Besokalltak a németek: Orbánnak lett igaza – Németország gyorsan mentené a menthetőt
Jól lábon lőtték magukat.
Angela Merkel új memoárjában kendőzetlenül vall Donald Trump megdöbbentő viselkedéséről, Vlagyimir Putyin manipulációjáról és a saját politikai döntéseiről, amelyek a világ jövőjét alakították.
Nyitókép: John MACDOUGALL / AFP
Angela Merkel „Szabadság” című, több mint 700 oldalas memoárjában, amelyet a német Die Zeit közölt előzetesen, a volt német kancellár őszintén vall első találkozásáról Donald Trumppal.
Merkel szerint legnagyobb hibája az volt, hogy „teljesen normális emberként” kezelte az akkori amerikai elnököt, de hamar ráébredt Trump „érzelmi természetére” és különös vonzalmára az autoriter vezetők iránt.
A könyvben Merkel felidézi 2017-es első találkozásukat az Ovális Irodában, ahol Trump látványosan megtagadta a kézfogást a kamerák előtt, nyilvános megalázásként értelmezhető gesztusként. „Ahelyett, hogy stoikus nyugalommal tűrtem volna, odasúgtam neki, hogy fogjunk kezet újra” – írja. „Amint kimondtam a szavakat, magamban megcsóváltam a fejem: hogyan felejthettem el, hogy Trump pontosan tudja, mit csinál… Szándékosan akart témát adni a sajtónak, miközben én úgy viselkedtem, mintha egy teljesen normális emberrel társalognék.”
Merkel könyve, amelyet 2021-es hivatalból való távozása óta írt, bemutatja keletnémet kommunista neveltetését, politikai karrierjének valószínűtlen felemelkedését a Kereszténydemokrata Unióban (CDU), valamint 16 éves kancellári időszakát, amely alatt „Európa királynőjeként” és „a szabad világ vezetőjeként” vált ismertté – olyan címekkel, amelyek korábban kizárólag amerikai elnököket illettek.
Most, hogy már nem kötik a diplomáciai protokoll szabályai, Merkel élesebb képet fest Trumpról. Az elnököt „érzelmi alapon működő” és sérelmek által vezérelt személyiségként írja le, aki az irányított beszélgetéseken keresztül bűntudatot keltett, miközben azt akarta, hogy beszélgetőpartnerei kedveljék őt.
Szerinte Trump a hagyományos szövetségesek helyett az autoriter vezetőkre összpontosított, különösen lenyűgözte őt Vlagyimir Putyin. „Trump mindenre úgy tekintett, mint az ingatlanfejlesztő, aki politikussá vált – nulla összegű játszmaként. Számára egy ország sikere automatikusan egy másik kudarcát jelentette.”
Kapcsolódó vélemény
2024 végén Németország mintha elköltözött volna. De hová is? Szerintem Magyarországra. Ugyanis a Nyugat Keletre költözött.
Merkel szerint Trump megvetette a multilaterális együttműködést, például amikor az Egyesült Államokat kiléptette a párizsi klímaegyezményből. A döntés annyira nyomasztotta a kancellárt, hogy tanácsot kért Ferenc pápától. „Névtelenül megkérdeztem, hogyan közelítene egy fontos személyekből álló csoport alapvetően ellentétes nézeteihez” – írja.
A pápa válasza egyszerű volt: „Hajolj, hajolj, hajolj, de vigyázz, hogy ne törj meg.” Merkel elismeri, hogy ez az analógia nagy hatással volt rá.
Trump azonban nemcsak klímavédelmi politikájában, hanem a NATO-hoz való hozzájárulások és a migrációs kérdések terén is célba vette Merkelt és Németországot.
Az amerikai elnök többször kijelentette, hogy Németország „ingyenélőként” használja az amerikai katonai befektetéseket, és Merkel migrációs politikáját okolta az ország „tönkretételéért”.
Merkel szerint Trump sosem rejtette véka alá, hogy kampányában kifejezetten célkeresztbe állította őt, és ez a „kemény beszéd” hosszú évekig kísértette az amerikai közvéleményt.
Ezt is ajánljuk a témában
Jól lábon lőtték magukat.
Merkel memoárjában Vlagyimir Putyinról is ír, akit manipulatív és bosszúszomjas politikusként jellemez, de elismeri, hogy egyes érvei nem voltak alaptalanok.
Például a 2007-es müncheni biztonságpolitikai konferencián Putyin az Egyesült Államok Irak elleni invázióját és a hagyományos fegyveres erőkről szóló egyezmény (CFE) elmaradt reformját kritizálta. „A Varsói Szerződés felbomlása, a Szovjetunió összeomlása és a kelet-európai országok NATO-csatlakozása után ezt az egyezményt valóban át kellett volna dolgozni” – ismeri el Merkel.
A volt kancellár bírálja azokat a kelet-európai vezetőket is, akik úgy tettek, mintha Oroszország „egyszerűen eltűnhetne a térképről”.
Szerinte ez naivitás, amely Putyin félelmeit csak tovább mélyítette. Merkel szerint Putyin már korábban figyelmeztette őt: „Nem leszel örökké kancellár. Akkor Ukrajna NATO-tag lesz, és ezt meg akarom akadályozni”.
Merkel úgy véli, hogy ez a félelem is hozzájárult az Ukrajna elleni 2022-es invázióhoz.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök hadüzenetnek tekintette volna, ha felveszik Ukrajnát és Grúziát a katonai szövetségbe – szügezte le a korábbi kancellár.
Merkel Németországban továbbra is népszerű maradt, de örökségét kritikus hangok is kísérik. Sokan azzal vádolják, hogy nem nézett szembe Moszkva Ukrajna-ellenes agressziójával, miközben túlzottan függővé tette Németországot az orosz földgáztól.
Továbbá liberális menekültpolitikáját a szélsőjobboldali AfD (Alternatíva Németországért) megerősödésének egyik fő okaként emlegetik.
Merkel memoárjának közelgő megjelenése ismét reflektorfénybe helyezi a volt kancellárt, aki a könyvvel a történelmi örökségét is új alapokra helyezheti.