Elárulta a miniszterelnök, hol van Magyarország helye a kialakuló új világrendben
A Faktum tényellenőrző portál egyik legutóbbi elemzésében arra igyekezett választ adni, van-e ténybeli alapja Orbán Viktor globális és uniós politikai állításainak.
Marcin Romanowski lengyel politikus magyarországi menedékjogáról kérdezték az MCC főigazgatóját, a Mandiner főszerkesztőjét.
Nyitóképen: Szalai Zoltán (fotó: Földházi Árpád, Mandiner)
A wPolityce lengyel lapnak nyilatkozott Szalai Zoltán, az MCC főigazgatója, a Mandiner főszerkesztője a lengyelországi helyzetről, Marcin Romanowski lengyel politikus magyarországi menedékjogáról.
***
A magyar kormány úgy döntött, hogy politikai menedékjogot biztosít Marcin Romanowski úrnak. Az ön szemszögéből milyen okai voltak ennek a döntésnek? Mi győzte meg Orbán miniszterelnök kormányát?
Szerintem nyilvánvaló, hogy Tusk úr kormánya politikai okokból vadászik az előző jobboldali lengyel kormány tagjaira. Marcin Romanowski úr esetében nyilvánvaló tények bizonyítják, hogy jogi eljárását erősen befolyásolják politikailag, és nem lesz tisztességes eljárás az ügyében.
Ön szerint más Lengyelországban üldözött emberek is számítanak menedékre a testvéri Magyarországon?
Azt gondolom, hogy ha a politikai menedékjog körülményei más esetekben is fennállnak, akkor ez megismétlődhet, de én nem vagyok a magyar kormány, csak a lengyel nép és a lengyel demokrácia barátja. Eleget szenvedtünk együtt az elnyomás alatt a múlt században, és nem szabad hagynunk, hogy ez megismétlődjön, különösen a saját kormányunk részéről.
Hogyan értékeli a jogállamiság helyzetét Lengyelországban Donald Tusk hatalomátvétele óta?
Szerintem nagyon aggasztó, ami Lengyelországban történik, és még aggasztóbb, hogy az európai elit behunyja a szemét, még inkább támogatja Tusk úr tisztességtelen és nem demokratikus törekvését.
Biztonságban van Marcin Romanowski úr? A magyar kormány kibírja a nyomást? Valószínűleg hatalmas nyomás nehezedik majd Tusk úr brüsszeli barátai részéről.
Szerintem Magyarországon egyértelműen biztonságban van. Az Orbán-kormányra 2010 óta brüsszeli nyomás nehezedik, és ezzel nagyon jól együtt tudnak élni. A 19. és a 20. században is több politikai menekült érkezett Lengyelországból Magyarországra. Nagyon szomorú vagyok, hogy ez ismét megtörténik ebben az új évszázadban.