Román elnökválasztás: ehhez pszichológus kell
Tizennégy színes egyéniség indul Románia elnöki versenyében, de felmérések szerint a románok egy erős elnököt szeretnének. Román pszichológus elemezte ki őket az Adevarulon.
Bombameglepetések és az establishment bukása látszik az eredményekből, de van egy nagyon aggasztó dolog magyar szempontból. Pászkán Zsolttal elemeztünk.
Nyitóképünkön román szélsőjobbos tüntetők. Fotó: MTI, Bíró Zoltán
***
Vasárnap zajlott le a román elnökválasztás első fordulója, számos jelölttel, akik közül nem egy igen furcsa programmal kampányolt.
Most úgy tűnik, hogy a várt forgatókönyvek helyett (első helyen Marcel Ciolacu kormányfő, a kormányzó PSD jelöltje, ellenfele pedig vagy Elena Lasconi, vagy az AUR-os George Simion) borult minden, és
a szavazatok 95 százalékos feldolgozottságánál a korábban teljesen esélytelennek tartott, elméletileg független, populista-radikális Călin Georgescu diadalmaskodott, nem is kicsit.
Ezt is ajánljuk a témában
Tizennégy színes egyéniség indul Románia elnöki versenyében, de felmérések szerint a románok egy erős elnököt szeretnének. Román pszichológus elemezte ki őket az Adevarulon.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) szerint
Georgescu a voksok 22,85 százalékát kapta, ez több mint 2,1 millió ember
A második helyezett kiléte egyelőre ismeretlen, reggel még a PSD-s Ciolacu állt továbbjutásra 19,22 százalékkal, de szorosan a nyakában lihegett Elena Lasconi 19,13 százalékkal – ez szűk különbség, mindössze nyolcezer voks.
Hozzájuk képest valamelyest lemaradva negyedik helyen végzett George Simion, fémillió vokssal lemaradva 13,87 százalékkal, és végzetesen lemaradva a kisebbik kormánypárt jelöltje, Nicolae Ciucă 8,81-el. Kelemen Hunor, az RMDSZ államelnök-jelöltje egyelőre 416 ezer voksnál állt, ami 4,53 százalékot jelent.
„Ez egy nagyon furcsa, de tanulságos eredmény” – vélekedik lapunk megkeresésére Pászkán Zsolt erdélyi politikaelemző, aki szerint
Georgescu alapvetően a TikTokon nyerte meg a választást úgy, hogy gyakorlatilag végigtrollkodta az ellenjelöltek videóit követőivel vagy fizetett botjaival, meghekkelve az algoritmust a TikTok mindenhova őt kezdte ajánlani.
De ennél jóval nagyobb hiba volt, hogy a bevett pártok nem vették komolyan eléggé a választást. „Azt hitték, hogy az establishment működik, sőt még a díszellenzék-AUR is megkapja a maga szeletét a tortából, ehhez képest kiderült, hogy van több mint kétmillió felhergelt polgár aki nem így gondolkodott” – fogalmaz Pászkán.
A mozgósításnál szúrhattak el nagyon valamit, így, hogy Ciolacu, a legnagyobb, ráadásul kormányzó párt jelöltje 20 százalékot sem kapott, a másik kormánypárt, a PNL jelöltje pedig tízet sem – vagyis
másfél millió szavazót vesztettek az EP-választásokhoz képest, és lefeleződtek az ezzel egy időben tartott helyhatóságiakhoz képest.
A szakértő szerint egyértelmű, mennyire megosztott a mezőny, hiszen öt éve még Klaus Iohannis jelenleg regnáló elnök 3,3 millió szavazata versengett a szocdem Viorica Dăncilă kétmilliójával, és messze leszakadva jött utánuk bárki más, most a kétmilliós első hely után három közel hasonló támogatottságú jelölt jött.
Ahol nagyot bukott még az establishment, az a diaszpóra, véli Pászkán, ahol az eleve nem túl jó kommunikátor Ciolacu azzal hergelte fel a vele egyébként sem szimpatizálókat, hogy közölte egy oktatási témájú rendezvényen, azért megy el olyan sok román fiatal, mert nincs jó szakmájuk, ergo nem értenek semmihez. A diaszpórából egyébként az öt évvel ezelőttihez képest jött plusz kétszázezer szavazat, sejthetjük, hogy nem a szocdemekre – mutat rá a szakértő.
Georgescu sikere ugyancsak az anti-establishment, globalizációkritikus szövegében rejlik. S hogy az elégedetlenek végül hozzá mentek és nem az AUR-hoz, az annak köszönhető Pászkán szerint, hogy Georgescunak jobban elhitték, hogy ért is valamihez, mint Simionnak; noha
Georgescu ugyanazt mondja, mint Simion, „csak nem ilyen földközeli, futballszurkolói stílusban”.
