Nem vallottak szégyent a magyarok, de nagy a veszély – szakértő a román elnökválasztásról

2024. november 25. 09:01

Bombameglepetések és az establishment bukása látszik az eredményekből, de van egy nagyon aggasztó dolog magyar szempontból. Pászkán Zsolttal elemeztünk.

2024. november 25. 09:01
null
Veczán Zoltán
Veczán Zoltán

Nyitóképünkön román szélsőjobbos tüntetők. Fotó: MTI, Bíró Zoltán

***

Vasárnap zajlott le a román elnökválasztás első fordulója, számos jelölttel, akik közül nem egy igen furcsa programmal kampányolt.

Most úgy tűnik, hogy a várt forgatókönyvek helyett (első helyen Marcel Ciolacu kormányfő, a kormányzó PSD jelöltje, ellenfele pedig vagy Elena Lasconi, vagy az AUR-os George Simion) borult minden, és

a szavazatok 95 százalékos feldolgozottságánál a korábban teljesen esélytelennek tartott, elméletileg független, populista-radikális Călin Georgescu diadalmaskodott, nem is kicsit.

Ezt is ajánljuk a témában

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) szerint

Georgescu a voksok 22,85 százalékát kapta, ez több mint 2,1 millió ember

A második helyezett kiléte egyelőre ismeretlen, reggel még a PSD-s Ciolacu állt továbbjutásra 19,22 százalékkal, de szorosan a nyakában lihegett Elena Lasconi 19,13 százalékkal – ez szűk különbség, mindössze nyolcezer voks.

Hozzájuk képest valamelyest lemaradva negyedik helyen végzett George Simion, fémillió vokssal lemaradva 13,87 százalékkal, és végzetesen lemaradva a kisebbik kormánypárt jelöltje, Nicolae Ciucă 8,81-el. Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnök-jelöltje egyelőre 416 ezer voksnál állt, ami 4,53 százalékot jelent.

Hibát hibára halmozott a román centrum

„Ez egy nagyon furcsa, de tanulságos eredmény” – vélekedik lapunk megkeresésére Pászkán Zsolt erdélyi politikaelemző, aki szerint

Georgescu alapvetően a TikTokon nyerte meg a választást úgy, hogy gyakorlatilag végigtrollkodta az ellenjelöltek videóit követőivel vagy fizetett botjaival, meghekkelve az algoritmust a TikTok mindenhova őt kezdte ajánlani.

De ennél jóval nagyobb hiba volt, hogy a bevett pártok nem vették komolyan eléggé a választást. „Azt hitték, hogy az establishment működik, sőt még a díszellenzék-AUR is megkapja a maga szeletét a tortából, ehhez képest kiderült, hogy van több mint kétmillió felhergelt polgár aki nem így gondolkodott” – fogalmaz Pászkán.

A mozgósításnál szúrhattak el nagyon valamit, így, hogy Ciolacu, a legnagyobb, ráadásul kormányzó párt jelöltje 20 százalékot sem kapott, a másik kormánypárt, a PNL jelöltje pedig tízet sem – vagyis

másfél millió szavazót vesztettek az EP-választásokhoz képest, és lefeleződtek az ezzel egy időben tartott helyhatóságiakhoz képest.

A szakértő szerint egyértelmű, mennyire megosztott a mezőny, hiszen öt éve még Klaus Iohannis jelenleg regnáló elnök 3,3 millió szavazata versengett a szocdem Viorica Dăncilă kétmilliójával, és messze leszakadva jött utánuk bárki más, most a kétmilliós első hely után három közel hasonló támogatottságú jelölt jött.

Ahol nagyot bukott még az establishment, az a diaszpóra, véli Pászkán, ahol az eleve nem túl jó kommunikátor Ciolacu azzal hergelte fel a vele egyébként sem szimpatizálókat, hogy közölte egy oktatási témájú rendezvényen, azért megy el olyan sok román fiatal, mert nincs jó szakmájuk, ergo nem értenek semmihez. A diaszpórából egyébként az öt évvel ezelőttihez képest jött plusz kétszázezer szavazat, sejthetjük, hogy nem a szocdemekre – mutat rá a szakértő.

