de már gondosan elrejtve hordja.
Az iráni férfi története nem egyedi: egy berlini evangélikus lelkész perzsa nyelven tart istentiszteletet, az ő közösségébe több mint 1300 áttért iráni, illetve afgán hívő jár, akik közül több tucatnyian vannak hasonló helyzetben. Egy 2016-os tanulmány szerint abban az évben
a keresztény menedékkérők több mint 80 százaléka szenvedett el zaklatást a német befogadóközpontokban
– bár a tanulmányt többen vitatják, az evangélikus lelkész szerint az már önmagában sokat elárul a problémáról, hogy nem léteznek aktuálisabb felmérések.
Egy 26 éves afgánt a felkarjára tetovált kereszt miatt halálosan megfenyegettek, aztán amikor a Facebookon elítélte a 2023. október 7-i vérontást, összeverték – szerinte a németek időzített bombát vittek be az országukba. Konkrét példaként nem kis keserűséggel említi meg, hogy
az őt halálosan megfenyegetők egyikének menedékkérelmét már jóváhagyták, ő viszont még mindig küzd a maradás jogáért
– a tálib rezsim ugyanis a muszlim pastuk számára hamarabb állítja ki a német hatóságok által kért dokumentumokat.
A berlini menekültügyi hivatal közlése szerint erőszak esetén az elkövetőt haladéktalanul áthelyezik egy másik szállásra, keresztény menedékkérők azonban úgy tapasztalják, sokszor maguk a biztonságiak is előítéletes muszlimok, ráadásul az eleve megfélemlített áldozatok inkább visszavonják feljelentésüket, tartva a többi radikális lakótárs bosszújától. Az evangélikus lelkész még a keresztény egyházak által üzemeltetett szállások lakóitól is hall panaszokat:
A németországi egyházak cserbenhagyják a menekültszállásokon fenyegetett keresztényeket.
Túlságosan tartanak attól, hogy az AfD hasznot húzhat a dologból” – állítja.