1967-ben lépett elő Nicolae Ceaușescu Románia első számú vezetőjévé

2024. december 09. 07:29

Az 1967-es hatalomra jutásával Ceaușescu megkezdte hosszú és félelmetes uralmát, amely 1989-ig tartott.

2024. december 09. 07:29
Román parlament
Köő Artúr
Vendégszerző

57 évvel ezelőtt, 1967. december 9-én vette át a Román Államtanács elnöki tisztségét Nicolae Ceaușescu, s lépett elő Románia első számú vezetőjévé.

Ceaușescu már 1965 óta a Román Kommunista Párt főtitkára volt, Gheorghe Gheorghiu-Dej halála után ugyanis megkaparintotta a párt vezetését. Az 1967-es év végén – amikor az 1917-es „nagy októberi szocialista forradalom” ötvenedik évfordulóját ünnepelték a kommunisták, s a világ figyelme a moszkvai ünnepségekre és a marxizmus elemzésére irányult – Ceaușescu egy jelentős lépést tett karrierjében: kísérletet tett a pártvezetői és az államfői pozíciók egyesítésére.

Ceaușescu hatalomra jutása nem volt véletlen. A Román Kommunista Párt decemberi konferenciáján – ahol 1150 delegált és 1500 meghívott vett részt – Chivu Stoica (az Államtanács korábbi elnöke) lemondott tisztségéről és javasolta, hogy a párt főtitkára vegye át az államfői szerepet is. Ez a lépés lehetővé tette Ceaușescu számára, hogy megszilárdítsa hatalmát és egyesítse a párt és az állam vezetését, ami a későbbi személyi kultuszának alapját képezte.

Ceaușescu hatalomra jutása után azonnal elkezdte „modernizálni” az országot és csökkenteni a szovjet befolyást a román politikában. Az új vezető célja az volt, hogy Románia függetlenebb legyen a Szovjetuniótól és országa kedvezőbb színben tűnjön fel a nyugati demokratikus országok előtt. Ennek érdekében különböző stratégiákat alkalmazott, beleértve a „gazdasági reformokat” és a nemzetközi kapcsolatok erősítését. 

Az 1967-es hatalomra jutásával Ceaușescu megkezdte hosszú és félelmetes uralmát, amely 1989-ig tartott.

Az ő vezetése alatt a belső elnyomás és a gazdasági nehézségek fokozódtak, az erdélyi magyarság asszimilációjára tett kísérlet addig még sosem látott mértéket öltött. A diktátor uralma alatt a Securitate (titkosrendőrség) széleskörű megfigyelést és elnyomást gyakorolt, ami jelentős emberi jogi visszaélésekhez vezetett. Ceaușescu hatalomra jutása és az általa működtetett rezsim számos történelmi és politikai elemzés tárgyát képezi. A korszak hatásai a mai napig érezhetők Románia politikai és társadalmi életében.

A szerző az NKE Nemeskürty István Tanárképző Kar munkatársa.

***

A nyitókép illusztráció. Fotó: PASQUINI Cedric / Hemis.fr / hemis.fr / Hemis via AFP

 

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
contractor-2
2024. december 10. 11:27
Amatőrök ezek a románok. Nekünk már 1945-ben volt egy Rákosink. Mire kellett nekik 1967-ig várni?
billysparks
2024. december 10. 10:13
Csau a hetvenes évek elején a nyugat nagy kedvence volt, tolták ezerrel és bátorították a reformjait. A román nép nem csak Csaunak, hanem a művelt nyugatnak is sokat köszönhet, hogy ilyen csodálatos volt az élet Romániában. ( És most sem véletlenül Bezzegország. Ugyanazok ajnározzák- itthon is-mint akkor. Vagyis:- ezek ugyanazok.)
polárüveg
2024. december 09. 18:23
Ceaușescu, az egyik legördögibb politikusa a világnak háttérhatalmi segítséggel került hatalomba, a Dej utódlására kiszemelt Apostol Györgyöt elütve. A hetvenes évek második felétől tette egyre rosszabbá országa lakóinak életét. El se tudjuk képzelni, mit jelent egy fűtetlen, áram nélküli panellakás télen pl., ami ott általános volt a nyolcvanas években. A többség túlélésre rendezkedett be. Tevékenységére nyugodtan lehet mondani: emberellenes volt.
Box Hill
2024. december 09. 11:57
Minden vállalkozásnak, így országnak is, megvan az ideális eladósodási pontja. Ezt az úgynevezett "gearing"-et kell jól beállítani. Ahogy a magas eladósodottság nem jó, úgy az alacsony vagy zéró is lehet rossz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!