Georgescu sikere ugyancsak az anti-establishment, globalizációkritikus szövegében rejlik. S hogy az elégedetlenek végül hozzá mentek és nem az AUR-hoz, az annak köszönhető Pászkán szerint, hogy Georgescunak jobban elhitték, hogy ért is valamihez, mint Simionnak; noha

Georgescu ugyanazt mondja, mint Simion, „csak nem ilyen földközeli, futballszurkolói stílusban”.

Legionarizmus és egy ügyészségi vizsgálat

Ugyanakkor kérdésünkre hozzáteszi a szakértő,

Georgescunál egyelőre nem találkozott magyarellenes kommunikációval, így hiba lenne miatta előre farkast kiáltani.

A programja inkább tartalmaz rengeteg, tetszetős lózungot, mint a „szuverenista, disztributív Románia keresztény alapokon”, ezek közül azonban a keresztényszocialista máz alól kibukkan némi legionarista alap, például a „visszatérés a román nemzet gyökereihez” és hasonlók. A szervezetének a neve is „Ősi Föld”, ami a Legionárius Mozgalom folyóirata volt, s amit a kommunista hatalomátvétel után még a hetvenes évekig nyomtattak az emigránsok Argentínában. A szuverenista álláspont ez esetben éppen nem az, aminek sokan látni szeretnék – teszi hozzá a szakértő, aki szerint egy kevéske esély még arra is van, hogy a legionárius mozgalom egyébként törvényellenes népszerűsítése miatt 2022-ben az ügyészség által már elővett Georgescut erre hivatkozva kizárják a versenyből.

Vajon ki lesz a kihívó?

A második helyezett személye ugyancsak érdekes. Pászkán szerint, mivel a diaszpóra szavazatait várjuk még – beszélgetésünk idején Kanadában még számolták reggel a voksokat, és vannak még az országban is lezáratlan szavazókörök, lesznek még szinte biztosan újraszámlálások is – valószínűleg ez átbillenti Lasconi javára a mérleget, Ciolacu pedig hoppon marad.

Ami nem feltétlenül baj a második forduló szempontjából.

Lasconi inkább tudná eljátszani a gonoszt feltartóztató harcost, nagyobb eséllyel szavaznának rá; a kérdés, hogy a sértett PSD-s szavazók tömegei mellé állnak-e a második fordulóban.

Ha nem, akkor mérsékelt az esélye megverni Georgescut – fejtegeti.

Ciolacu ezzel szemben még kevésbé esélyes, hogy megmozgassa más pártok híveit. Még ha a kormánykoalíció logikájával Ciuca PNL-s szavazói átvándorolnának is hozzá, és még az USR-s voksokra is számíthatna, úgy is kérdéses lenne, hogy esélyes-e Georgescuval szemben.

Ugyanis, és ez a lényeg, Simion is beállhat Georgescu mellé, és hozza az ő 1,3 millió szavazóját, és az elnökválasztásból kizárt, még radikálisabb Diana Iovanovici-Șoșoacă 600-700 ezer szavazójával együtt már bő négymilliós tömeget képeznek. Ha személy szerint nem is állnak be, a szavazóik megkereshetik a nekik szimpatikus jelöltet, és a fentiek közül ez bizony Georgescu lesz – teszi hozzá Pászkán.

A magyarok jól szerepeltek, de...

S végül itt a magyar kérdés is. Pászkán szerint Kelemen Hunor eredménye jónak mondható, sőt javított az öt évvel korábbin is. 

Hat megyében, tehát nem csak a székely megyékben első lett: Hargita és Kovászna mellett Maros, Szilágy, Bihat és Szatmár megyében is

– mutat rá a szakértő, emlékeztetve, hogy az öt évvel ezelőtti 3,6-hoz képest a 4,5 százalék, s különösen a 350 ezer szavazathoz képest a mostani 420 ezer bizakodásra adhat okot, vagyis a magyarok nem vallottak szégyent, noha öt éve és most is tudták, hogy Kelemen elnökjelöltként esélytelen. Mindez pedig azt jelenti, kitartott a nyári lendület, s ez a december 1-jei parlamenti választásokra is biztató előjeleket ad.