Ugyanakkor kérdésünkre hozzáteszi a szakértő,
Georgescunál egyelőre nem találkozott magyarellenes kommunikációval, így hiba lenne miatta előre farkast kiáltani.
A programja inkább tartalmaz rengeteg, tetszetős lózungot, mint a „szuverenista, disztributív Románia keresztény alapokon”, ezek közül azonban a keresztényszocialista máz alól kibukkan némi legionarista alap, például a „visszatérés a román nemzet gyökereihez” és hasonlók. A szervezetének a neve is „Ősi Föld”, ami a Legionárius Mozgalom folyóirata volt, s amit a kommunista hatalomátvétel után még a hetvenes évekig nyomtattak az emigránsok Argentínában. A szuverenista álláspont ez esetben éppen nem az, aminek sokan látni szeretnék – teszi hozzá a szakértő, aki szerint egy kevéske esély még arra is van, hogy a legionárius mozgalom egyébként törvényellenes népszerűsítése miatt 2022-ben az ügyészség által már elővett Georgescut erre hivatkozva kizárják a versenyből.
A második helyezett személye ugyancsak érdekes. Pászkán szerint, mivel a diaszpóra szavazatait várjuk még – beszélgetésünk idején Kanadában még számolták reggel a voksokat, és vannak még az országban is lezáratlan szavazókörök, lesznek még szinte biztosan újraszámlálások is – valószínűleg ez átbillenti Lasconi javára a mérleget, Ciolacu pedig hoppon marad.
Ami nem feltétlenül baj a második forduló szempontjából.
Lasconi inkább tudná eljátszani a gonoszt feltartóztató harcost, nagyobb eséllyel szavaznának rá; a kérdés, hogy a sértett PSD-s szavazók tömegei mellé állnak-e a második fordulóban.
Ha nem, akkor mérsékelt az esélye megverni Georgescut – fejtegeti.
Ciolacu ezzel szemben még kevésbé esélyes, hogy megmozgassa más pártok híveit. Még ha a kormánykoalíció logikájával Ciuca PNL-s szavazói átvándorolnának is hozzá, és még az USR-s voksokra is számíthatna, úgy is kérdéses lenne, hogy esélyes-e Georgescuval szemben.
Ugyanis, és ez a lényeg, Simion is beállhat Georgescu mellé, és hozza az ő 1,3 millió szavazóját, és az elnökválasztásból kizárt, még radikálisabb Diana Iovanovici-Șoșoacă 600-700 ezer szavazójával együtt már bő négymilliós tömeget képeznek. Ha személy szerint nem is állnak be, a szavazóik megkereshetik a nekik szimpatikus jelöltet, és a fentiek közül ez bizony Georgescu lesz – teszi hozzá Pászkán.
S végül itt a magyar kérdés is. Pászkán szerint Kelemen Hunor eredménye jónak mondható, sőt javított az öt évvel korábbin is.
Hat megyében, tehát nem csak a székely megyékben első lett: Hargita és Kovászna mellett Maros, Szilágy, Bihat és Szatmár megyében is
– mutat rá a szakértő, emlékeztetve, hogy az öt évvel ezelőtti 3,6-hoz képest a 4,5 százalék, s különösen a 350 ezer szavazathoz képest a mostani 420 ezer bizakodásra adhat okot, vagyis a magyarok nem vallottak szégyent, noha öt éve és most is tudták, hogy Kelemen elnökjelöltként esélytelen. Mindez pedig azt jelenti, kitartott a nyári lendület, s ez a december 1-jei parlamenti választásokra is biztató előjeleket ad.
Más kérdés, az elnökválasztás második fordulójában hova állnak majd a magyarok.
Pászkán szerint még a legjobb forgatókönyv egy Georgescu-Ciolacu párharc lenne, mert Ciolacu a legkevésbé problémás magyar szemszögből (Lasconi a magyar kormány kapcsán nyilatkozott kritikusan, illetve nagy híve a Székelyföldet feldarabolni kívánó területi átrendezésnek).
S ha már parlamenti választások: Pászkán kiemeli, szerinte az is érdekes hogy vajon ez a fajta elmozdulás a populista-radikális irányba hogyan hat majd a parlamenti struktúrákra. Ugyanis, teszi hozzá,
elképzelhető, hogy azok, akik most Georgescura voksoltak, itt átvándorolnak Simionékhoz vagy Sosoacáékhoz, és lesz a parlamentben egy 40 százalékos szélsőjobboldali tömb. S ez az, ami igazán aggasztó.