Orbán Viktor: Trump győzelme visszahozza a békét és kiszélesíti gazdasági lehetőségeinket
A kormányfő ugyanakkor rámutatott, „a magyar érdekekért nekünk, magyaroknak, a mindenkori magyar kormánynak kell kiállnia”.
A Prospect folyóirat szerzője részletesen felsorolja, mennyire jól áll a magyar miniszterelnök a nemzetközi porondon, s persze nem győz szörnyülködni a fejleményeken.
Nyitókép: Donald Trump és Orbán Viktor találkozója a floridai Mar-a-Lago birtokon 2024. július 11-én / fotó: ZOLTAN FISCHER / X ACCOUNT OF HUNGARY'S PRIME MINISTER VIKTOR ORBAN / AFP
Donald Trump elnökválasztási győzelmét Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, az „európai illiberalizmus főapostola” úgy üdvözölte, mintha Európa vezetőire új hajnal virradt volna. Az Európai Politikai Közösség budapesti csúcstalálkozóján alapvető változás beálltáról beszélt. A Prospect magazin írása szerint alapos okkal tette mindezt, hiszen
ha Amerikában egy új „Trump-korszak” kezdődik, akkor minden bizonnyal Európában egy „Orbán-korszak”.
„A Trumphoz fűződő személyes kapcsolatától felturbózott” Orbán előtt most nagy lehetőség nyílik, hogy egyesítse a széttöredezett európai szélsőjobboldali pártokat, hogy ezek az erők elvessék az illiberalizmus magvait azzal a végső céllal, hogy belülről bénítsák meg az Európai Uniót – retteg a brit lap.
A cikk írója, Amanda Coakley szerint Orbán egyenesen Európa demokratikus alapjait támadja, de ezt most a béketeremtő misszió álcája alá rejti: három nappal azt követően, hogy Magyarország átvette az Európai Unió soros elnökségét, Orbán Vlagyimir Putyinnal találkozott Moszkvában, ezóta pedig folyamatosan a tűzszünet szükségességét hangoztatja.
Kelet-Európában, ahol a szomszédban dúló háborúba belefáradtak a szavazók, Trump győzelmének mozgósító hatása lesz: Trumppal a hátuk mögött
erősebben fogják hangsúlyozni, hogy Ukrajnának fel kell adnia néhány területét ahhoz, ha véget lehessen vetni a háborúnak,
és az európai vezetőket fogják támadni a háború kudarcáért – fakadt ki a cikkíró.
Orbán célja szerinte kettős: béketeremtőként akarja láttatni magát, és meg akarja erősíteni európai illiberális szövetségi rendszerét. Ehhez első keretként adott lett volna a V4 szövetség, de egy ideig Orbán elszigeteltségben volt, a másik három állam Ukrajna támogatása mellett állt ki – ez most változóban van, hiszen
Robert Fico kormányra kerülésével Szlovákia a magyar kormány partnere lett ezekben az ügyekben.
Ausztriában is majdnem a szövetséges Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) került kormányra, Orbán ezt a vonalat is megerősítette.
A harmadik erő tehát az Andrej Babiš vezette cseh ANO párt lehet, ha a 2025-ben esedékes választást megnyerik, Orbán új támogatót kap az EU-ban.
Az „Orbán-kor” eljövetelének azonban még lehetnek akadályai: Giorgia Meloni olasz kormányfő osztja Orbán családpolitikáját, de megingathatatlan támogatója Ukrajnának, Marine Le Pen
Nemzeti Tömörülés pártja pedig várhatóan szembe fogja magát találni az új amerikai kereskedelempolitikával,
hiszen rengeteg francia cég kerülhet bajba, ha Trump védővámokat vezet be a külföldi termékekre.
Az Orbán-Trump kapcsolatnak is lesz azonnal egy próbája: az amerikai kormányzat nem fogja jó szemmel nézni, ha szövetségese ilyen baráti kapcsolatokat ápol Amerika fő ellenfelével, Kínával.
A cikk írója azzal zárja gondolatait, hogy Trump győzelme tehát lendületet fog adni Orbán európai víziójának, a jelenlegi politikai hullám pedig az illiberalizmus, az ultrakonzervativizmus és az EU-szkepticizmus erősödését fogja hozni rövidtávon Európában.
Ezt is ajánljuk a témában
A kormányfő ugyanakkor rámutatott, „a magyar érdekekért nekünk, magyaroknak, a mindenkori magyar kormánynak kell kiállnia”.
--