Más kérdés, az elnökválasztás második fordulójában hova állnak majd a magyarok.

Pászkán szerint még a legjobb forgatókönyv egy Georgescu-Ciolacu párharc lenne, mert Ciolacu a legkevésbé problémás magyar szemszögből (Lasconi a magyar kormány kapcsán nyilatkozott kritikusan, illetve nagy híve a Székelyföldet feldarabolni kívánó területi átrendezésnek).

S ha már parlamenti választások: Pászkán kiemeli, szerinte az is érdekes hogy vajon ez a fajta elmozdulás a populista-radikális irányba hogyan hat majd a parlamenti struktúrákra. Ugyanis, teszi hozzá,

elképzelhető, hogy azok, akik most Georgescura voksoltak, itt átvándorolnak Simionékhoz vagy Sosoacáékhoz, és lesz a parlamentben egy 40 százalékos szélsőjobboldali tömb. S ez az, ami igazán aggasztó.

 

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
herden100
2024. november 30. 14:24
MÁRIA KIÁLLÍTÁS: Örömmel adjuk hírül, hogy december 8-án, vasárnap, kiállításunk újra megnyit! Ünnepi megnyitó: December 8. 15 óra. A kiállítást Kemenes Gábor atya nyitja meg. Közreműködik a LÉLEKHANG együttes. A kiállítás helyszíne: 1052 Budapest, Városház u. 4. (1 percre a Ferenciek terétől) A BELÉPÉS DÍJTALAN Várjuk szeretettel! Istenanya Alapítvány A BELÉPÉS DÍJTALAN KEDVES MAGYAROK! MÁRIA NÉPE: hu.m.wikipedia.org/wiki/Regnum_Marianum EGY ÉVTIZEDEKIG ÖRÍZGETETT KEGYTÁRGY NEM PUSZTÁN EGY TÁRGY. BENNE VAN A LELKÜNK EGY PICI RÉSZE. HOL ÉPÍTSÜK FEL A LELKÜNK KIS DARABJAIBÓL A MAGYAROK MÁRIA MÚZEÚMÁT ??? ÉN A GELLÉRT HEGYET JAVASLOM ÉS A KIS-SVÁBBHEGYET A MAKOVECZ TEMPLOMNAK. m.youtube.com/watch?v=somHCKxsvyk&pp=ygUQbWFrb3ZlY3ogdGVtcGxvbQ%3D%3D istenanya.hu BÉKÉT A VILÁGNAK 🕊️🗽🤍 youtu.be/QrlHEsi5SK0?si=CBhud1_jOonn7ZLC LÉLEK HANG: m.youtube.com/watch?v=1ytrQS0N4AY m.youtube.com/watch?v=c0TxV_iFvgs hu.m.wikipedia.org/wiki/Szent_Korona
Reszelő Aladár
2024. november 26. 12:28
Gondban is lesznek a nyugatiak. Mert Szlovákiát lassan rátolták Magyarországra és most Romániában sem nekik áll a zászló. Egyedül Lengyelországot tudták visszaszerezni, de ha még Csehország is ide fog húzni, akkor ki tudja mi lesz. Ráadásul ott van Trump is, akivel szintén kezdeni kell valamit. A tippem az, hogy a román vezetés megtehet majd bármit, akkor is jogállam marad, csak ne kerüljön Dr Miniszterelnökkel egy platformra.
2024. november 25. 21:11 Szerkesztve
Bezzeg Románia... Jaj de jó lenne ilyen csodás demokratikus gazdag boldog Országban éldegélni... Néha átjönnék magyarba paplant meg parfümöt árulni a nyugdíjasoknak, hogy tovább épitsem a GDP... Jaj de írigy vagyok... Na jó nem!🤪🤢
Nimril
2024. november 25. 19:01
Tessék mondani, akkor Románia már nem jogállam? Nem hallom a felhördüléseket a vasgárdista, NATO- és EU-szkeptikus bocskoros győzelme miatt! Vagy az oláhok már érzik a széljárás változását, és ismét át készülnek állni? :)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!