Kezdetét vette a harc: Scholz nekiment Musknak, nehogy a milliárdos változást idézzen elő a német politikában
„Itt a polgárok akarata számít, nem pedig egy amerikai milliárdos kiszámíthatatlan nyilatkozatai” – írta a német kancellár.
Sőt, még Oroszországgal is kereskednének, Ukrajna pedig nem lenne tagja sem az EU-nak, sem a NATO-nak.
Az Alternatíva Németországnak (AfD) párt közzétette a választási programját. A dokumentum szerint Németországnak ki kell lépnie az Európai Unióból és az euróövezetből, hogy egy új „gazdasági és érdek-közösséget” hozzon létre. A tervezetben hangsúlyozzák, hogy egy „kemény szakítás kontraproduktív lenne”, ezért a váltást fokozatosan, a jelenlegi EU-partnerekkel és új érdeklődőkkel közösen kellene levezényelni.
Az AfD szerint a kilépés „átmeneti terhekkel” járna, de ezek kevésbé lennének jelentősek, mint a további EU-tagság költségei. Ezen túlmenően a párt egy stabil nemzeti valuta bevezetését is sürgeti, akár az euróval párhuzamosan.
Mindezek mellett családpolitikai kérdésekről is írtak: az AfD azt javasolja, hogy az abortuszok csak kriminológiai vagy orvosi indokkal legyenek megengedettek. Az évente elvégzett abortuszok számát túl magasnak ítélik, és szigorítanák a kötelező tanácsadást: a terhességi tanácsadás során például ultrahangfelvételeket mutatnának az anyáknak a magzat fejlődéséről.
Az AfD a nemi identitással kapcsolatosan is józan álláspontot képvisel.
Visszavonnák a transzneműek önrendelkezési jogait kiterjesztő törvényt, és betiltanák a tinik nemi átalakításához használt pubertásblokkolókat.
A gazdaság területén az AfD a nemzeti felelősségvállalást és a baráti európai együttműködést hangsúlyozza. Az eurózónából való kilépés mellett a készpénzhasználat megőrzését és a Bitcoin további deregulációját támogatják. A kilépést követő új nemzeti valuta pontos terve azonban homályban marad.
A külpolitikai javaslatok között szerepel az Oroszországgal folytatott kereskedelem újraindítása, különösen az olcsó földgázimport érdekében. Az AfD egy semleges Ukrajna mellett érvel, amely nem lenne tagja sem az EU-nak, sem a NATO-nak. Az ukrajnai háborúról és Putyin szerepéről azonban nem esik szó a programban.
A párt katonai tervei között (ezúttal) nem szerepel a sorkötelezettség visszaállítása, noha az utóbbi időben az AfD vezetői, például Tino Chrupalla pártelnök, gyakran szorgalmazták ezt.
Fotó: JOHN THYS / AFP